Slabikář návštěvníků památek
Jaroslav Herout
Bohatě ilustrovaný slovník přibližuje prvky jednotlivých architektonických slohů od románského období po 20. století. Kniha je doplněna několika slovy k cestám za památkami a historickým přehledem.
Přidat komentář
Táta měl tuhle skvělou knížku ve své příruční knihovně a když jsme ještě společně jezdili na výpravy za dobrodružstvím (protože to se dá přeci zažít i uprostřed cizího města), brával jí s sebou. Psala se 80. léta minulého století, okolní svět se tvářil šedivě, ale s Heroutem v batohu byl hned o něco barevnější. A tak jsme fotili smírčí kříže a barokní plastiky světců, luštili latinské opisy, počítali stará vročení, dělali frotáže rozpadajících se náhrobků. Inspirativní i v současnosti!
Mám ji už úplně salátovou. Jednoduše, jasně, stručně a věcně vysvětluje základní pojmy, ilustrace jsou názorné. Mnohé už zapomínám, ale je prima vědět, kde hledat a najít.
Knížku jsem poprvé viděla u kastelána z hradu Litice, kde jsem v létě provázela návštěvníky. Půjčoval mi ji k nastudování, když se naskytla slunná přestávka mezi prohlídkami.
Bylo skvělé, že jsem mohla nově osvojené pojmy vzápětí použít v praxi. Slabikář mě zaujal tolik, že jsem si pořídila vlastní exemplář a barevné papírky k vyznačování slovíček, která mi nějak unikla na hodinách dějin umění.
Pro mě je mimořádně důležité pojmenovat jednotlivé prvky výtvarného díla, protože díky tomu ho lépe vnímám - jazykem. V tomhle smyslu mi pan Herout pomohl pootevřít oči.
Jako je slabikář pro prvňáčky, tento slabikář je pro dospělé, kteří mají rádi památky, architekturu, historii, luštění křížovek. Mám jej v knihovně již dlouho a často se k němu vracím. Někdy z nutnosti, když v historickém románu narazím na pojem mně neznámý, někdy jen tak pro radost listování. A také ji nosím v batohu při mých výpravách s vnoučaty, jak napsala babicka_amalka.
Skvělá jak pro laika, tak pro člověka již zasvěceného v tomto oboru. Velmi mi pomohla v uspořádání a ujasnění všech období. Ráda se k ní zpětně vracím a minimálně procházím zjednodušené kresebné ukázky architektonických prvků.
Bible památkářů! Bezvadná kniha, která dokáže vysvětlit kdeco z architektury, neustále se k ní vracím.
všichni komentátoři už to vyjádřili za mě - skvělá příručka, navíc v :kapesním" vydání, takže ji lze nosit s sebou i na všechny výpravy za poznáním (nejen) našich památek;
Pro mne ohromná a přehledná "příručka" srozumitelná všem milovníkům historie. Stejně jako Staletí kolem nás a Jak poznávat kulturní památky. Tyto knihy mne provázely nejen studiem, ale hlavně při putování po našich městech a památkách. Vřele doporučuji ...
Neocenitelná pomůcka při toulkách po vlastech česko-slovenských a při četbě historických románů.
Slabikář návštěvníků památek a kniha Staletí kolem nás (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.
super publikace. používám ji jako učebnici, ale je zde vysvětleno plno pojmů, které v praxi - v historii denně použijete.
Štítky knihy
architektura památky dějiny umění příručky kulturní památky oborová terminologie terminologické slovníky výkladové slovníkyAutorovy další knížky
1970 | Staletí kolem nás: Přehled stavebních slohů |
2000 | Slabikář návštěvníků památek |
1975 | Naše stavební památky |
1986 | Jak poznávat kulturní památky |
1972 | Prahou deseti staletí |
Tohle je přesně ta kniha, kterou člověk tahá sebou, píše si do ní poznámky, otevřel ji už tisíckrát a stejně ji otevře znovu. Čím větší salát, tím víc si jí vážím. Pro památkology základní literatura.