Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

soupik2012
11.08.2021 4 z 5

Nesporně zajímavá myšlenka, jak by svět mohl vypadat, kdyby se lidstvo vypořádalo s přirozenou smrtí. Žádná společnost nebude nikdy ideální. A tak pominu fakt, že jsem příliš nepochopila, proč místo kosení, neomezují porodnost. Ale hlavně, jak by někdo mohl dát dobrovolně v ideálním světě tak silnou moc, nějakému cechu, který bude rozhodovat o tom, kdo bude žít a kdo ne. To je přeci hovadina. V Hunger Games o životě rozhodoval los a to je zcela akceptovatelné, ale tady? Ovšem lhala bych, kdybych napsala, že mě příběh nebavil. Líbilo se mi, že postavy příběhu nejsou ploché, ale všechny mají svůj určitý vývoj. Také děj není příliš předvídatelný i když to z počátku vypadá, že bude. Závěr mě potěšil ze všeho nejvíc. Nečekané a dobře vymyšlené. Audioknihu čtou dva narátoři. Jejich rozdělení není příliš logické. Očekávala bych, že muže bude číst pan Vasil Fridrich a ženy Jana Stryková. Ale ne, pan Vasil Fridrich čte celou knihu a paní Jana Stryková čte deníkové zápisky.

kindlova42
11.08.2021 5 z 5

Smrtka je velmi povedený dystopický příběh, kterému jsem s husí kůží věřila vše. Autor znovu krásně popsal zkorumpovanost a nedokonalost nás lidí. Snad se nikdy nestane, že by lidstvo porazilo smrt, protože tento svět je mnohem děsivější nežli ten ve kterém žijeme :D
Hlavní postavy mi byly sympatické a moc se těším na další pokračování s nimi.

Verunka926
08.08.2021 4 z 5

Velmi zajímavá knížka a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, nicméně si nejsem úplně jistá, jestli se chci pouštět do dalších dílů.

Veve721
07.08.2021 5 z 5

Dystopie jsou jedním z mých nejoblíbenějších žánrů. Zobrazují možné děsivé scénáře budoucnosti lidstva, ale také vybízí k přemýšlení. Kosec přináší svět, ve kterém lidé s pomocí vševědoucí umělé inteligence porazili smrt. Hrozba přelidnění si ale vyžádala vznik nové profese - kosce (česky Smrtka). Někdo přece musí zastoupit matku přírodu a udržet lidskou populaci ve snesitelných číslech...

Na tuto sérii jsem se mimořádně těšila, ale zároveň jsem se bála, že mě má přehnaná očekávání zklamou. Chvíli mi trvalo nabrat odvahu a knížku otevřít. Kdo už ale Smrtku četl, ten ví, že nebylo proč se bát. Neal Shusterman je výborný autor, který dokázal napsat čtivou dystopii s perfektně vystavěným světem a sympatickými (přesto uvěřitelnými) hlavními hrdiny. Zároveň beletristický YA příběh proložil deníkovými zápisky kosců, které cele dílo posunuly o level výš. Nabídl čtenářům filosofické otázky, nad nimiž mohou dále přemýšlet.

Jediné negativum jsem viděla ve vztahu hlavních protagonistů. Chápu, že láska je častým důvodem vzpoury mladých hrdinů v YA literatuře, tady mi to ale celé přišlo jaksi nasílu natlačené. Navíc to vůbec nebylo třeba. Citra s Rowanem mohli být jen přátelé a závěr by to nijak nezměnilo. Prostě mi přišlo, že autor pouze podlehl módnímu trendu YA literatury, kdy se do sebe musí hlavní hrdinové okamžitě osudově zamilovat, i když to pro vývoj příběhu vůbec není potřebné. Škoda.

Přestože mi vztah hlavních hrdinů přišel plochý a nadbytečný, nijak to nezměnilo můj názor na knihu. Jde o jedno z nejoriginálnějších a nejzajímavějších dystopických děl, které jsem četla a rozhodně se těším na další díly. Nejde totiž jen o chytlavý příběh pro mladé čtenáře. Kosec má přesah, který z něj dělá něco víc. Osobně bych ho zařadila do 'must have' poličky každého milovníka sci-fi literatury.

iLuciferie
06.08.2021 3 z 5

Příběh jako takový mě celkem bavil, mělo to spád i zajímavý filosofický přesah, v druhé půlce byl děj místy hodně napínavý a konec mi přišel vydařený. Také musím ocenit, že po přečtení nemám pocit, že musím urychleně číst druhý díl, což mi přijde sympatické - tím myslím zejména to, že kniha, resp. její konec, není jen tahákem na další díly, ale za mě by mohla klidně stát i samostatně, což už je dnes docela vzácnost.
Co je pro mě ale velké ALE tohoto počinu je plochost/nedomyšlenost/nerozpracovanost světa, ve kterém se děj odehráná. Přišlo mi vlastně dost rušivé a nedotažené, že autor prakticky nic nevysvětlí a všude se jako "deus ex machina" jen zmíní "toto a toto a toto a vlastně všechno vyřešil Nimbus".. Jednou ano, možná i dvakrát, ale tolikrát.. Není to trošku škoda?..

