Smrtelný byl druhý zásah ...
Roman Cílek , Jaromír Křivan
Smrt Rudolfa Šmatlavy a historie zločinecké a ilegální skupiny Othelo je výrazné svědectví pro atmosféru padesátých let.Námět má z kriminalistického i politického hlediska své přirozené napětí a její rozuzlení je takřka detektivkové.
Přidat komentář
Reportážní formou sepsaný vznik, průběh i zánik činností rádoby záškodnické skupiny Othello, občas okořeněný výňatky z výslechů a spisů. Sem tam se autoři pokusili i popsat průběh pátrání, ale toto vždy jen krátce a okrajově. Za mě hodně průměrná detektivka, navíc nesmyšlená, ale na základě skutečného zločinu z roku 1952. Četl jsem sice i horší, ale i hodně lepších, a konkrétně od Cílka jsem čekat opravdu víc. Long story short: nic moc.
Jestliže se na různých webových stránkách objevují články heroizující činnost Vladivoje Tomka (v knize Tymeše) a jeho skupiny OTHELLO, měli by si autoři přečíst i tuto knihu a zaujmout k ní stanovisko. Jistě, oproti skutečnosti mají postavy mírně upravená jména a v zájmu snahy zpřístupnit příběh jako beletrii tu jsou jisté "události navíc", ale srovnáním nám vyjde čtivý a informativní výsledek. Jak už bylo uvedeno, s ohledem na rok vydání v žádném případě nejde o propagandistické dílo na rozkaz KSČ, autoři líčí dobu z patnáctiletého odstupu nepřikrášleně, spíš jenom umocňují poúnorové rozpaky a deziluzi u některých vrstev obyvatelstva.
Statečná akce protikomunistického odboje nebo obyčejná vražda? Skutečná událost popsaná z pohledu novinářů a doby vzniku, to je šedesátých let dvacátého století. Dokumentární styl, citace záznamů z výslechů, chybějící nebo naprosto nedostatečný popis rodinného zázemí a motivů obžalovaných.
55 % (zatím 8 hodnotících s průměrem 83 %).
Před lety jsem zaznamenal diskusi kolem dvou pamětních desek - jedna byla odstraněna, druhá se objevila. Památka na oběť vraždy zmizela a její pachatel dostal pamětní desku místo ní (stačí si dát vyhledat jména Rudolf Šmatlava a Vladivoj Tomek). Tato kniha k tomu má co říci. Rok jejího vydání i autoři ve mně nevzbuzují dojem, že šlo tehdy o komunistickou propagandu. Smutný příběh, podivná doba - i ta dnešní...
Zajímavostí je to,když po Šmatlavovi chtěli vrazi,aby přísahal,že je nezradí,odpověděl "Prisahal som len raz" a pak byl zastřelen.
Štítky knihy
50. léta 20. století české detektivky a krimi protikomunistický odboj podle skutečných událostí
Kniha o záškodníkoch v skorých rokoch po víťaznom februári, samozrejme poplatná dobe. Je isté, že činy mladých diverzantov nie sú ospravedlniteľné, ak prišiel niekto o život. To, že neboli spokojní s vtedajším režimom chápem, avšak nejaký vojak ZVS za to vôbec nemohol.