Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275957/smrt-je-mym-remeslem-KtK-275957.jpg 5 3932 3932

Světoznámý román Smrt je mým řemeslem je sugestivní zpovědí Rudolfa Langa (ve skuletečnosti Rudolfa Hoesse), který během svého působení v koncentračních táborech dohlížel na smrt nespočtu lidí. Na jedné straní milující otec a manžel se stal pro miliony lidi symbolem zla a smrti - byl to muž, jenž postupně ztratil víru v boha, ale našel novou: v Německo...... celý text

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Ze začátku se kniha zdála nudná. Psycho otec, matka úplně v jiném světě a malý Rudolf, který se chce otci zavděčit. Z obyčejného chlapce v knize vyroste zrůda. Lidská zrůda, které dají úkol a on jej chce splnit na 170%.
Nechutné. Nevěděla jsem jestli dřív plakat nebo zvracet.
5* dávám za to, že kniha ve mně zanechala velmi silné a hluboké pocity, dokonce i lehkou nenávist k lidem.

Aligator805
17.02.2023 5 z 5

Robert Merle napsal tuto knihu dokonale. Vryje se pod kůži a vy nemůžete přestat číst i když víte že s každou další stránkou to bude jen horší. Merle úžasně vystihl proměnu postavy. Z malého vystrašeného kluka který touží po rodičovské lásce až po zrůdu, která plní rozkazy s takovou lehkostí a samozřejmostí. Ukázka jak fanatismem a neláskou vychovat zrůdu schopnou všeho.

GeRaltzRiVie01
02.02.2023 5 z 5

Úplně zde nevidím tu zmiňovanou proměnu/vývoj postavy. Od chvíle, kdy v dětství onemocněl mi přišel už víceméně stejný - robot, který žije pro Německo a vykonávání rozkazů (ať jsou jakékoliv). Dostalo mě přirovnání k pilotovi, který na rozkaz shodí bombu na město a vlastně taky spáchá masovou vraždu.

Vendula897
31.01.2023 4 z 5

Čtení této knihy je velice těžký a nestandardní prožitek....čtenáře dokáže dostat na samé morální dno člověčenství, ze kterého se chce plakát hrůzou, noříte se čím dál více do příběhu, o němž víte, že nemůže a nebude mít dobrý konec. Je vám těžko, snad se i stydíte za to, jste také člověk. Možná, někde ...ne až tak daleko v minulosti, žil na této planetě člověk, který se rozhodl sortovat lidí .. ty jsi dobrý .. ty nejsi. Často mě u čtení této knihy napadalo....jak bych se zachovala já...kdybych se narodila v židovské rodině a jednou musela ...i s dětmi...nastoupit a jet...vystoupit a nalevo,nebo napravo??? V takovéto chvíli mě život unavuje, bojím se dnů dalších, přestože žiji v jiné době, tragédie holocaustu mě neskutečně zraňuje... ...Na druhou stranu . ..co kdybych se narodila v této rodině...kde se narodil Rudolf Hess, o němž kniha je....byla bych možná vychována v mládežnickém klubu podporující antisemitismus a přihlížela zvěrstvům holocaustu ... Já, která nejsem chopna zabít mouchu...bych se učila zabíjet člověka, o kterém by mně řekli , že je nepřítel. Vidím v této knize ohromné varování, memento doby, která se nesmí vrátit. Pokud tady na této planetě ovšem nezůstala ...a hrozí, pořád hrozí...

pedroK
26.01.2023 5 z 5

Dojem, který ve mně kniha zanechala, je otřesné svědectví..chlad a propracovanost rozhodnutí, která znamenala pro tisíce lidí rozsudek smrti. Silná dojmem, útlá počtem stran, taková je to kniha. Mohu jen a jen doporučit.

Podravka
25.01.2023 4 z 5

Smrt je mým řemeslem má jednu nevýhodu. Většina čtenářů již tak dopředu tuší, do čeho jde, protože si kniha nese cejch něčeho "šokujícího". I já to měl stejně a docela mě to během četby mrzelo, protože jsem se ochuzoval o více intenzivní zážitek. Tím samozřejmě nechci říct, že bych po přečtení cítil nějaké zklamání. To vůbec ne. Merle bravurně znázorňuje vývoj postavy, její proměnu a mimoto v pozadí jen tak vykresluje procesy konečného řešení židovské otázky. Není to nejlepší kniha o holocaustu, co vznikla. Neřekl bych ani, že je to primárně kniha o něm. Je to procedurální, takřka žurnalistický popis člověka, který se stane monstrem, i když jím v nitru nejspíš ani není a sám si to i přes mnohá morální dilemata neuvědomuje.

Elea
24.01.2023 5 z 5

Nesmírně silná a drsná kniha, úvaha, jak vychovat zrůdu.

Kattari02
19.01.2023 5 z 5

Hodně silné. Jen tak mě něco nerozhodí, už vůbec ne knížka. Ale poprvé jsem měla co dělat, abych ji dočetla.

Belanna
17.01.2023 5 z 5

Ani mne tato kniha neminula, už po několikáté.
Mrazivá, drsná, sugestivní a přesto napsaná jednoduše a racionálně.
Pochopíte příčiny a posléze i důsledky Langova chování.
Z pera Roberta Merleho je kniha dokonalá.

