Skotskem po stopách seriálu Cizinka
Jan Hrdina
Netradiční průvodce po Skotsku určený nejen pro milovníky oblíbeného seriálu Cizinka. Poznáte dramatické okolnosti jakobitských povstání, jejich příčiny i důsledky, dozvíte se, jak fungoval skotský klanový systém, odhalíte osudy historických osobností, známých také ze ságy Cizinka, a to včetně skutečného Jamese Frasera. Navštívíte oblíbená seriálová místa a odhalíte kouzlo skotských tradic. Kniha s bohatým obrazovým doprovodem je uceleným průvodcem po Skotsku, jeho dějinách a kultuře, kde je společným jmenovatelem současný fenomén Cizinka.... celý text
Přidat komentář
Upřímně za mě to není moc poutavě zpracovaný cestopis o jednom z nejkrásnějších míst vůbec. Vyprávění je velmi nezáživné, někdy se zbytečně topí v historických faktech, ale i tak se toho moc nedozvíte. Čte se to dlouze, a pokud fanoušci seriálu čekají nějaké větší propojení tak toho se také nedočkají. Za mě poněkud ztracený potenciál, který není ani příliš pro fanoušky, ani pro ty co lační po větších detailech ze skotské historie. Nebavilo mě to...
Určitě fajn pro fanoušky Cizinky i Skotska. Musím ale říct, že občas dost zmatečné. V první části věnované historii, i když nejsem úplný laik, jsem se často ztrácela a výčet často působil dost nudně. Prostředek byl dobrý, ale nic moc extra nepřinesl. Místa, na která jsem se těšila nejvíc, také nebyla to, co jsem čekala - chtělo to víc propracovat a rozepsat srozumitelněji, jaké místo jsme viděli v seriálu a co to je ve skutečnosti. Ale jinak moc fajn.
Tato kniha je VYNIKAJÍCÍ a zároveň naprosto PŘÍŠERNÁ.
Pro toho, kdo propadne seriálu Cizinka, jako se to stalo mně, je to balzám. Je skvělé, že český autor, evidentně milovník a znalec Skotska, se rozhodl skrze fanouškovský klíč přiblížit svéráz této země, s její historií, tradicemi, zvyky, s důrazem na jevy i rekvizity, které jsou zásadní nejen pro Skotsko, ale také pro knižní a filmově-televizní sérii. Určitě se dočtete o menhirech, o bodlácích ve znaku, o tajemných zvířatech a o whisky, stejně jako významných osobnostech, nějak spojených fiktivním příběhem Diany Gabaldon. Uděláte si trochu jasno, jak to bylo s klany a jejich pravidly, jak patrně ve skutečnosti probíhaly některé události, včetně té nejstrašnější bitvy u Cullodenu, patrně si poopravíte názor na prince Karla (Bonnie princ Charlie). Autor na základě obšírných znalostí dokáže nahlédnout i do hlavy autorky, a hledat její inspirační zdroje v konkrétních místech (třeba pro Craigh na Dun) nebo v konkrétních historických postavách (třeba z jakých přeodbrazů může být "složen" Jamie Fraser). A pro toho, kdo by se chystal Skotsko navštívit, nabízí kniha i velmi podrobný seznam důležitých míst, které se váží ke skotské historii, k jakobitským povstáním, nebo byly přímo místy pro natáčení seriálu. V profilu autora se píše, že pořádá i takové cesty jako průvodce - myslím, že je pro to ten z nejpovolanějších.
Výhodou tohoto pojetí je, že se kniha nemusí tvářit jako vyčerpávající "příručka" o Skotsku, ale ani jako vědecká odborná publikace vypovídající o všech souvislostech. V tom tedy vidím všechny klady, které jsou ve spojení s emocemi, které vyvolává seriál, ve čtenáři jen násobeny.
