Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3875 3875

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

radusak9806
05.02.2017 4 z 5

Je až k nevíře co s člověkem, který je vychován heslem "Nemyslet, ale poslouchat!", dokáže zrůdná ideologie. Hned po dočtení, si zákonitě musíte položit otázky: Jak je tohle možné? PROSTĚ JE. A když to bylo někdy možné, je možné aby se to stalo znovu? JE. A poslední, Byl bych já sám schopen? ....

Aqua-bella
02.02.2017 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha psaná z pohledu "druhé strany". Kniha je v podstatě psychologickým rozborem "fiktivní postavy" Rudolfa Langa, vysvětluje jeho motivace k hrůzným činům (jako je třeba vylepšení projektu na vyvražďování Židů). Téměř všechny jeho činy, kterých se během života dopouští, jsou ovlivňovány zážitky z dětství a přísnou výchovou otce. Smyl Langa pro odpovědnost a dodržování pravidel mu dává přesvědčení, že všechno, co dělá, je v podstatě správné. Zároveň si své činy dokáže omluvit tím, že "jenom" plní rozkazy a tím pádem na něm odpovědnost neleží. Chvílemi je těžké hlavní postavu nenávidět, člověk pro ni skoro až najde pochopení. Popis zvěrstev druhé světové války však čtenáře brzo vrátí do reality a stále se bude pozastavovat nad tím, čeho jsou lidé schopni se dopustit na jiných lidech.

Devorah
31.01.2017 4 z 5

Kniha je inspirována skutečnými výpověďmi jednoho z příslušníků SS. Jedná se o bravurní skoro psychologický rozbor hlavní postavy, a to Rudolfa Langa (v této knize), která nám líčí jeho dětství, psychologické nátlaky jeho otce v době dospívání, formování jeho osobnosti v klíčové době, jeho "smysl" pro odpovědnost a naprostou pravdu. Je to výtečně napsaná kniha, kterou ovšem díky svému námětu nesnese každý. Já se k ní již vracet nehodlám, po přečtení ve mě už asi navždy zůstane.

-Pečivo-
29.01.2017 4 z 5

Když stojím před mrazákem u pumpy a nemůžu se rozhodnout na co mám chuť, tak si vezmu tvarohovýho Míšu. To je jistota. Stejně je to s literaturou o náckovskejch pohlavárech. Kdyby tu teď byla Rihanna, tak řekne: "Peči, pěkná paralela ela ela e e e."

Smrt je moje řemeslo má na obalu obří svastiky a lebku, což z knihy dělá ideální čtení do německého vlaku. Merle popisuje život Rudolfa Hösse, což byl nácek jak klacek a na nacistický stupnici, kdy 10 je sám Hitler a 1 Aleš Brychta, Rudovi dávám 9.

Höss totiž nebyl ledajakej zmrd. Protože se uměl dobře koncentrovat, tak ho Himmler pověřil vymyšlení konceptu pro vyvraždění židů. Ruda tak byl vedoucí při výstavbě Osvětimi a následně inspektorem všech koncentráků. Ruda byl taky ten fištrón kdo začal používat cyklon B ne na hmyz, ale na lidi. Jako bystrý čtenář jsem už na straně 60 zjistil, kde se stala v jeho životě chyba - miloval koně.

Krom toho byl jeho otec fanatickej křesťan a Ruda tak od mala byl veden k poslušnosti. Po smrti otce se v šestnácti letech během 1. světový vydává na frontu, kde vyniká díky svý poslušnosti, kterou mu vtlouk do hlavy fotr. Po návratu je jako spousta vojáků nezaměstanej a potlouká se jako nádeník. Až s nástupem NSDAP najde opět ve svým životě smysl a spirála mentálství se roztáčí, jak kolo, co roztáčela bába Tutovka. Celkově 8/10, do Laskavých bohyní od Littella stále ještě něco chybí, ale i tak je to literatura temná jak brejle Aleše Brichty.

Ajka112
27.01.2017 4 z 5

Toto byla má první kniha, kterou jsem četla z "druhého" pohledu. Nevím, jaký názor zaujmout. Když jsem četla ty hrůzy, kterých byl Rudolf schopen, říkala jsem si, že se ani nedivím, vždyť byl k naprosté poslušnosti vychováván již od dětství. a co je ještě horší, nedokázala jsem ho celou knihu úplně nenávidět, občas mi ho bylo až líto. Jediné, na čem mu záleželo, bylo splnit rozkazy. Kladu si otázku, zda tvrdá výchova jeho otce opravdu mohla za to, že Rudolf byl "bezcitný"... Určitě zajímavé a poučné čtení. 4 hvězdy.

jendoslav
24.01.2017 5 z 5

Životopis šéfa Osvětimi Rudolfa Hösse ("převlečeného" v knize za Rudolfa Langa) je fascinující četba, snaží se popsat osobnost i motivace člověka, který vynalézal zlepšováky k vraždění lidí (plynové komory) a který vraždění desítek tisíc "jednotek" bere jako pracovní úkol, jehož je třeba se zhostit se vší svědomitostí. Obávám se, že lidí jako on běhají v dnešním korporátním světě přehršle.

