Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

Hellothere
04.07.2021 4 z 5

Neal Shusterman se mi osvědčil už v jeho jiné knize, kterou jsem četla, Sucho. To bylo taky úžasné. Myslím si, že autor si popularitu, která je mu přisuzována, rozhodně zaslouží. Zbožňuju jeho styl psaní, typ postav, které nad vším přemýšlím a nejsou zbrklé. Jeho utopie/dystopie jsou neskutečně do detailů promyšlené. Tohle na knihách velmi oceňuji a všechno co mám na takových knihách ráda, se mi zde dostává. Za mě prostě ANO!!!

TwoFace
04.07.2021 3 z 5

Nebylo to vysloveně špatné, ale asi už jsem na to starej. Být mi -náct, nejspíš by mě to bavilo víc, myšlenka je zajímavá. Další díly zcela určitě vynechám.

dianaxn
30.06.2021 4 z 5

Na to, že jsem měla poměrně nízká očekávání, jsem z toho byla nakonec dost nadšená.
Přiznám, že bych se k tomu asi nedostala nebýt toho, že mi došly skoro všechny ebooks, což by mě fakt mrzelo, protože něco takhle originálního jsem už dlouho nečetla.

Příběh je psán z pohledu Citry a Rowana, kteří se stanou učedníky smrtky, přestože o to nestojí. Musí si osvojit umění brát život, a okolnosti je nakonec postaví do role soupeřů na život a na smrt.

Postavy jsou skvělé a zajímavé. Upřímně jsem nejdřív měla radši Rowana, protože mi byl sympatičtější a Citra mi ze začátku moc nesedla, ale po tom, co se jejich cesty rozdělili jsem si oblíbila i Citru, takže je těžké rozhodnout se, komu jsem fandila víc.

Samotný nápad a téma autor zpracoval zajímavě, worldbuilding je unikátní, propracovaný a skvěle popsaný.

Děj byl nepředvídatelný (když pominu vše, co se píše v anotaci), měl spád, rozjezd byl rychlý a chytlo mě to hned na začátku. Zvraty byly geniální a nečekané (i když jsem si asi 2 důležité vyspoilerovala, ale to je moje chyba)

Poslední věc, co chci vyzdvihnout jsou deníkové zápisy, prokládané mezi jednotlivými kapitolami, ve kterých se skrývaly hlubší myšlenky, které mě nutily se zastavit a přemýšlet nad tím.

Jedna z nejzajímavějších a nejoriginálnějších scifi dystopií, doporučuju.

anelise
27.06.2021 5 z 5

Tahle knížka byla úplně úžasná! Moc mě bavil originální nápad celé knížky, worldbuilding byl skvěle zpracován, a i hlavní postavy se mi líbily.

Sharrymt
17.06.2021 4 z 5

Tohle je rozhodně hodně dobré young adult. Skvělý nápad, který mě nadchnul. Svět, nad kterým jsem hodně přemýšlela. Hlavní postavy, u kterých jsem nevěděla, koho mám radši. A příběh, který jsem opravdu nečekala.
Trochu jsem se od samého začátku začala bát, že se z knihy stane trapná romanťárna a já budu zklamaná. To se naštěstí nestalo a já si čtení moc užila. Teď se už těším na přečtení dalších dílů :)

Crozz
15.06.2021 3 z 5

Nebyl to úplně můj šálek kávy, ale i přesto mě příběh donutil dočíst dokonce a dávám hodnocení lepší průměr.

netopýrek
09.06.2021 4 z 5

Kniha mi dlouho ležela v knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo, nicméně jsme si ji od začátku do konce nadmíru užila.

Vyzdvihla bych krátké kapitoly, které se četly opravdu jedna báseň, prokládané deníkovými zápisy, ve kterých se mnohdy skrývaly opravdu hluboké myšlenky.

Citra a Rowan pro mě ze začátku byli takoví neutrální, nevěděla jsem co si o nich myslet, ale časem jsem si je velmi oblíbila, i když ve výsledku se našlo pár smrtek, které si prostě získali mé srdce. Smrtka Volta, který mě velmi překvapil svým příběhem, Smrtka Curieová, která je prostě užasná a Smrtka Faraday...tady netřeba slov.

