Prieskumníci
Antoine Bello
Sliv Dartunghuver série
< 2. díl
Román Prieskumníci je pokračovaním príbehu Falzifikátorov. Jedenásť rokov po 11. septembri vychádza román venovaný všetkým konšpiráciám súvisiacimi s teroristickými útokmi na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Dej románu Prieskumníci začína v deň teroristických útokov na Svetové obchodné centrum z 11. septembra 2001. Pre Sliva Dartunghuvera začína ďalšie z pátrání, v ktorom musí zodpovedať náročné otázky: Aký bol podiel tajnej organizácie CFR na zosnovaní tohto atentátu? Kto vytvoril al-Káidu? A ako sa dostali informácie o neexistujúcich zbraniach hromadného ničenia v Iraku na stôl do Bieleho domu? Román Prieskumníci je príbehom tajnej medzinárodnej organizácie, ktorá sa snaží ovplyvniť ľudskú históriu, a ktorej existencia je vážne ohrozená udalosťami z 11. septembra 2001. Je príbehom Jusufa rozpolteného medzi vierou a priateľstvom, príbehom mladej ženy Magy, ktorá sa vydá do fundamentalistickej rodiny, a príbehom Leny, za ktorej profesionálnym vzťahom k Slivovi sa pravdepodobne skrývajú úplne iné city. Je príbehom USA, ktoré zradili svoje hodnoty vo chvíli, keď ich svet najviac potreboval.... celý text
Přidat komentář
Od prvního dílu vidím velký posun zaujmout čtenáře. Nezměnila se nijak povaha jak jsou knihy psány, spíše tím jaké téma bylo zvoleno pro falzifikátorskou činnost Sliva - "spiknutí" za 11.zářím a otřesné důsledky, které to vyvolalo ve světě i v základech KFR. Nadále je nám konenčně vyjevena pravda za cíly organizace. Kniha tedy dává hlouběji nahlédnout do zákulnisního politického dění po teroristických útocích, nastinujě vznik Al-Kaidy, ale téže reflektuje svou dobu, ve které papír a tužku postupně nahrazují počítače a internet.
Mně oproti ostatním hodnotitelům důraz na jeden příběh (USA vs Irák vs zbraně hromadného ničení) nikterak nevadí, naopak tím autor krásně dokumentuje, jak jednoduchá je v dnešní době mediální manipulace ... a otevřený konec přímo nabízí možnost třetího dílu.
Slabší než Falzifikátoři, především proto, že zde se řeší víceméně jen jeden projekt. Nicméně zábavné stále.
Pokračování Falzifikátorů na scénu přivádí Průzkumníky. Zůstává fascinující svět falšování (nebo ve světle dalšího spíš dotváření) reality, i všichni hrdinové, které jsme si oblíbili. Přesto nastává posun. Když to řeknu hodně lidově, příběh si "sednul na hrnec". Autor si v prvním díle připravil ohromující nástup, aby nyní mohl vyprávět svou verzi reality, své vidění reálného světa. Příběh zvážněl, ztratil velkou část lehkosti a vtipu (nikoliv důvtipu). A podle mě je to škoda. Autor obětoval jedinečnost příběhu na oltář své potřeby "odhalit" svět kolem nás, přivést čtenáře ke zjištění, že věci jsou možná jinak, než si myslíme. A to je žánr, který má své mistry jinde, s mnohem sofistikovanějšími domněnkami a dokonce "důkazy". Pořád mě to těšilo, pořád jsem byla se Slivem na stejné vlně, pořád obdivuji autorovu invenci a um, jen se z toho stal víc manifest než strhující příběh. Po prvním díle jsem volala ještě, třetí bych otevírala s velkou nedůvěrou.
Jedna hodně velká nuda. Když Francouz neví kudy kam, začne do všeho tahat politiku. Falzifikátoři se mi docela líbili, tohle už nefunguje.Dalo se z toho vytěžit podstatně víc.
Štítky knihy
tajné společnosti, organizace, spolky dezinformace falzifikáty falešné učení průzkumníci
Začal jsem až druhým dílem, chvíli mi tak trvalo, než jsem zjistil oč tu běží. Pokud bych měl vypíchnout nějaký základní pocit z této knihy, bude to zpocená zadnice od soustavného sezení při jednáních, schůzích, setkáních a komisích, ze kterých prakticky děj sestává. Dlouho jsem to měl za ekvilibristiku konspirátorských nadšenců, zvýrazněnou pochybami o zdroji finanční nezávislosti celé KFR. Toto bylo nakonec vysvětleno, konec mě i bavil. Ale cesta k němu byla jako dlouhá, zbytečná, nezáživná firemní porada.