Slyšet jeleny zpívat

Slyšet jeleny zpívat
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535738/bmid_slyset-jeleny-zpivat-660ff6b6add8c.jpg 4 510 510

Dravý, temný, důvtipný a napínavý příběh s dokonale vykreslenou atmosférou, která vás vtáhne a nepustí dokud nezjistíte kdo je vrah. Kriminální román, který se nebojí brutální vraždy, ani normálního, lidského vyšetřování. V horské osadě v Beskydech byla nalezena zavražděná dívka a vše nasvědčuje tomu, že se stala obětí sexuálního maniaka. Vyšetřování se ujme ostravská mordparta. Postupně se seznamuje se všemi obyvateli osady a do vyšetřování se brzy začnou promítat i osobní životy kriminalistů. Všichni mají stejný cíl, ale každý má jinou motivaci k dopadení vraha. Dokáží se sjednotit a zbavit odlehlý kraj monstra? A stihnou to dřív, než vrah udeří znovu? Navzdory tomu, že se jedná o autorovu románovou prvotinu, má kvality nejlepších zahraničních thrillerů a může se měřit i s tou nejlepší severskou krimi.... celý text

alzbeta4340
26.05.2021 3 z 5

Osnova celého případu je dobře vymyšlená a na svého zvrhlého vraha má autor určitě právo. Ovšem množství postav bylo zbytečné, především proto, že neměly ve vyprávění smysluplnou a nosnou úlohu. Nejvíc lituji některých umělých, nepřirozených dialogů, na těch se mělo rozhodně ještě zapracovat. Celkově mě tato detektivka bavila o něco méně, než jsem čekala.
Kniha má nádhernou, vkusnou obálku i předsádku, moc chválím.

katka.oo
24.05.2021 5 z 5

Já jsem mile překvapená a nadšená, mladý český nadějný autor. Je sice fakt, že jsem se ze začátku v postavách trochu ztrácela, ale to nic nemění na tom, že se mi kniha opravdu líbila a těším se na další autorovu detektivní tvorbu.

janavom
23.05.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila. Sympatická je postava majora Cesty.

buschka
23.05.2021 4 z 5

Velmi zdařilá česká detektivka. Někomu by mohlo vadit mnoho postav, ale všechny mají své místo, pozici. Vše do sebe krásně zapadá. Doporučuji.

Marekh
22.05.2021 4 z 5

Autora jsem viděl v minulosti na videích na YouTube. Sérií videí s tímto autorem natočila Irenka (nick na DK: Rodaw). Před časem s tímto autorem natočil rozhovor Honza (nick na DK: juanito39). Autor má také svůj YouTube kanál, ale dlouho na něj nevložil žádné video. Řekl jsem si, že tedy vyzkouším knihu SLYŠET JELENY ZPÍVAT, detektivní román z Beskyd. Jedná se o autorův první román. Také jsem se rozhodl přečíst knihu z důvodu, že se děj odehrává v Beskydech, které mám blízko a tuto oblast mám rád a rovněž vyšetřování probíhá v Ostravě. Většinu popisovaných částí z Ostravy znám osobně.

Četl jsem některé komentáře čtenářů na tuto knihu. Kniha je docela obsáhlá, obsahuje prolog i epilog. Je pravda, že se v knize vyskytuje hodně postav – detektivů, obyvatel vesnice a dalších postav. Jména detektivů jsem si vypsal na papír, abych se v tom dokázal zorientovat, poněvadž zpočátku jsem se trochu tápal. Občas jsem nahlédl do poznámek, ale postupně jsem se dokázal zorientovat. Dočetl jsem se v komentářích, že jsou málo prokreslené charaktery postav, ale pro mě to bylo dostačující. Všechno důležité bylo sděleno. Oblíbil jsem si majora VÁCLAVA CESTU a také ROMANA NITKU. V některých okamžicích mě docela štval plukovník MIROSLAV LADA a někdy také kapitán ALEŠ ČERNÝ.