Arwagollon
09.06.2021 5 z 5

Od knihy jsem měl výrazně nižší očekávání, takže mě příjemně překvapila. A opravdu, jak již psal někdo přede mnou, až na výjimky jsem nebyl schopen odhadnout jak se příběh bude vyvíjet za pár stránek, natož jak dopadne. Zároveň se autorovy nedá upřít povedená snaha bořit některá klišé typická pro tento žánr. A ačkoliv jsem s mnoha myšlenkami v knize nesouhlasil, kniha mě mnohokrát donutila přestat číst a zamyslet se.

Katte192
08.06.2021 4 z 5

Začátek úžasný, konec zajímavý, prostředek se malinko táhl... Ale je pravda že bych knihu doporučila. Je "jiná" než běžná témata. Povolání hlavní pro ty, kteří jej dělat nechtějí, kdybys chtěl, nechcou Tě. Dva přístupy. Každý jiný... Který je lepší? Který se Ti víc příčí? A proč? Vždyť dělají totéž... Jen... Jinak... Tak kde je problém? A co bude s Anastasií dál? Well... Nimbus is waiting :)

E.Wictoria
07.06.2021 5 z 5

Velice zajímavé a netradiční téma. Téma smtr které celou knihou prochází je velice zajímavé na zamyšlení i v našem světě.

heliiinka
05.06.2021 5 z 5

Jedna z mála YA knih, která nebyla předvídatelná. Opravdu jsem netušila, co mě na dalších stranách čeká a to znamená, že Shusterman je výjimečný autor.

6857
30.05.2021 5 z 5

celá Žatva smrti nabízí otázky a nenabízí jasné odpovědi. Snad jen Zvon... Každopádně tuhle sérii vřele doporučuji! Stojí za to přečíst a mít v knihovně :-)

Áďa302
29.05.2021 5 z 5

Doporučuji :) čte se snadno a rychle. Mrknete a už jste na stránce 150 a ani nevíte jak. Skvělý autor!

Zuzka_Zuu
22.05.2021 5 z 5

Krásně čtivá, plná napětí a "ou" momentů. Autor mě velice zaujal už při první straně, rozhodně jsem s ním neskončila :) doporučuji

Dopi70
21.05.2021 5 z 5

Plný počet hvězd, úplně bez diskuse. Parádní oddychovka od které se nedá odtrhnout. Originální téma, skvěle napsáno.

Maevie
18.05.2021 5 z 5

Tento „young adult“ román dle mého skromného názoru přerostl svou kategorii a konkuruje těm nejlepším antiutopiím. Očekávejte svět, kde je šance na to, že zemřete, minimální. Můžete strávit několik životů nicneděláním v mladém zdravém těle, nemusíte se zabývat žádnými problémy ani nemocemi, můžete se dokonce živit jako profesionální pařmen. Pocit bolesti a zoufalství můžete zažít pouze tehdy, když vás přijde pokosit smrtka…

Smrtka je mistrně napsaná, skvěle vymyšlená a nebojí se takových témat, jako je důležitost smrti a morálka. Dlouho jsem všem doporučovala Naslouchače, teď to bude rozhodně Smrtka.

hnilda3
14.05.2021 5 z 5

Od první stránky naprosto skvělé, čtivé, napínavé. Plné nečekaných zvratů.

kslunicko
07.05.2021 4 z 5

Teda.. Možná si i říkáte, že to vlastně čekáte, jak se to bude vyvíjet. Ale ty brďo. Nemůžu než jen doporučit!

MikasaKubickov
06.05.2021 4 z 5

Tak tohle je ta jedna kniha, kterou budu lidem vnucovat na potkání. Bohužel si, ale stále musím nechat rezervu aspoň, té jedné půlhvězdičky. Nymbus už na mě čeká a moc se na něj těším.

jakub0140
05.05.2021 5 z 5

Rozhodně doporučuji, přečetl jsem jedním dechem. Velice čtivá kniha v jejímž ději se čtenář ani chvilku nenudí a jen netrpělivě čeká jak se bude příběh dál vyvíjet.