Šílenství a civilizace: Kulturní historie duševních chorob od Bible po Freuda a od blázince k moderní medicíně

Šílenství a civilizace: Kulturní historie duševních chorob od Bible po Freuda a od blázince k moderní medicíně
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410078/bmid_silenstvi-a-civilizace-kulturni-his-jtN-410078.jpg 4 20 20

Od Bible k Sigmundu Freudovi, od exorcismu k mesmerismu, od blázinců k psychiatrickým nemocnicím, od teorie tělesných šťáv k moderní farmakologii, tam všude nás provází kniha předního amerického historika psychiatrie Andrewa Sculla. Autor důkladně sleduje, jaký byl postoj různých civilizací v průběhu tisíciletí k projevům neobvyklého chování a duševních onemocnění, všímá si proměn tohoto vztahu i jeho odrazu zejména v umění. Centrem jeho pozornosti je nejen civilizace Západu, ale i to, jak západní postoje pronikaly do ostatních částí světa. Publikace obsahuje rozsáhlý soubor dobových ilustrací s velkou vypovídací hodnotou.... celý text

Literatura naučná Historie Zdraví
Vydáno: , Academia
Originální název:

Madness in Civilization: The Cultural History of Insanity, 2015


více info...

Přidat komentář

Honza5
29.01.2023 4 z 5

Vcelku zajímavá kniha, ale musím říct, že mě v této knize zaujal především popis historie u duševních chorob ve 20. století. Co se týče středověku a novověku, tak jsem si daleko více vzal z knihy od českého psychiatra Eugena Vencovského; Psychiatrie dávných věků, kde je na pár stránkách popsán středověk a novověk pro mě daleko vstřebatelnějším způsobem. Zde mi to přišlo spíše že autor příliš často odkazoval na určitá umělecká díla a věnoval se spoustě věcí kolem, ale jinak jsem se z tohoto období moc zajímavého ohledně nazírání na duševní choroby nedozvěděl... Ale i tak to bylo vcelku zajímavé čtení a jsem rád, že jsem si knihu přečetl, protože výrazně změnila můj pohled na současnou psychiatrii z pohledu pacienta se závažnou duševní poruchou. Dříve jsem celkem na všechno nadával, že by šly věci dělat docela jinak, ale zejména po přečtení kapitoly o lobotomii, kdy se v 50. a 60. letech minulého století především ve Spojených státech pacientů vůbec neptali, zda tento zákrok chtějí podstoupit a prostě lobotomii s dost nejistými důsledky provedli proti vůli pacienta, tak se víceméně po přečtení některých kapitol knihy cítím v současné psychiatrické péči jako v bavlnce.

sarekaslukova
20.06.2022 3 z 5

Kniha byla opravdu obsáhlá. Na jednu stranu výhoda, každý si tam najde to své co ho v historii této tématiky zajímá. Na druhou stranu, četla jsem jí opravdu dlouho a takřka si z ní nic nepamatuji. Jako další mínus bych ještě chtěla dodat, je ne příliš zajímavý styl psaní.


hu_87
09.03.2021 3 z 5

Solidně a podrobně napsaná bichle. Ovšem celkem mě zklamala, čekala jsem více "exotičtějších" poznatků a škoda je, že se autor více nevěnoval třeba starověku. Přeci jen, to, že v léčebnách to bylo strašné a podmínky neúnosné, ví snad každý a tady mi přišlo, že se to neustále omílá, akorát pokaždé trochu jinak.

Kozel
21.09.2019 5 z 5

Fantastická kniha! Nevím, kdy naposledy se stalo, že bych byl naučnou literaturou tak pohlcen. Scull podává dějiny západní civilizace od dohledatelného počátku až po současnost z jiného pohledu. Pohledu velmi fascinujícího. Takové ostatně bylo šílenství vždy. Kniha se skvěle a plynule četla a nabídla mi mnoho "aha" a "wow" momentů, stejně jako otázek a úvah, které nejednou přišly dřív, než je vyslovil sám autor. Postupem stránek jejich počet narůstal - je psychiatrie vlastně věda? Jak je možné, že lítáme do vesmíru, počítáme v nanoměřítkách, vyrábíme kde co z kde čeho, ale vlastnímu mozku po 2000 (možná i víc) letech nerozumíme? Co definuje psychologické odchylky? Jak je možné, že se přístupy stále opakují? Proč dosud tyto věci neléčíme, ale maximálně tlumíme, ale ještě častěji se je snažíme přehlížet či vymazat? Zachránil-li islám západní civilizaci, pomohla by nám k odpovědím ztracená staletí? Co přijde po farmaceutickém pokusu řešit psychologickou otázku? Nezodpověděli jsme si už, ale ztratili onu odpověď? Není to skutečnost někde mezi vším? Neovlivnilo umění až příliš naše vnímání těchto záležitostí? A další z filozoficky laděných a nezodpověditelných otázek mi proudilo hlavou stejně jako tužka činící poznámky.

Nenechte se však mýlit, Šílenství a civilizace nenabízí definici samotného šílenství nebo seznam duševních chorob či patologii nemocí nebo jinou vyčerpávající tvrdě odbornou četbu, jak by se mohlo zdát, nýbrž vývoj společenského vnímání i vývoj vědy o těchto nemocech jako takové. A způsobem velmi zábavným, srozumitelným, budící zvědavost a fantazii. V roce 2019, kdy kniha v českém překladu vyšla, si po přečtení řeknete, že veškerá ta ADHD, bipolární poruchy, deprese a další jsou zároveň skutečné, ale zároveň něco, co nedovedeme řešit. Ani jako "postižení", ani jako "léčitelé".

P.S.: jo, a až si budete dávat ráno k snídani cereálie, např. Kellog´s, zkuste se pozastavit, zda není možné, že mají nějakou souvislost se sanatoriem=o)

petrarka72
03.08.2019 4 z 5

Fascinující čtení - byť chvílemi chaotické a s důrazem na dění v Anglii a v USA, bez podrobnější zprávy o psychiatrickém dění v dalších evropských státech. Nicméně z historické zprávy vyplývá, že pohled na příčiny šílenství se snad nemění - jen v současné době koexistují teorie starověké (za všechno mohou tělesné šťávy), středověké (šílenství je následkem hříchů a trestem Božím) i množství novověkých (podstatné jsou fyzické příčiny, představivost, civilizační tlaky...) - a ve skutečnosti čím dál tím více "víme, že nic nevíme". Některé informace a popisy některých metod "léčby" nejsou pro slabší povahy, příznačné je, že většinou jde o ty, které zrodilo dvacáté století. A odkazy na umělecká díla, stejně jako obrazové přílohy potěší.

Autorovy knížky

Andrew T. Scull
britská, 1947
2019  88%Šílenství a civilizace: Kulturní historie duševních chorob od Bible po Freuda a od blázince k moderní medicíně