Myslím si, že čtenářům, kteří mají rádi detektivní romány, by se kniha mohla líbit. Tak by mělo vypadat asi schéma detektivního románu, kdy se seznámíme s jednotlivými členy vyšetřovacího týmu, seznámíme se s jednotlivými obyvateli vesnice a začne samotné vyšetřování případu krok za krokem, žádný spěch a krůček po krůčku pátráme po vrahovi. Autor používá v některých dialozích slovenštinu, což bylo určitě příjemné okoření textu. Musím se přiznat, že jsem vraha neodhalil a bylo to pro mě docela překvapení. Závěr byl dobře propracovaný, všechno bylo důkladně vysvětleno, byl napínavý, akční, tak jak má správný závěr u detektivních románů vypadat.

Zpočátku jsem myslel, že knize udělím nízké hodnocení, než jsem se pořádně začetl, ale po dočtení této knihy jsem dospěl k názoru, že kniha si právem zaslouží 80 %. Ač byla kniha hodně obsáhlá, tak jsem knihu přečetl během jednoho dne. Určitě je lépe si knihu rozložit do více dní a dávkovat si příběh postupně. Myslím si, že autor věnoval knize hodně času a úsilí a tento román nepochybně obstojí v konkurenci jiných detektivních románů z českých luhů a hájů, ale také se zahraničními knihami stejného žánru. Chválím také korekturu, poněvadž v knize se nenacházely téměř žádné překlepy.

Kniha má pěkný přebal. Možná bych uvítal, pokud by se v knize vyskytovala mapa území v Beskydech, ve které by byly zobrazeny jednotlivé chaty a objekty včetně místa, kde byla zavražděna dívka pro lepší orientaci.

EvženOněgin
16.05.2021

Od knihy vydané v rámci Velkého knižního čtvrtku jsem čekala víc. O dost víc.

klodnerovic
10.05.2021 4 z 5

Čtvrtý den po dočtení přidávám čtvrtou hvězdu. Ze začátku jsem byla na rozpacích - přišlo mi, že v příběhu vystupuje zbytečně příliš mnoho postav, že nejsou dostatečně vykreslené, že některé situace nejsou příliš reálné - teď mi dochází, že jsem asi byla krapet ovlivněná jedním ne úplně nadšeným hodnocením. Kniha se mi vlastně líbila. Kdyby ne, neponocovala bych kvůli ní. Jen mě mrzí, že Beskydy v příběhu hrály mnohem menší roli, než jsem čekala. Dokážu si představit, že k něčemu takovému by klidně mohlo dojít i u nás na pomezí Čech a Moravy, v jakémkoliv městě, v Horní Dolní, zkrátka kdekoliv. Jen by pak v názvu nefigurovali zpívající jeleni, ale třeba lišky, co dávají dobrou noc. Co se týče děje, nerada bych něco vykvákla, ale musím říct, že z jedné pasáže se mi "lehce" zhoupnul žaludek. Fuj, fuj, fuj!

LuckaH2
07.05.2021 4 z 5

Četlo se mi to samo, dobře. Hodně mě bavily vtipy, ironie mezi policisty, nekompromisní Lada, drzy Aleš...zadni James Bondove, ale policajti-lidi, co maji sve trápení , starosti, radosti. Co se týče zločinu, zezacatku dobry, s přibývajícím počtem mrtvol horší (seriovi vrazi jsou velmi vzácni a tolik detektivek o nich píše)... ale jako celek fajn detektivka. Pozitivně hodnotím taky prostředí Beskyd, je dobře využívat takova mista jako "tajemne" realie

NikolaVyb
05.05.2021 2 z 5

Chtěla jsem dát 3 hvězdy, ale nakonec volím dvě. Příběh byl hodně překombinovaný, v postavách a jejich osudech jsem se horko těžko orientovala, systém jsem v nich začala mít až těsně před koncem.
Vrah, jeho motivy a činy mi nepřišly moc věrohodné. Souhlasím s tím, že autor se snažil poukázat na hodně problémů, ale příběhu to dost uškodilo.
Hodně částí bylo zbytečných, příběhu nic navíc nedodaly, kniha mě většinu času nudila a doháněla k šílenství tím, že jsem se neustále musela vracet a přemýšlet, o které postavě vlastně zrovna mluví.
Sice jsem to nakonec přečetla, ale jsem upřímně ráda, že to mám konečně z krku.

