Slova v zapomenutí daná

Slova v zapomenutí daná
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482285/bmid_slova-v-zapomenuti-dana-r8W-482285.jpg 4 14 14

Nová kniha Patrika Ouředníka Slova v zapomenutí daná. Slovář pro obecný i neobecný lid navazuje na jeho předchozí práce Šmírbuch jazyka českého a Aniž jest co nového pod sluncem a přináší 1800 hesel, která vysvětlují slova v zapomenutí daná, tedy slova, která měla nahradit slova cizí tak, aby čeština měla pro každou věc vlastní výraz. Tato slova jsou kdykoli použitelná jako varianty slov běžně užívaných. Čekají jen na váš jemnocit a duchodevření, by mohly nanovo vstou­pit do vašeho rodného jazyka. Společenský snobismus vám bude věrným spojencem: Stačí pronést dotyčné slovo ve vhodnou chvíli ve vhodné společnosti – a zbytek už nechte na ostatních. Do roka a do dne zaplaví média. Čtenář zde nalezne bok po boku výrazy tvořící jazykovou výbavu celých generací i slova mrtvě naro­zená, resp. spatřivší světlo světa v jediném traktátu, vědecké přednášce či víceméně učeném pojednání, slova propašovaná do slovníků brusiči jazyka českého i momentální a spontánní neologismy toho kterého autora. Uvedené výrazy pokrývají pět oblastí: Svět vyditedlný (vesmír, přírodní jevy, flóra a fauna), Homo physicus (člověk, tělesná činnost, zdraví a choroby), O živobytí lidském (řemesla, nářadí a náčiní, stravová­ní), Homo sapiens (duševní činnost, lidská povaha, společenský život) a Věrouka (úřady a instituce, věda, ja­zyk, náboženství, abstrakta). V novodobých slovnících zpravidla chybí, několik málo jich přežívá označeno truchlivým. Byly vesměs excerpovány z období sahajícího od počátku 18. do počátku 20. století čili od Jana Ryvoly k Jakubu Hronovi – s občasnými přesahy do minulosti (Komenský, Rosa...) i budoucnosti (Field, Lu­keš...). Rovnost, volnost! – pakliže ne bratrství.... celý text

Přidat komentář

Iki1
13.11.2022 4 z 5

Krásné počteníčko. Občas si každý z nás zaslouží zastavit a alespoň malinko ohlédnout zpět. Autor velmi jednoduše vybral a představil mluvu našich obrozenců.

huhu
23.08.2022 5 z 5

Krásné "slovobraní", doplněné vtipnými komentáři.
CITOŇ
Jemnější a obraznější než nicneříkající latinský nos.
CITOVKA
Neboli proházka či meziházka: citoslovce dle Kampelíka. „Takových mají hodně Češi,“ shledává Komenský, „například bouch, plesk, třesk, vřesk, frrr, šoust, šplouch.“
CTINOVÁNKA
Neboli ctinovinka, ozdobnice, klaněnina a točeninka, všeliká ceremonie, jíž si žádá společenský život. „Nezdržujme se s marnými ctinovánkami a přilišnými klaněninmi,“ nabádá Pohl. „Škoda času, bychom ho s takovými marnostmi strávili a zašli.“


los
05.04.2022 3 z 5

Ouředníkův výběr z Jungmanna, Pohla, Ryvoly, obrozenských slovníků i autorských idiolektů, pouze s ohledem na pobavení čtenáře, bez odborných ambic, analýzy a komentářů

AnjaVCL
11.02.2022 5 z 5

Jaká škoda, že se ve škole místo elektrochemie neučíme o mlnolučbě!