Jaehyun
05.08.2021 5 z 5

Smrtku jsem se rozhodla číst proto, že jsem na ní všude viděla hodně dobré recenze a zajímalo mě, jestli je to opravdu takový zázrak. Nebylo to špatné, líbilo se mi zpracování a originální příběh. Možná jen nedoporučuji číst obsah, protože vám to vyzradí víc jak polovinu knihy a nebudete moc překvapení.

Luci-_-
02.08.2021 5 z 5

Od knihy jsem očekávala něco jiného, ale příjemně mě překvapila. Byl to pro mne osobně úplně nový formát a už se těším na další pokračování.

HanaNov
23.07.2021 5 z 5

Tak tohle je pro mě jako zjevení.. Vůbec jsem nevěděla, o čem to bude, Smrtka se mi dostala do ruky vlastně náhodou (a ještě jsem se rozmýšlela, jestli si ji z té knihovny vůbec vzít). Nicméně po prvních stranách bylo jasné, že tohle nejde jen tak odložit. Smrtka mě naprosto překvapila a skoro bych řekla, že odrovnala.
Příběh je moc dobrý, představa samotného světa bez smrti je skvělá a autor s ní navíc geniálně pracuje. Postavy jsou uvěřitelné, lidské, dobře prokreslené a já se těším, jak se budou vyvíjet dál. Smrtky jsou prostě wau, každá jiná, naprosto originální a charakterově výrazné osobnosti. Co se týče děje, tak je nepředvídatelný, dokonce jsem byla několikrát opravdu překvapená zvratem v ději, a to se mi často nestává.
Způsob vyprávění je velmi čtivý a poutavý a velmi oceňuji začlenění deníkových záznamů vybraných smrtek, které přinášejí zajímavé myšlenky a náměty k uvažování.
Tleskám a doufám, že další díly budou mít minimálně stejnou úroveň:)

Annisem
20.07.2021 5 z 5

Prostě bomba. Jestli si myslíte, že se u téhle knihy budete nudit. Tak rozhodně ne. Je napínavá, vtipná a skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji

Kubayz
19.07.2021 4 z 5

Knížka neurazí, je zaměřena spíš na mladší čtenáře a podle toho jí i hodnotím. Zajímavý náhled na možnou budoucnost lidstva.

adelazelenkova
18.07.2021 5 z 5

Smrtka mě opravdu příjemně překvapila. Scifi knihy moc nevyhledávám, ale po vysokých hodnocení jsem se rozhodla do trilogie pustit. A udělala jsem dobře. Ten svět je naprosto úžasně vymyšlený. Postavy jsou super, celkový příběh mě hrozně bavil číst. U podobných knih mám nejraději, když vše má nějakou logiku a vymyšlené pozadí příběhu je dobře zpracované. Což u této knihy opravdu je. Těším se na druhý díly.

Percabethka
15.07.2021 3 z 5

Příběh mi přijde celkem originální a oceňuji komplexnost světa - všechny pro mě nelogické věci autor v průběhu knihy vysvětlil - ale do knihy se kvůli plochým charakterům postav a hrozně distancovanému způsobu vyprávění nedá moc začíst. Zároveň mě ale asi zajímá, co se bude dít dál, takže si přečtu i další díly...

hellka21
12.07.2021 4 z 5

Mám za sebou celou sérii, první díl je nejlepší. Ale jak již bylo uvedeno - nic nového se člověk nedozví. Anotace velice lákavá, čekala jsem dle ní trochu "drsnější" prostředí. Možná, že mít o pár let méně, dala bych 5/5. Jako 25letá bohužel hodnotím 4/5.

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

První díl triologie, začátek všeho. Ocitnete se ve světě, kde smrt není přirozená, kde nemůžete zemřít nešťastnou náhodou, kde je všechno dokonalé. Smrtky rozhodují nad životem a smrtí. Na začátku kniha jsem se docela dost topila. Bylo složité zorientovat se v novém prostředí a postavách. Citra byla od začátku drzá a to se mi líbilo. A Rowan? Byl Rowan. Od začátku jsem měla raději Rowana, ale postupem se to změnilo. Citra mi byla sympatičtější. Kniha mě uprostřed děje naprosto položila. Trochu jsem to oplakala, přiznám se. První dámu smrti jsem si okamžitě zamilovala. Její chování, přístup k cechu a k učednictví byl skvělý. Bála jsem se, jak to celé skončí, ale byla jsem mile překvapena. Poslední stránky byly napínavé a skvělé. Byla jsem maximálně spokojená.

