Šlechtictví zavazuje
Martina Winkelhofer
Aristokratky – stály na vrcholu společnosti posledního období podunajské monarchie. Jejich život se odehrával v nádherných venkovských zámcích, vídeňských palácích a na císařském dvoře na dvorních plesech, pompézních slavnostech a v rámci salonní kultury.
Přidat komentář
Opravdu velmi zdařilá publikace, která se dobře čte. Líbí se mi i autorčino pojetí, že začíná od dětství, mládí, sňatek, manželství a smrt. U historických knih očekávám i obrazový materiál a tady je ho opravdu hodně, což se mi moc líbí a díky tomu je kniha ještě lepší.
Hodně zajímavé. Pohled na život šlechtičen v době vládnutí posledních Habsburků v Rakousko – Uhersku od kolébky po hrob. Tohle shrnutí mi hodně dalo a pomohlo lépe pochopit některé dějinné události. Škoda, že se u nás stále většinou koukáme na Rakousko - Uhersko, a tím spíše na tehdejší šlechtickou společnost, spíše negativně a poněkud zjednodušujícím způsobem…
Plus za rozsáhlou fotografickou část.
Kniha je psána v obecné rovině a seznamuje s pravidly chování a typickým stylem života jedné společenské vrstvy. Určitě by dílu prospělo, kdyby autorka místo opakování informací zařadila delší úryvky z dobové korespondence, kterou zmiňuje. Text by to oživilo a čtenář by možná zjistil, že individuální životy a zájmy šlechtičen byly pestřejší a vybočení z tradičních zvyklostí a etikety nebylo vzácností. Zdařilý je výběr fotografií i rozsah reprodukovaného obrazového materiálu.
Podtitul knihy "Osudy žen v c. k. monarchii" může být trochu zavádějící, neboť evokuje jednotlivé individuální osudy nějakých žen z vymezené doby. Tato kniha se však zabývá spíše osudem v jednotném čísle, osudem v obecném slova smyslu, osudem žen-aristokratek, které jsou taktéž chápány jako celek, nikoliv jako individuality. Rakouská historička Martina Winkelhoferová se ve své studii totiž zabývá běžným životním rámcem žen-šlechtičen. Od narození, přes hledání vhodné partie, po vdovství a smrt. Ukazuje, jaká očekávání na tyto ženy společnost kladla, jakým způsobem je mohly naplňovat apod. Autorka se čtenáři snaží objasnit, jak fungoval aristokratický svět oné doby a to i v rámci dnes již pozapomenutých rituálů či pravidel etikety. Tak například, věděli jste, že není slušné přinést paní domu na návštěvu květiny? Jako šlechtična si je totiž sama může koupit a sladit s vybavením bytu... Celá kniha se čte velmi dobře a takříkajíc odsýpá. Je taktéž vybavena rozsáhlým obrazovým materiálem z fondů brněnského zemského archivu, který umě doplňuje představu o zmizelém světě. Myslím, že se jedná o vhodnou četbu pro každého, kdo se jen trochu zajímá o aristokracii v 19. století, o její způsob života a její rituály. Všechny odborné pojmy jsou v knize velmi pečlivě vysvětleny (např. fideikomis), takže se jedná o vhodné čtení i pro úplného začátečníka v dané problematice. Mohu jen doporučit!
Slibné a zajímavé téma. Už na začátku autorka vysvětluje, že čtenář nemá očekávat konkrétní osudy žen šlechtičen, jak by se mohlo zdát z podtitulu. Jedná se o historický pohled na problematiku života žen šlechtičen v období závěru monarchie.
Závěrů a zajímavých skutečností zde najdeme jen pár, když se nad nimi však člověk zamyslí, může ho i zamrazit, jak to měly šlechtičny těžké. Kniha nám umožňuje odhalit roušku motivací pro některé skutečnosti, které jsou z vnějšího pohledu minimálně zvláštní.
Co mě ale vysloveně naštvalo je, že autorka má potřebu veškeré informace násobně opakovat a jednu větu omílá dokola až do zblbnutí. Kdyby neměla tenhle školometský přístup, mohla být kniha o polovinu kratší a mnohem záživnější.
Stejně tak by neškodilo alespoň pro ilustraci pokusit se popsat jeden typický život (je jedno, jestli konkrétní nebo vymyšlený) a na něm ukázat všechny ty potíže. Bylo by to výukové (což má autorka zjevně ráda) a současně by to mohlo být i čtivé a názorné. Jenomže to by asi dalo mnohem víc práce.
Škoda.
Štítky knihy
ženy aristokracie, šlechta 19.-20. století Rakousko-Uhersko osudy žen
Autorovy další knížky
2011 | Viribus Unitis: Císař a jeho dvůr: Nový pohled na Františka Josefa |
2016 | Evropské panovnické rody |
2012 | Šlechtictví zavazuje |
2022 | Sisi, mladá císařovna: Mýtus a pravda |
Moja obľúbená "hnedá" séria od Ikaru a ďalší veľký úspech! Prvá, ktorú som čítala od Martiny Winkelhoferovej a popravde sa mi zapáčil nový nádych, ktorý priniesla do tohto knižného sledu - nedrží sa výlučne osobností a ich chronologického príbehu, ale naopak vyberie si niekoľko tém a v nich prelína náhľady, osudy, zaujímavosti. Bola som viac než spokojná a doporučujem!