Abych nekřivdila, obálka knihy je opravdu krásná.

DeathGhoul
04.05.2021 5 z 5

Knihu doporučuji má velmi napínavý a kvalitní příběh doporučila mi jí moje sestra a nemohl jsem přestat číst.

M.M.787
04.05.2021 5 z 5

Napínavé, strhující, jazykově bohaté a nápadité vyprávění. Příběhy postav (já jsem se v nich tedy neztrácela) prolnuté kolem vyšetřování, příběhy ze života, které známe v obměnách tisíce let (aluze, odkazy na staré mýty mě bavily). Těším se na další autorovo vyprávění!

Peggy2711
03.05.2021 2 z 5

Dle mého zbytečně překombinované, mnoho postav, o kterých dohromady nic nevíte, takže se v nich člověk lehce ztratí. Působilo to na mě dojmem, jako by chtěl autor použít všechno, přes romy, drogy, Downův syndrom, alkoholiky, nemanželské děti, rozvádějící se rodiče, psychopaty, náboženství, kanibalismus, kóma, homosexuály, použití různých zbraní, hudební nadání, mentální retardaci, Slovensko a Polsko.... proč? Dočetla jsem jen ze zvědavosti, ale konec zklamal :-(

Standa24
29.04.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, ale trochu jsem se ztrácel ve všech těch vedlejších postavách a příbeh byl nakonec velmi překombinovaný. To že by se v malé horské osadě stalo tolik zločinů je až neuvěřitelné :)

het2
28.04.2021 3 z 5

Stejně jako nejspíš i mnohé z Vás i mne k téhle knize přivedl nápaditý název ve spojení se zajímavou obálkou. Zdejší solidní hodnocení (v tuto chvíli 87%) spolu s anotací mojí zvědavost jen prohlobily. A tak jsem se spolu s partou kriminalistů z Ostravy pustil do rozplétání záhádné brutální vraždy v odlehlé vesinčce někde v Beskydech.
Je to jako by si "Případy prvního oddělení" daly dostaveníčko se severským thrillerem a sem tam pokukovaly po "Vraždách v Midsommeru" (zejména díky izolovanému prostředí osady na samotě a řadě svérázných, místy až absurdně působících, postav a hluboko ukrytých tajemství).
Autorovi nelze nepřiznat jistý literární um i celkem solidní detektivní zápletku a její vyšetřování. Má to ale několik ALE. Předně (a to je patrné už od samotného začátku) je tam zbytečně moc postav a hlavně i zbytečně mnoho kriminalistů (minimálně třeba bez Davida, by se to obešlo úplně) a je dost obtížné se s tím hlavně na začátku nějak srovnat. Inu co snese televizní obrazovka, nemusí snést stránky knihy. Také se nemůžu zbavit dojmu, že se to dalo zvládnout bez té slovenské linky. Chápu samozřejmě proč tam je, ale určitě to šlo vymyslet líp.
Největší problém mám ale s tou koncovkou, pachatel ještě jakž takž dobrý (taky jsem ho měl v hledáčku), i když motiv úvodní vraždy, spolu s časovou sousledností a tím, jak moc to měl připravené, nesedí s jeho motivací a jeho impulzivním chováním dál. Co bylo ale mimo, byla ta brutalita a nechutnosti (obzvlášť jeden její aspekt, který nechci ale spoilerovat) v závěru. Jako by se z toho celého najednou autor snažil udělat "Muže, kteří nenávidí ženy" po Ostravsku a pro mne to tím tedy celé vlastně zabil. Do té doby solidní detektivka se změnila v absolutní WTF. To co fungovalo Larssonovi tady nefunguje ani omylem, problémem je hlavně modus operandi pachatele a to co jsem psal výš. A ta brutalita to nezachrání. Protože opět narozdíl od Larssona, tady to nemá žádný hlubší smysl, cílem je jen šokovat... 2,5*
---
P.S. Taky jste v tom majoru Václavu Cestovi viděli Bolka Polívku z Případů? Já se toho nemohl celou dobu zbavit...

boticelli
26.04.2021 1 z 5

(SPOILER) Minulý případ mordparty z Ostravy:
-Sériový vrah znásilňuje a vraždí seniorky, usvědčí ho otisk zubní protézy na penisu.