Anastazie0810
11.07.2021 5 z 5

NO TY BLÁHO!!!
Musím říct, že mi trvalo než jsem se k této sérii odhodlala. Všude jsem slyšela jak je to skvělé a můj skepticysmus se změnil nakonec ve zvědavost. A teď ? Teď patřím do valné většiny, která to miluje!!!!! Ale totálně!!
Líbí se mi originalita světa, který Neal vytvořil, přeci jen kdo ví, možná i my jednou pokoříme smrt. Jsou zde popsány témata, která jsou za mě probírána i dnes. Nemluvě o popisu lidstva a doby ve které se děj odehrává. Super je i náhled do deníků před začátkem kapitol.
Je to pohlcující, a po prvních 20 stránkách jsem ji nemohla odložit. Prostě nemohla.
Napínavý děj je doplněn o spoustu zvratů a krása obálky tomu všemu dává korunu.

Další série, kterou určitě řadím mezi mé oblíbené. JE TO PECKA!

Alma-Nacida
11.07.2021 4 z 5

Trvalo mi nějaký čas, než jsem se začetla. Takový ten vnitřní hlásek mi nejdřív pořád říkal, že uspořádání světa nějak neodpovídá tomu, že má být Nimbus ochránce a zastánce logického řádu. Přeci prevence je vždycky lepší a většinou levnější než léčba a podle tohoto vzoru by bylo možné řešit hrozbu přelidnění prostě omezením počtu dětí a počtu "obrácení listů". Stejnak se Nimbus plete do života všem lidem (vyjma Smrtek).
Pak, když se děj rozběhl, jsem už byla prostě zvědavá, co bude dál a jak chce autor zapeklitou situaci vyřešit. ;)
Je to napsané dobře, děj má několik překvapivých zvratů, ale chybí jim vysvětlení. Detailně se do toho pouštět nebudu, protože by to nešlo bez spoileru. Úplně nevím, podle čeho někdo rozhodne, že je nějaká kniha YA. Tuhle bych tam tak docela neřadila.
Dostala jsem i Nimbuse, určitě si ho přečtu.

Nikychlupova
10.07.2021 3 z 5

Super téma, opět něco nového o čem jsem ještě necetla. Davam tři hvězdičky.

ŠtěpaPepa
08.07.2021 5 z 5

Tuhle knihu mi doporučil kamarád, trošku mě překvapilo, když mě pro ni prodavačka poslala do young adult, ale nelitovala jsem! Skvělá myšlenka, chytlavý děj, zatím mám načtené první dva díly, ale chystám se na třetí. Doporučuji!

greenie05
07.07.2021 5 z 5

Tak tohle je naprosto úžasná a geniální kniha! Původně jsem ani neměla v plánu si ji přečíst, ale nutně jsem potřebovala něco sehnat na dovolenou a řekla jsem si, že zkusím tohle, i když jsem neměla velká očekávání.

Nakonec jsem si příběh totálně zamilovala. Přísahám, že tam nebyla jediná kapitola, která by mě nudila, od samého začátku to bylo zajímavé a pořád se tam něco dělo, žádné zdlouhavé pasáže. A celkově se mi hrozně líbil ten originální nápad se smrtkami.

Další věc, co musím podotknout, jsou postavy, na které si opravdu potrpím. Ty ale byly úžasné. Trochu jsem se bála, že Citra bude prostě typická ya hrdinka, ale mýlila jsem se. I když mi normálně trvá si oblíbit postavy, Citra a Rowan mi byli sympatičtí hned. Ale úplně nejvíc jsem si oblíbila smrtku Faradaye, ten byl prostě dokonalý. :D

Příběh proto nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. V hlavě mi určitě zůstane ještě dlouho. A jak už jsem psala, je to prostě dokonalé sci-fi, takže pokud máte rádi tenhle žánr, neváhejte a přečtěte si to. Už se těším, až si přečtu další díly. :D

marek7167
06.07.2021 5 z 5

Rozhodl jsem se hodnotit knihu až poté, co dočtu celou trilogii, abych se mohl retrospektivně zamyslet nad tím, v čem jsou díly stejné, v čem odlišné, v čem se mi líbily a v čem nikoliv. První díl Smrtka mě naprosto fascinoval, nikdy jsem sci-fi žánr nečetl, ani dobrovolně v knihkupectví nehledal a abych byl zcela upřímný, zaujal mě tehdy, v roce 2018 na první pohled jen obal, název a prolog na obalu. Od té chvíle jsem se však od knihy nemohl odtrhnout a přečetl jsem jí jedním dechem během pár pracovních dní! Krásný popis světa bez nemoci, smrti, chyb, omylů... prostě dokonalost sama. Naproti tomu zde máme Cech Smrtek, kteří jsou na první pohled dokonalou institucí, která vytváří ve světě živých rovnováhu smrti. První díl se zabývá popisem a fungováním světa se Smrtkami, jejich nástupem, výcvikem nových Smrtek a dalo by se říct, že jde dějově o komornější kousek... opak je však pravou. Chemie mezi hlavními hrdiny přímo srší ze stránek knihy, jejich přerod ve smrtky(u?) a nečekané zakončení knihy bylo podle mého gusta! ... první kniha tohoto autora, první díl s radostí hodnotím 95 % ... /pokračování u druhého dílu/...