Kniha je ale také příšerná. Nedokážu pochopit, jak je možné, že člověk, který vystuduje archeologii na Masarykově univerzitě a historii na univerzitě v Groningen, neumí psát. Například: "Dříve, než stačil Jakub dosáhnout nejen rozhodného, ale jakéhokoliv vítězství v Irsku, skončilo povstání ve Skotsku, jež začalo o několik měsíců dřív." (str. 51) Chápu, že vyprávět složité a komplexní dějiny je nesmírně obtížné, ale toto je na vrácení seminárky. Zvlášť, když nedaleko je hned věta: "Osud se ukázal pozoruhodně vynalézavým, když zpráva o masakru pronikla na veřejnost způsobem velmi originálním." (str. 57) - to už je nechtěná směšnost, bohužel. Nebo jiný hezký příklad, kdy autorovi unikla vyjmenovaná slova po "M": "Jeho představy však byly zcela milné." (str. 109) A tak podobně. Zkrátka školácké češtinářské jazykové a stylistické chyby, které bohužel knihu poškozují. Netvrdím, že jich je hodně, ale z celého textu je cítit, že autor je nevypsaný, že si neumí poradit se složitějším výkladem, s více časovými rovinami a návaznostmi. Přesto i v tomto bodě, vzhledem k výše řečeným pochvalám a pozitivnímu naladění nás, "outlander"-chtivých čtenářů, by se mu to dalo odpustit.
Co se ale odpustit nedá, je grafická úprava knihy a redakční práce. Podivuju se, že tak renomované nakladatelství, jako je Grada, toto pustí, resp. předpokládám, že ukončilo spolupráci s Lukášem Jochem, autorem sazby a grafické úpravy. Ten předvedl ty úplně základní chyby: od velikosti písma, rozměru "zrcadla" stránky, nejednotnost "zrcadla" na začátku a na konci knihy, přes přetékání, špatně osazené fotografie, ve zlomu nechané "vdovy", "sirotky", až po nešťastná proložení textu, začátky kapitol na konci stránky, atd. atd.. Nemluvě o obálce, která nás svým pojetím vrací střemhlav do stylu počátku 90. let 20. století. Pokud panu Hrdinovi rád odpustím, že není vypsaný, protože vidím, že je naopak nadupaný informacemi, vědomostmi a znalostmi, tak panu Jochovi doporučuji vrátit diplom z oboru grafika, má-li ovšem jaký. A paní redaktorka a korektorka Monika Straková by příště měla asi víc zasahovat ne úplně zručným autorům víc do textu.
Omlouvám se, je to bezvadná kniha, kterou jsem si užil a pro mne jako pro milovníka seriálu, je to poklad. Jen jsem dostával ránu za ranou při každém otáčení stránky. To je strašná škoda a věřím, že zájezd s panem Hrdinou musí být skvělý zážitek. Proto se zmítám mezi pěti hvězdičkami a odpadem, tj. někde uprostřed, na třech hvězdičkách, s velkými sympatiemi k autorovi, pojetí a Skotsku jako takovému.
Na toto 5 hvězdiček málo. Tak se spokojím s tím, že uděluji 5 hvězdiček za obsah a 5 hvězdiček za formu.
Knížečka se člení do 3 části - povídání o historii, povídání o lidech a tradicích a povídání o místech. Každou z nich probleskuje Cizinka.
První dojem - divím se, že něco takového nenapsal rodilý Skot.
Druhý dojem - beru na milost seriál po přestěhování se do Ameriky, když jsem zjistila, že byl natáčen ve Skotsku.
Třetí dojem - je nádherné zjistit, že všechny významné skotské pluky mají svůj původ po povstání.
Nutno poznamenat - autor se nebojí do popisů dávat svůj názor. Např. - Roku 1070 se Malcolm III. podruhé oženil, jeho vyvolenou byla anglosaská princezny Markéta z Wessexu. Těžko soudit, zda to byla pro Malcolma dobrá volba. Osobně jsem přesvědčen, že nikoliv.