Tento případ nazvaný Slyšet jeleny zpívat:
-Pohledný homosexuál smaží řízky z prsou svých ženských obětí a následně jimi krmí svého malého synka.

Chcete to opravdu číst?

PS: Literární provedení zhruba odpovídá duchaplnosti obou případů.

Čau!

Wabinka
24.04.2021 4 z 5

Detektivka z Beskyd? To jsem si nemohla nechat ujít. A když jsem při čtení zjistila, že se kniha odehrává i v Ostravě, paráda.
Ale...těch postav tam bylo tolik, že opravdu skoro ztrácíte přehled. Dost mi pomohla mapa na začátku Pak se ještě popasovat se všemi těmi policisty. V první polovině mě hodně rušily detailní, zdlouhavé a tím pádem zbytečné popisy všeho možného.
Ale když se tím vším prokoušete, druhá polovina knihy je perfektní, má spád a vyváží těch pár "much". Příběh jako celek skvělý, v mnoha věcech uvěřitelný a dobře napsaný. Proto hodnotím knihu jako dost povedenou.

osman111
23.04.2021 4 z 5

Povedené. Oceňuji místo děje, které mi přišlo neotřelé a mě osobně se moc líbilo. Také oceňuji, jak přesvědčivě je popsána atmosféra. Hvězdičku strhávám za to, že ne vždy mi připadalo chování kriminalistů uvěřitelné (vztahy mezi kolegy).
Celkově hodnotím velice kladně a těším se na další autorovu tvorbu.

Sirius
23.04.2021 3 z 5

Slyšet jeleny zpívat - na tohle jsem se dost těšil - hlavně díky tý skvělý obálce, která mě upoutala už v době anoncování knihy. Ovšem na konci jsem z toho spíš rozpačitý než nadšený. Ale vezměme to od začátku. Na Šmehlíkovi je vidět, že má za sebou zkušenost s hororem. Ten úvod s malým klukem, jeleny a vrahem je neskutečně atmosferický. Ono celá ta kniha má úžasnou atmosféru a Šmehlík zvládá hlavně atmosféru "komunity" chatové osady, kde k vraždě dojde stejně jako vedlejší postavy. A to je zároveň kámen úrazu. Těch postav je tu velký množství, takže vyznat se v tom, začíná být po čase problém. Stejně jako v mordpartě. Nenajdeme tu jednoho nebo dva hlavní hrdiny - autor v tomhle šel mnohem dál a využívá kolektivního hrdinu - tým kriminalistů. To jde zvládnout dobře ve filmové řeči, kde si ke jménům přiřadíte obličeje. Ale na papíře je to prostě horší. Pravda, ke konci, když se kniha blíží k finále, je to lepší - ale to je dáno tím, že se knížka smrskne na dva, respektive tři policajty. A když už jsem to načal - finále je naprostá paráda. Tam jsem chrochtal blahem. Bohužel to zase kazí skutečnost, že těch vedlejších postav je tolik, že vám chvíli trvá než vám docvakne, která z těch milionů vedlejších postav je zrovna vrah. Slyšet jeleny zpívat tak zůstávají zajímavým pokusem o spojení policejní procedurálky a hororu, který sice nevyšel na sto procent, ale Šmehlík tu ukázal, že by z něj mohl být časem dobrej detektivkář.

kubyrd
16.04.2021 4 z 5

Napínavý příběh. Zpočátku mi to přišlo slabší a překvapila mě až taková brutalita zločinu. V jednu chvíli máte pocit, že to mohl udělat opravdu každý. Často se mi i stávalo, že jsem si nad autorovým přirovnáváním či hláškami zasmál. Stojí za přečtení !

Rubyn
07.04.2021 5 z 5

Napínavá a čtivá kniha. S radostí se pustím do další až mladý nadějný autor zase nějakou napíše. Díky.