Aivlis
23.12.2022 5 z 5

Prečítala som viac kníh na téma koncentračných táborov. Táto bola mrazivá, aspoň pre mňa, že ten hrozný sociopat bol schopný vraždiť ľudí a nič pri tom necítiť. Keby si tým svojim konaním aspoň ospravedlňoval nejaké pohnútky, které ho k tomu viedli, ale tu bolo fakt obrovské nič... Moje pocity z knihy presne vyjadrila DarthElle, pod to sa podpíšem.

s.mirka1
22.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Bylo pro mne zajímavé pozorovat proměnu osobnosti. Nebo lépe řečeno to, jak výchova bez lásky a pocitu bezpečí, které dítě nutně ke svému zdravému vývoji potřebuje, vede k tomu, že se z člověka stane dokonale poslušný jedinec plnící "jen" rozkazy bez emocí. Potom už nepřekvapí, že se z takto vychovaného dítěte stala psychopatická osobnost.

DarthElle
12.11.2022 4 z 5

Tohle byla hodně složitá kniha. Chápala jsem, že musíme znát minulost hlavní postavy (dle skutečné osoby), abychom věděli, proč dělal, co dělal a proč byl takový, jaký byl, ale nic to nemění na tom, že ten začátek je hodně těžký na prolouskání. V samotném koncentračním táboře už se to četlo ... "lépe" ... tam už se plně dostavila nechuť a odpor. Nejvíc k tomu, že nad táborem smýšleli jak nad továrnou a nad lidmi jako nad výrobky. Akorát, že zde nešlo o zlepšení způsobu výroby, ale o zlepšení způsobu likvidace. A hlavní postava nad tím přemýšlela s takovým chladem a odstupem až z toho mrazilo - všechny ženy, děti, muži, starci a s jeho svědomím to ani nehlo. Část, kdy se ho u soudu ptali, jak mohl posílat na smrt děti, když je sám otcem, byla hodně silná. Jeho odpověď, že v táboře se choval jinak než doma, v jeho mysli jistě obstála jako hodně dobrá omluva, ale pro normálně smýšlejícího člověka to není odůvodnění a už vůbec se to nedá tím omlouvat. Rudolf Lang/Hoess byl prakticky konstruktérem mašiny na smrt pro miliony nevinných lidí a jediné, co na to dokázal odvětit bylo, že jen poslouchal rozkaz. Necítil se vůbec vinen, však udělal jen to, co mu bylo řečeno. Jako celý život. Je to děsivé, je to smutné a mrazí z toho.
Už ze začátku sem si říkala, že není divu, co z toho kluka vyrostlo. Ale ani to není omluva za masovou vraždu. Absence vlastního myšlení neomlouvá.

vercas945
08.11.2022 4 z 5

Po prvních několika stranách jsem si říkala, že pokud je z toho všeho jenom půlka pravdy, není divu, co z toho kluka vyrostlo...
Celý příběh je podán z pohledu hlavního hrdiny a vzhledem k tomu, že on si vše dokázal svým způsobem vysvětlit, nepůsobí na mě pasáže věnované jeho působení v koncentračním táboře až tak děsivě jako v některých jiných knihách. Mrazí spíš z jeho osobnosti a z představy, že jsou lidé, kteří si tímto způsobem před sebou obhájí cokoliv...

Lipshine
06.11.2022 5 z 5

Mrazivá psychologická sonda do duše jednoho nacisty, aneb jak snadno a jakoby mimoděk se souhrou všech okolností stane z člověka vraždící monstrum bez svědomí a citu.

janka2000
28.09.2022 4 z 5

Román napsán na motivy skutečných událostí vypráví o Rudolfu Hösseovi, nacistovi. Není to dle mého názoru psáno beletricky jako spíš jako populárně-naučná psychologická studie. Sledujeme vznik zločince a jak přemýšlí nad zločiny, které vnímá ale spíše jako prostě úkoly. Celkově hodnotím knihu jako velice zajímavou.

jan.para
14.09.2022 5 z 5

Velmi tvrdá kniha. Je až k neuvěření, jak klidná je ve knize hlavní postava Langa, která je inspirovaná skutečným velitelem Osvětimi Rudolfem Hössem. Je to velmi silné čtení, ale rychle se do něj dostanete a nebudete se od něj chtít odtrhnout.

xbone
04.09.2022 5 z 5

Výborná kniha! Poprvé jsem četla knihu, kde je téma zachycené z té opačné strany. Je velice zajímavé pozorovat průběh toho jak se někdo obyčejný stane někým, koho zná celý svět jako jednoho z největších vrahů.

manasx
05.08.2022 4 z 5

Kniha se, až na jednu část, dobře četla.... ale to téma je příliš vážné a těžké a některé popisy až děsivé :(

Patane
17.07.2022 4 z 5

Kniha je velmi ctiva a vypovídá o strasne nacistické mašinérii. Hlavní postava Robert Lang vykonává rozkazy a vykonává je svědomitě. Po válce se nebojí soudu, protože jen vykonával rozkazy, vinu neciti. Nepociťuje lítost, když ho obviní, že zabil 3 a půl miliónu lidí, ještě soudce opraví, že jich bylo jen 2 a půl miliónu. Je zdceny, když se dozví, že jeho nadřízený spáchal sebevraždu a už nemůže říct, že Langovi dával rozkazy.
Kniha je pozoruhodná i v tom, jaký vliv má přísná výchova a že vychovávat dítě k poslušnosti, nemusí být vždy to nejlepší.

Kabuky
30.05.2022 5 z 5