Smrť pani McGintyoej

Smrť pani McGintyoej
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510300/bmid_smrt-pani-mcgintyoej-zpq-510300.jpg 4 645 645

Hercule Poirot série

Román Smrť pani McGintyovej z roku 1952, ktorý vychádza v novom vydaní, zaujme rafinovane skonštruovaným príbehom s množstvom podozrivých, napínavým do samého konca. Poirotovým povestným malým sivým bunkám tentoraz prichádza na pomoc svojrázna autorka detektívok Ariadne Oliverová so svojou ženskou intuíciou. Tichou dedinkou Broadhinny na malebnom anglickom vidieku otrasie surová vražda: starú upratovačku McGintyovú ktosi zniesol zo sveta silným úderom do tyla. Podozrenie ihneď padne na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho, čudáckeho mladého muža bez prostriedkov. Súd Bentleyho uzná vinným, no inšpektor Spence má napriek tomu veľké pochybnosti o jeho vine, a tak sa s prosbou o pomoc obráti na svojho starého priateľa, súkromného detektíva Hercula Poirota na dôchodku. Len čo sa Poirot oboznámi s prípadom, rozhodne sa stoj čo stoj zabrániť poprave nevinného človeka a vypátrať skutočného vraha. Netuší však, že tým sa aj jeho život ocitol vo vážnom ohrození...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Mrs McGinty's Dead, 1952

slunicko1958
05.05.2023 5 z 5

"Nebudu vám vypravovat dlouhé složité historie. Řeknu jen, že tak jednoduchá věc, jako je lahvička inkoustu, mi byla vodítkem." (str. 200).
Na detektivkách Agathy Christie mě baví sledovat, jak její geniální hrdinové, zde Hercule Poirot, dokážou pomocí nenápadného detailu objasnit i ten nejsložitější případ. To se potvrdilo i v této knížce.
Ideální oddychová četba.

SSTknihy
13.04.2023 4 z 5

Opět jedna klasika, ve které brilantní šedé buňky mozkové páně Poirota zachraňují nevinné a odhalují proradné pachatele. Podezřelých je tu sice hodně, ale klubko lží se postupně rozplétá a jako obyčejně, každý detail je důležitý. Vždycky, když přečtu nějakou knihu Agathy Christie, říkám si, jak je možné, že jsem pachatele neodhalila, když těch návodných narážek tu bylo tolik. A pak čtu další a nechám se opět utáhnout na vařené nudli... A právě proto mě její detektivky pořád baví.

zipporah
21.03.2023 4 z 5

Na tomto príbehu sa mi najviac páči to, že na prvý pohľad sa jedná o zabitie "bezvýznamnej" staršej ženy, ktorá "iba" upratovala. Žiadna významná osoba, treba prípad rýchlo uzavrieť. Vraha chytili pomerne rýchlo, zabásli, idú ho obesiť a čau. Prípad vyriešený. No postupom času sa tento zdanlivo jednoduchý akt rozvíja do komplikovaného príbehu, v ktorom som ZASE neuhádla tú osobu :D

Knižní střípky
11.03.2023 5 z 5

Já osobně považuji tento kousek za jeden z Agathiných nejlepších, nejpropracovanějších. Hercule je již na odpočinku, ale nicnedělání mu nesvědčí. Naštěstí je zde inspektor Spence, který se na něj obrátí s prosbou o pomoc. Před pár měsíci došlo k vraždě jedné staré posluhovačky, viník byl dopaden a dokonce již i odsouzen. Náš pan inspektor si však není úplně jist, že ve vězení se ocitl ten pravý viník. Hercule se nadšeně pouští po stopě a je vám určitě jasné, že tomu všemu přijde na kloub.

Lector800
02.03.2023 5 z 5

Dobře napsaná detektivka, zkrátka dobrá Agatha Christie. České vydání nedělá nakladateli čest - o překladatelce Evě Kondrysové jsem před přečtením téhle knihy měl lepší mínění a ani redaktor Jakub Sedláček se nevyznamenal.

Le Chat
25.12.2022 5 z 5

Můj oblíbený belgický detektiv se opět vyznamenal, uděluji 5 hvězdiček. :-) Doporučuji, stejně jako filmovou verzi s Davidem Suchetem.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

Pawlisman
28.04.2022 3 z 5

Ani jsme nedočetl, v půlce zabalil. Málo napětí, příliš omáčky. Škoda..nepřesvědčilo me pro dnešní dobu jako čtení, které by přežilo čas a bylo pro dnešek dost aktuální či atraktivní.

jprst
25.04.2022 5 z 5

Detektivky s Hercule Poirotem já prostě můžu takřka kdykoliv a po několikaletém odstupu i opakovaně. I když..., tohle moje vyjádření platí vlastně téměř pro všechny autorčiny detektivky.

