Slavnosti sněženek

Slavnosti sněženek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543439/bmid_slavnosti-snezenek.png 4 511 511

"SE ŠÍPKOVOU NEBO SE ZELÍM?" Soubor Slavnosti sněženek obsahuje dvacet povídek (Hostinec u Bernardýna, Měsíčná noc, Pan Metek, Zdivočelá kráva, Králíčci v křídle, Jumbo, Nejkrásnější oči, Mazánkův zázrak, Slavnost sněženek, Přátelé, Školení, Leli, Dětský den, Beatrice, Lucinka a Pavlína, Hostina, Variace na krásnou slečnu, Pan Iontek, Vlasy jako Pivarník, Rukověť pábitelského učně) sepsaných v sedmdesátých letech 20. století, ale v této podobě poprvé vydaných až v roce 2013. Autor nás zavádí do půvabné polabské krajiny kolem chatové osady v Kersku, kde od poloviny šedesátých let trávil svůj volný čas. Většina literárních postav má svůj reálný předobraz v lidech z autorova prostředí a máme tak jedinečnou možnost seznámit se s jejich zvláštními zálibami i osudy. V textu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Ve skvělém podání Pavla Soukupa poznáme například starousedlíka pana France a jeho svéráznou rodinu, sběratele nesmyslných kuriozit pana Metka, pana Leliho, který vždy všem „dobře“ poradil, řádovou sestru Beatrice, která přes všechny těžkosti světa milovala svěřené postižené děti, pana Karla s jeho mučícím zájmem o jídlo, nebo znovu prožijeme legendární příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem.... celý text

Angie_Missfit
26.09.2019 5 z 5

Myslím, že se jedná o jednu z nejpříjemnějších a nejpřístupnějších Hrabalových knih. Krásné, osobité, melancholické vyobrazení Kerska. Skvělý popis rozličných postaviček a jejich osudů (pan Karel mě bavil nejvíc:-)).

jan14s
05.09.2019 5 z 5

Zábavné, vtipné, dojemné, smutné a mnoho dalšího. Každá povídka je svým způsobem jedinečná. Film dle této knihy je mým oblíbeným, po přečtení knihy, smekám před jeho tvůrci. Vytvořit z těchto povídek souvislý příběh, který dává smysl, musela být opravdu výzva. V tomto případě, my porovnání mezi filmem a knihou připadá zbytečné. Kniha je skvělá, film taktéž a pochybuji, že kdyby se natočil přesně dle povídek, že by dopadl tak dobře.

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Nádherně popsané postavičky autorova Kerska.

AlTyxAy
02.11.2018 5 z 5

Vozíčkáři, pan Karel a bipolární hostinský ... nádhery života. Mrzí mě jen, že přestože v Kersku byli mí prarodiče panu Hrabalovi sousedy, do kontaktu s ním přišli pouze očima a pozdravem.

AdamGranet
01.05.2018 5 z 5

Žiji v kerském lese, chodím kolem chaty pana Hrabala a to od dob, kdy vše bylo jako v románu. Ta obyčejnost a každodení hemžení obyvatel, vše je dokonale věrně zachyceno. Měl jsem štěstí a četl knihu dříve než byl stejnojmenný film. Ke knize se stále člověk musí vracet, což je důkaz jejího kouzla !

1amu
27.03.2018 5 z 5

Má srdeční záležitost. Nejdřív byl film, pak kniha. Je pravdou, že díla pana Hrabala uměl převést na filmový pás pouze (nebo zejména ?) Jiří Menzel. Znalci z Kerska říkají, že ve filmu byl ten SNB-bák spíše kladný, ale jinak to prý byl pěkný a zákeřný hajzl. Nicméně kniha rozdělená na kapitoly věnované hlavním hrdinům je hrabalovsky čtivá. Pan Franc třeba - kouzelný venkovský tatík s úplně jinými zájmy než mají jeho žena a dcera. Hon na kance je jeho životní příběh ! Ale když mu stará rozkáže: Udělej něco pro rodinu, vyvez nás někam ! Poslušně poslechne, i když jsou konce jiné.
A paní učitelka, která dovede seřvat dva rozpolcené tábory "myslivců"... copak těch válek není ve světě dost ? Nebo pan Elli, který sbírá každý šunt... to nešlo nekoupit za tu cenu (i když měl 50 ks holínek pouze levých). Atd, atd. Kouzlo venkova.

topi80
23.02.2018 3 z 5

Jsem si vědom, že srovnávání knihy s filmem je poněkud laciné, ale u těchto Hrabalových děl to ani jinak nelze. A nutno říci, že kniha za svým filmovým ztvárněním pokulhává. Jako by režisér Menzel dokázal vybrat ty nejlepší z nejlepších výhonků. Ale kniha také nezklame. O mnohých postavách zjistíte netušené věci (překvapí filmové spojení dvou do jedné). Ale to tempo a poetika se k vám tentokrát skrz písmena na stránkách dostává obtížněji.

