Sherlock Holmes pod lupou
Ransom Riggs
Praktický průvodce životem a dílem největšího detektiva všech dob je současně metodickou učebnicí detektivní práce. Bezpočet příkladů z Holmesovy praxe (luštění šifer, vytváření rafinovaných převleků, ba dokonce inscenování vlastní smrti) nabízí srovnání detektivní práce na sklonku 19. století s výdobytky moderní forenzní vědy. Co všechno se změnilo? Nakolik se Holmesův svět lišil od toho dnešního? Jak ve skutečnosti fungoval Scotland Yard? – Tato ilustrovaná kniha je pozvánkou do světa staré dobré Anglie a do slavné londýnské Baker Street. Na své si přijdou čtenáři všech generací.... celý text
Umění Encyklopedie Záhady
Vydáno: 2018 , Universum (ČR)Originální název:
The Sherlock Holmes Handbook, 2009
více info...
Přidat komentář
Jako první mě překvapilo jméno na obálce. Vůbec jsem nepostřehla, že knihu napsal autor Sirotčince slečny Peregrin. Takže takové menší překvapení. A pak jsem vůbec nečekala, co objevím uvnitř.
Kniha je hodně kombinovaná. Střídají se tu skutečná fakta, která mě zajímala nejvíc. Například rozvoj tehdejšího Londýna, vznik Scotland Yardu nebo pojmu 'bobíci', jak je to s bytem na Baker Street a podobně. Dále je tu spousta narážek na příběhy Doyla, takže pokud je někdo všechny nečetl, tak jako já, stejně si toho moc nepospojuje. Zkrášleno je to i ilustracemi. A v neposlední řadě je tu spousta instrukcí ve stylu příručky pro začínající detektivy. Což mě bavilo asi nejméně.
Před závěrem samozřejmě najdete i informaci o Doylovi, jako většina velikánů, měl dost krušný život. Šířené omyly, tedy to, co si ostatní autoři využívající SH vymysleli. Nejvíc mi ale do budoucna přijde vhod seznam povídek na konci knihy, protože alespoň budu vědět, v jakém pořadí je číst.
Kniha je tedy dostatečně zajímavá, i když zrovna na všechny části mě až tak moc zaujaly a bavily. Je plná ilustrací a navíc je zpracovaná opravdu hezky a přehledně. Za to dávám plusové body. Nicméně, asi bude lepší si ji zkusit přečíst znovu, až si přečtu všechny povídky od Doyla a budu lépe chápat některé narážky a odkazy...
Parádní oddechová kniha, kterou můžete mít rozečtenou delší dobu a nic se nestane. Mnoho zajímavých informací. Ideální velikost na cestovní. Rozhodně doporučuji.
Nic nového a převratného sem se nedozvěděl, je to spíš mířené na mladší (teen) čtenáře bych řekl...
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2012 | Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti |
2014 | Podivné město |
2016 | Knihovna duší |
2017 | Povídky podivných |
2019 | Mapa dní |
Moc hezký doplněk k příběhům Sherlocka Holmese. O nejslavnějším detektivu bylo napsáno mnoho knih, a toto je vpravdě pouze jedna z nich. Je psána v odlehčenějším tónu, a tak je lehce stravitelná i pro mladší čtenáře. Ransom Riggs ukazuje na nejrůznější jevy, detaily a pozoruhodnosti Holmesových detektivních technik, prokládá to s dobovým srovnáním skutečnosti i tím, kterak Doylův fiktivní detektiv ovlivnil nejen celý literární žánr, nýbrž i skutečnou vyšetřovací práci kriminalistiky.
Představení viktoriánské doby, využití technik, naznačení dobové kriminality a kriminalistiky, inspiraci Sherlocka Holmese i vyčerpání Doyla, to vše dává četbě Holmesových příběhů další rozšiřující rozměr a požitek.
Pro fanoušky Sherlocka Holmesa je tahle malá "příručka" doporučeníhodným doplňkem. I pro skvostné grafické provedení. Prakticky kapesní velikost zdobí grafika replikující - či simulující - knižní vydání z počátku 20. století, kdy i výtisky knih zdobil punc řemeslné práce. Ať je řeč o deskách, vazbě, ilustracích a dalších detailech. S mírnou nadsázkou se dá říct, že čtenář obdivující dedukci a pozorovatelské schopnosti svého hrdiny může si své vlastní vyzkoušet i na zpracování této knihy.