Christie2020
19.01.2022 5 z 5

Miluju Agathu Christie. Podle mě nejlepší autorka detektivek. A nejen tato kniha je toho důkazem.

VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Tuhle knížku jsem slyšela jako audioknihu a byla jsem naprosto ochromena jejím přednesem a prožíváním ze strany čitatele. Navíc příběh byl taky velice záživný, až jsem si některé scény doslova představovala před očima. Doporučuji.

Alizon
31.12.2021 4 z 5

Klasika s Poirotem, který opět bravurně zapojí šedé buňky mozkové. Tentokrát z anglického venkova kde mají někteří co skrývat. Není mezi mými nejoblíbenějšími díly, ale patří mezi zlatý lepší střed. Poirota prostě miluji:)

ber-tram
29.12.2021 5 z 5

I když jiným, samostatným vydáním, uzavírám právě výběrový odeonský soubor Třikrát Hercule Poirot, kterým se (patrně) přepychová série v r. 1963 otevřela.
Co do kvality i popularity nemohl nakráčet výtečnější premiant! I tento hlavolam zastřených totožností dešifruje, byť s přiznávkou vlastních pochybností.
Co do kvantity si lze belgického detektiva užít v mnoha jiných kauzách, což také učiním, raději namísto všetečné slečny Marplové. 28/21

Devorah
15.12.2021 5 z 5

Malé šedé buňky mozkové Hercula Poirota nikdy nespí a důkazem je právě tato skvělá detektivka z pera Agathy Christie.
Opět bravurně vše vyřeší, jak je u něj ostatně dobrým zvykem. Ovšem, co mne v této knize neskutečně baví je on a bláznivá spisovatelka Ariadne Oliverová. Ty jejich slovní potyčky, její nápady na odhalení vraha, jeho infarktové stavy z jejích vyšetřovacích metod, to si čtenář Agathy Christie nesmí nechat ujít,  protože tolik nenásilných humorných prvků mezi hlavní dvojicí se v jejích dílech hned tak nenajde.

PPardinio
15.12.2021 4 z 5

Smrt staré posluhovačky nebyl špatně napsaný detektivní příběh. Nejprve nás autorka seznámila s obyvateli venkovského městečka Broadhinny, s jejich vztahy, povahou a poté se již pustila do napínání čtenářů. Příběh se pěkně propletl a já tentokrát neměl šanci se 100% určitostí poznat vraha. Bavil mě kontrast Hercula Poirota a paní Summerhayesové. To musela být panečku kuchařka a hospodyňka :-)

Petkona
05.12.2021 5 z 5

Tohle bylo mé už několikáté setkání s autorkou a tenhle případ patří mezi mé nejoblíbenější, je tam skvělá atmosféra spoustu postav a samozřejmě skvělý Hercule Poirot, který vám naprosto vyvrátí vaše podezření na vraha. Geniální.

Ana72154
12.11.2021 4 z 5

Měla jsem problém zorientovat se v množství postav, čímž jsem si pomohla vypsáním jejich jmén na papír+ informace o nich. Poté už se četla velmi snadno.

tatruszka
18.09.2021 4 z 5

Agatha Christie mě nikdy nezklame. Vždycky vymyslí něco, co se mi líbí. Nebyl to sice úplně nejsilnější příběh, ale jako vždy byl vrah úplně někdo jiný, než jsem si myslela. Jen prostě nikdy nevím, jak na to ten Poirot přijde.

Ready_go
07.09.2021 3 z 5

Můj první čtený Poirot, vybrala jsem si ho kvůli čtenářské výzvě. Ze začátku jsem měla zmatek v postavách - přemýšlela jsem, že snad začnu znova od začátku a budu si dělat stejné poznámky o postavách jako při čtení Starého zákona :-) Ale nakonec se to všechno ujasnilo a rozmotalo stejně jako Poirotovy myšlenky a podezření.

Ryšava
01.09.2021 3 z 5

poslech to byl příjemný :-) dalo mi to trochu práce, než jsem si knihu spojila s filmem. Pořád žasnu nad tím, jak si Poirot dokáže všechno spojit a stačí mu malé náznaky. Díky tomu, že to znám jako tv filmy si knihy užívám více =)