Hary
16.10.2017 5 z 5

Nadherna kniha od cloveka,alkoholika,bohema,milovnika prirody,cetby a pivniho pratelstvi. Krasne se ctou pribehy a ja zavidim Hrabalovy jak bohemsky zil v tak slozite dobe. Knihu psal v pozdejsim veku kdy se na stari odstehoval do zahradniho Kerska (dnes neuveritelne zkur....ho mistnimi bohaci, kteri se k zivotu Hrabala ani trochu nemohli priblizit). V knize je tolik lidskosti a fajnovyho ziti bez honby za bohatstvim az je mi lito ze Hrabal umiral uplne sam (na me to velmi pusobilo, ze mu chybela jakakoli rodina , hlavne deti, vnoucata adal.) Takze PARADES

Aleh
11.10.2017 4 z 5

Poetické dílko. Hrabal vidí svět takový jaký je. A tak vidí i jednotlivé postavy a postavičky z jeho povídek. Prostě to tak je. Ti lidé žijící v Kersku, které je tak blízké srdci autora, se stali předobrazem jeho literárních a filmových postav. To není vymyšleno. Hrabal je výborný pozorovatel a výborný vypravěč a věrně dovede zachytit atmosféru místa i doby. Film Slavnosti sněženek jsem viděla tolikrát a vždycky si ráda udělám čas, abych ho mohla vidět znovu.

MOu598
13.09.2017 5 z 5

Četla jsem v březnu 2001 a v lednu 2003. Podle mých poznámek:
Pěkné, pěkné. 16 povídek.
Pořád aktuální, české, hezké. Lyrické, melancholické, chápající, milující. Bohatý jazyk. Moudrost.
Film je krásný a dost jiný.
Citát:
"Nekupte to, když je to tak laciný."

tovlasek
01.07.2017 4 z 5

Typické Hrabalovské dílo o osobnostech z okolí Kerska. Každá jednotlivá povídka přináší jiný ojedinělí pocit - nudu, překvapení, smích, melancholii, nostalgii... A i přesto, že je tam někdy nuda a nic se neděje Hrabal i toto "nic" dokáže popsat po svém. Pábitelé na každém rohu a k tomu divoká příroda.
"Vám se bude těžko umírat."

-Annett-
12.05.2017 odpad!

Pan Hrabal je obdivuhodný autor, ale jeho styl psaní mi nějak nesedl. Kniha byla velice nudná a bohužel jsem se nepřinutila ji přečíst. Přečetla jde pouze 128 stran a knihu odkládán.

čuřil
18.04.2017 5 z 5

Já jsem z knížky nadšený. U některých od pana Hrabala jsem tak spokojený nebyl. Ale toto vyprávění o různých postavách a jejich i hodně pohnutých osudech, či popis krajiny zahrádkářské kolonie Kersku bylo vskutku skvělé. A film už byl takový počin zhmotnění této výborné (dle mého názoru) knížky.
Plný počet a musím doporučit.

Ječmínek
26.03.2017 4 z 5

Za těmi postavami jsem viděl Krejčíka, Hrušínského, Hanzlíka, Čepka, Štibicha a další známé tváře z filmu, ale vůbec mi to nevadilo, a seznámil jsem se i s několika neznámými postavami, a všechno to bylo pěkné a lidské.

dadako
27.02.2017 4 z 5

Krásná knížka kde některé povídky rozesmějí k pláči a jiné jsou velmi smutné. Moje nejoblíbenější povídka byla Jumbo.

laepus
24.11.2016 4 z 5

Myslím, že tvůrci filmu velice dobře vybrali ty příběhy, které jsou širšímu publiku přístupnější. Kniha je emoční všechochuť jako každý běžný život, jako každý běžný Hrabal - občas jsem se smál několik minut v kuse nahlas, občas jsem se kousal nudou, občas se i dojal či snad i rozbrečel? Neřeknu, ale příběh Maminčiny oči je absolutně fantastický a bez debat nejlepší z celé knížky.

maryzka
20.01.2016 1 z 5

No ještě, že je natočen film. U knihy jsem se velmi nudila.

blackholesun32
09.11.2015 4 z 5

Tož já mám s Hrabalem jeden problém a tím jsou pábitele, respektive ten termín. Nesnáším jej do morku svých studených kostí, ble i ta definice celkově je mi odpudivá, ano souhlasím s tím, že to tak nejspíš je, ale proč to musí z každého textu tak ostentativně trčet a upozorňovat na sebe! Na každém dni, každého umoulousaného ožralce třpití se perlička; no a? Kdyby nebylo pábení, měl bych Hrabala mnohem víc rád, ale to je mu stejnak jedno. Slavnosti sněženek je soubor povídek celé řady podivínů, v podstatě nešťastných lidí, některé povídky jsou až zlé, jiné melancholicky hřejivé, hravé. Nejvíc se mi líbí pasáže, ze kterých vystupuje Hrabal sám a popisuje genezi textu, kterých tedy moc není. Napsané je to výborně, čtivě, nenudil jsem se, ale popravdě jsem se už těšil až to dočtu, za poslední cca týden jsem přečetl dva Hrabaly a zase na dlouhou dobu stačilo.

tisha8409
11.08.2015 odpad!

Panoptikum prostých, prásklých a nepochopitelných dědinčanů.
Jeho knihy jsou prostě jako nějaká fantasmagorie.
Stresuje mě i film.
Že lidské? proboha, to bysme na tom byli hodně špatně, kdyby tito křupani byli výrazem lidství.
Nejlidštější na tom byla věta " pozor na polívku ať se nevylije.,., vezu ji pro kamarády....dáme si ji o půlnoci" - člověk ve chvíli, kdy umíral, myslel na kamarády, ne na sebe. Ovšem na "kamarády", kteří na něj kašlali a raději se pořád jak malí parchanti rvali.
Jinak se to veze v rytmu s knedlíkem- se zelím.
Buranské.

cucíno
16.03.2015 5 z 5

Neuvěřitelně lidské a naprosto humánní příběhy prostých lidí. Krásná poetiky, lehká melancholičnost jsou pro Hrabala typické. I love Kersko :D