LittleBubble
21.01.2017

Vynikající kniha, silný čtenářský zážitek, bourá předsudky

VojtechVe
17.01.2017 5 z 5

Excelentní kniha o tom, jak se vcítit do zrůdy. Nedokázal jsem ho nenávidět. Výborně napsáno, čtivě a poutavě. Přečetl jsem na střední v rámci úkolu a rozhodně nelituji výběru.

Brace
13.01.2017 5 z 5

Kniha, která o svých pěti hvězdách rozhodla už téměř po sto stranách. Autor geniálně zvolil příběh psaný v ich formě, tím maximálně čtenáři přiblížil vcítění se do "hlavního hrdiny". Byl vůbec Rudolf Lang zrůda? Po celou četbu jsem se nepřinutil ho nenávidět. Myslím, že v té době jemu podobní lidé neměli skutečně na výběr, buď plň sebezvrácenější rozkazy nebo zemři. Pořád jsem si při čtení říkal: tohle už přece musí být přitažené za vlasy, ale historie nám ukázala, že nebylo. Čeho všeho jsou lidé schopni, nad tím zůstává rozum stát. Pak se tyto hrůzné skutky nazvou krásnou větou: morálním selháním národa. Zde je úryvek z knihy, který mluví za vše:

"Podle hlášení velitele tábora v Treblince nedokázal za šest měsíců zlikvidovat víc
než 80 000 jednotek.“
Reichsführer se odmlčel a dodal přísným hlasem:
„To je k smíchu.“

Syny007
08.01.2017 5 z 5

Velice pěkně napsané.Člověk si snáze udělá představu jaké to muselo za 2 sv. války být.

Aleh
08.01.2017 4 z 5

Začátek nebyl příliš zajímavý, moc mě nebavil. Děj ale postupně nabíral na obrátkách. Lang se oženil, protože mu to přikázali, stal se členem SS, protože to chtěli a pak už nebylo návratu a jeho osud byl zpečetěn. Tam někde začíná jeho přeměna. Lang přestal být člověkem a stalo se z něho vraždící monstrum. Rozkaz byl rozkaz… Poprvé jsem o tom četla z tohoto úhlu pohledu. Příšerné, zrůdné a zvrácené!

ThomasRuhe
07.01.2017 4 z 5

Z prvních dvou třetin knihy jsem byl mírně zklamán. Na druhou stranu jsem se seznámil s Rudolfem Langem, jeho osobností, názory a jeho celkovou proměnou od dětství po dospělost.
Jakmile se Lang stane velitelem koncentráku v Osvětimi nabere příběh ten zrůdný směr, který jsem očekával. Je neuvěřitelné, že Lang za celou dobu nepocítí žádné výčitky svědomí nebo dokonce soucit. Na hromadné vyvražďování se dívá pouze jako na technický problém, jak to provést co nejrychleji a nejefektivněji, aby uspokojil své nadřízené. Po takovém dni jde pak klidně domů a hraje si s dětmi.
Díky posledním cca 100 stránkám zaslouženě 80 %.

jackw
03.01.2017 5 z 5

Výjimečná kniha..

lukas2025
29.12.2016 5 z 5

Neuveritelna knizka.... Snad prvni, ktera dokaze nastinit druhou stranu. Za tri dny jsem ji prelouskal, neuveritelne poutave cteni. Proste pecka...

erga
22.12.2016 5 z 5

Konečně kniha, která je napsaná i z druhého pohledu. Úžasná, skvělá ukázka. Celé utajení před vlastní rodinou, zrod z obyčejného člověka na jednoho z hlavních vůdců. Stojí za to si ji přečíst. U mě se rozhodně řadí mezi nejoblíbenější z tohoto žánru.

jana3866
15.12.2016 5 z 5

Precteno behem dvou dnu. Strasne dobra kniha. Je strasna..a dobra.

ERIK 2
08.12.2016 5 z 5

Není co dodat výborně napsané,bohužel i toto dokázili lidi.

-kaja.k-
05.12.2016 5 z 5

Celou knihu jsem čekala na zrnko soucitu. A... nic.

knihomols.r.o.
01.12.2016 5 z 5

Naprosto děsivá kniha, četla jsem ji dvakrát a myslím, že mi to prozatím stačilo. Jedna z těch, která ve vás nechá hluboký dojem. Je úžasně napsaná, nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit kniha psaná z pohledu jednoho z největších nacistů, který ale vše dělal jen protože "to byl rozkaz." Autor nám dovoluje nahlédnout do života Rudolfa Hesse (přibarveně), dítěte a dospívajícího v silně katolické rodině, muže který měl vlastní děti, ale děti jiných posílal do plynu, byl to muž, který snad miloval svou ženu a kvůli rozkazu nechal zabíjet miliony jiných. Rozhodně doporučuji, určitě nezůstanete lhostejní.

marta8617
26.11.2016 5 z 5

Mně se ta knížka šíleně líbila. Je to taková "autobiografie" Rudolfa Hesse. Myslím si, že takto přemýšlelo spousta vojáků, rozkaz - tak plním, ať je to cokoli. Mně osobně tento titul zasáhl a měla jsem z něj strašně moc zvláštní pocit. Ještě jsem ji četla v době, kdy jsme měli se školou exkurzi do Osvětimi, tak jsem to měla trochu živější. Zvláštní pocit.