Silas Marner
George Eliot (p)
Román z prostředí anglického venkova, který autorka velmi dobře znala, neboť zde strávila značnou část svého mládí.
Literatura světová Romány
Vydáno: 1989 , SvobodaOriginální název:
Silas Marner: The Weaver of Raveloe, 1861
více info...
Přidat komentář
Po tejto knihe siahnu dnes asi len milovníci staršej literatúry alebo ľudia v karanténe, čo z nudy prekutávajú knižné police.
Ak sa človek ocitne na dne, je nutné si nájsť nejaký cieľ... bohužiaľ, často sú to ciele materialistické, pretože sú hmatateľné, zjavne jednoduchšie ochrániteľné a hlavne nám vedome neublížia. A necitlivosť je len nutnou ochranou vyplývajúcou zo strachu zo sklamania. O to krajšie je vstať a nájsť zmysel v niečom inom, živom.
Zvláštní kniha. Když jsem ji četl poprvé, věděl jsem přesně, co bude následovat. Jedna z mých nejoblíbenějších.
Přečteno před časem, příběh o osobní odvaze člověka vyrovnat se se vším a nakonec zabojovat za vztah (proti penězům v předchozí části knihy). A nakonec boží mlýny melou pomalu, ale jistě...
Vůbec nevím, jak se k této knize vyjádřit.
Silas Marner.. nejvíc sympatický mi byl. Pracovitej, poctivej, to ano, ale.. nevím, ja bych asi víc bojovala za svou pravdu, co se začátku knihy týče.. zbytek knihy jsem byla "nucena" číst dál. Potřebovala jsem vědět, jak to prostě dopadne.
Godfrey, slaboch, který nebyl schopen říct bratrovi "ne", a který si nemohl přiznat pravdu, se mi zezačátku také líbil.. ale, prostě to byl hlupák. :)
Nemám nic, co bych ještě mohla dodat. Prostě čtěte a uvidíte.
(SPOILER) Ve chvíli, kdy autorka uvrhne hrdinu do situací, z kterých si myslíte, že už se nevzpamatuje, tak ho z nich zase pomalu a šťastně vytahuje... Omlouvám se, jestli jsem prozradila moc, ale jinak popsat nelze. Příběh je opravdu nakonec tak kouzelný a uklidňující, hotový ohříváček na zimu do papučí.
To si takhle dáte sobotní oběd a otevřete knihu od madam Eliot, kterou s poslední stranou zavřete v momentě, když je venku tma. Protože osudy několika obyvatel vesnice Raveloe těžko pouští. Obzvlášť jsem pojal náklonnost k Silasi Marnerovi, který se snaží odloučit od lidí a přilne kvůli tomu k penězům, jejichž ztráta naprosto změní zbytek života. Ale to není vše; Eliotová totiž - tak jak by od kritického realisty jeden očekával - pouští sondy do duší venkovanů napříč třídami a souboji jejich povah.
Nakonec cítím potřebu zmínit Thomase Hardyho. Ten totiž předně čaroval s popisem přírody a společností jako celkem. Eliotová se, při nejmenším v Silasovi, zaměřuje spíš na jedince (a z toho plynoucí společenskou vrstvu), čímž je opravdu originální, a možná i proto je tahle knížečka tak osobitá, lidská a živá.
Relativní klid? Neklidné osudy a velké zvraty (Marnera vypudí z rodiště, v novém působišti si těžce najde místo v ústraní, za lopotu u tkalc.stavu si naspoří peníze, je o ně oloupen, osud mu "nadělí" dítě-sirotka, na konci knihy je jeho rodiště srovnáno se zemí .... a děvče recenzent-pocitář v knize našlo relativní klid. Děkuji za relativně legrační pohled na knihu.
Už je to dlouho, co jsem tuhle knihu četla....V dnešní uspěchané době je fajn se ponořit do relativního klidu....
Autorovy další knížky
2006 | Middlemarch |
1989 | Silas Marner |
1892 | Červený mlýn |
2010 | Osud je černý jezdec |
1914 | Romola |
Krásně napsané, byla jsem mile překvapená.
Tato kniha mě ubezpečila v tom, že nelze dát na recenze. Je potřeba si vlastní názor udělat sám. Kdybych dala na zdejší recenze, přišla bych o tuto skvělou knihu.