Toto jsem si prosím pěkně přečetla po jejím nekritickém obdivu v Normanských královnách od Alison Weirové. Ale je tu autorův názor zdůvodněný. Oba dva mají pravdu.
Ještě musím ocenit úvahu, co by kdyby. Tedy co by bylo, kdyby jakobité z Cizinky vyhráli.
- Hannoverci vyhnáni, Stuartovci by dále vládli
- lepší vztahy mezi Británií a Francií, žádná Sedmiletá válka v zámoří, žádné boje o Québec, otázka, zda by americké kolonie získaly nezávislost
- tu by mělo Skotsko a Irsko, tedy žádná centralizace moci v rámci Velké a dominantní úlohu by opět převzala Francie
- to znamená její lepší hospodářskou situaci, předejití velké francouzské revoluce, což vede k žádnému Napoleonova
- bez Napoleona by nedošlo k tak intenzivnímu vzestupu pruského nacionalismu. Historie se mohla vyvíjet zcela netušenými směry...
Krásná kniha, ve které se dozvíte nejen o historii Skotska, tak i o skutečných lidech jejichž jména byla slyšena v seriálu ... a plus k tomu místa, která jsou buď spojená s historií daného klanu nebo se na tom místě natáčelo ... za mě docela bomba si o tom přečíst ...
Tohle je kniha, která potěší každého fanouška seriálu i toho, kdo se zajímá o Skotsko jako takové. Pěkně popsaná historie, tradice a nejzajímavější místa.
Bohužel kniha trpí tím, čím trpí spousta knih v poslední době, a to odbytou korekturou. Spousta chyb v gramatice pak zbytečně kazí celkový dojem z knihy.
Kniha plná faktů o Skotsku, jeho historii, klanech, panovnících, místech. Prostě všechno, co byste o minulosti čekali. Je pěkně přehledná a doplněná o fotky, i když bych čekala trochu více materiálu. Určitě jde o zajímavou knihu pro fanoušky Skotska, dějin a série Cizinka. Čekala bych ale i více srovnávání s Cizinkou, když už byla zmíněna přímo v názvu knihy.
Knížka splnila mé očekávání. Je tu přehledně vysvětlena historie této krásné země a všechny fanoušky série Cizinky samozřejmě potěší... Jsou zde popsány jak lokace tak většina postav z knih od Gabaldon. Jelikož se v dohledné době do Skotska nedostanu tak se mi velmi líbily fotky známých míst z knížek o Cizince. Za mě spokojenost.
Autorovy další knížky
2018 | Tajemství skotské krve |
2020 | Skotskem po stopách seriálu Cizinka |
2007 | Skotsko - země dávných tajemství |
2024 | Bohemané: Prvních tisíc let českých dějin |
Velké zklamání a nebála bych se ani říct zneužití názvu populárního seriálu v titulu knihy.
Skotsko miluji, tak musím dát poctivé dvě hvězdy za obšírné znalosti či rešerše o zemi a spostu krásných obrázků. Toť bohužel vše.
Autorovo psaní by naléhavě potřebovalo alespoň pár kurzů tvůrčího psaní, protože tohle je děs a bída. Nezáživně složitě podané dějiny (místy s přeskakováním letopočtů sem a tam), nelogicky abecedně řazená místa (takže se z Falkirku skokem přesunete na Vnější Hebridy) a vůbec celkový sloh - škoda slov.
Je toho podstatně víc, ale mnohé už bylo zmíněno a nebudu unavovat dlouhou kritikou. Zajímavostí je v knížce dost (ačkoliv samotný seriál je zmíněn jen párkrát okrajově), ale na souvislé čtení pro radost to rozhodně není. Možná tak občas vyhledat nějakou základní informaci, nebo si potrénovat soustředění četbou nesnadného textu.
Znalosti dějin má pan Hrdina bohaté, takže doplnit je o základy stylistiky a tvůrčího psaní by neměl být takový problém a do budoucna z toho ještě může být nějaký nový knižní poklad. Toto dílo jím ale bohužel nebude.