Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

asfi
04.05.2021

tak nedocitane, zrejme to nebola moja salka kavy :-)

Sixao
29.04.2021 3 z 5

Zajímavý námět, jen poměrně vážné téma mi přišlo povrchně zpracované. Asi nejsem z knihy tolik nadšená, protože nejsem cílová věková skupina. Dokázala bych si představit podle knihy natočený film ve stylu Hunger games, který by měl u mládeže určitě úspěch.

Hofice
26.04.2021 5 z 5

K teto serii jsem se dostala, kdyz me zaujala obalka a nazev knihy u jedne me praktikantky na tabore, ktery jsem poradala. Vzhledem k tomu, ze slecna je o pulku mladsi nezja, nevkladala jsem do toho prilisne nadeje. Byla jsem ale velmi mile překvapena. Pribeh, napad, forma, vsechno me nadchlo, moc me dej bavi a uz se nemuzu dockat, jak to cele dopadne v podlednim dile Zvon.

ZodpovednyMuz
25.04.2021 5 z 5

Vlastnim pohrebni sluzbu... Bylo vtipne sledovat zname, kdyz videli prebal u me na stole. Pak jsem jim ve zkratce popsal o cem ta kniha je a nemohli se dockat pokracovani. Me se knizka moc libila! Jako cetba pred spanim idealni... Pro me opravdu zajimavy pribeh, bez zbytecnych popisu postav atd. Kratke kapitoly, kterych jsem precet bud 15 nebo 2 a vzdy jsem se těšil jak to dal bude pokračovat.

tatjana1737
25.04.2021 5 z 5

Od Shustermana jsem četla "Bez šance" a ta kniha mě zasáhla. Když mi ji nedávno připomenuli, napadlo mě podívat se, jestli od něj nevyšlo pokračování nebo něco dalšího. U Smrtky mě trochu odrazovala anotace i obálka, ale když jsem se pustila do čtení, bylo mi jasné, že toto opět bude NĚCO. A bylo. Jistě, souhlasím s výhradami, že postavy jsou "ploché", přece jen jsou to teenageři, ale svět, v němž se příběh odehrává, morální i jiná dilemata, hluboké myšlenky zasunuté v ději i úvahách aktérů, vše ilustrováno, prokládáno a umocňováno deníkovými záznamy Smrtek...

Ač se dějová linka zprvu zdála poměrně jednoduchá, poměrně brzy ji autor zkomplikoval. A i když jsem si dále myslela, že vím, jak to bude pokračovat, několikrát mě vyvedl z omylu a pokaždé provedl nějaký nečekaný zvrat. (Jen v případě odhalení, jak to bylo s Faradayovým písemným obviněním proti vlastní učednici jsem čekala větší zradu a hloubku. Docela mě těšilo myslet si, že dotyčná je v jádru skutečně zlá.) V samotném závěru jsem čekala, jak z toho, čeho se Citra i Rowan báli, vybruslí, měla své nápady, ale Shustermanovo řešení mě, upřímně, vůbec nenapadlo. A ta závěrečná věta z deníkového úryvku...

NS mě opět dostal do kolen. Trochu mě znepokojuje, že už podruhé se u něj setkávám s tématem smrti a kladu si otázku, co autor asi prožil, že nad ním minimálně přemýšlí. Musím ale obdivovat jeho fantazii, že z úvodní myšlenky dokázal vybudovat celý svět, a to ještě tak, že to funguje a dává smysl. Smekám.

xoxo1736
23.04.2021 5 z 5

Na knize mě nejvíc překvapil originální svět. Člověk se může zamyslet nad tím, jaké by to asi bylo bez smrti, vlády, přírodních katastrof... Na jednu stranu to vypadá jako dokonalý svět, ale když se podíváte pod pokličku zjistíte, že tak dokonalý není. Za mě moc super a těším se na další díly!
4,5*/5* za některé nudnější pasáže

Anett525
22.04.2021 5 z 5

Super knížka, originální svět smrtek. Užila jsem si každou stránku. Určitě doporučuji.

Kaya77911
20.04.2021 2 z 5

Tuhle knihu skoro všichni milují, tak já zase musím být výjimka, že? :(. Upřímně mě nezaujala ani anotace knihy, ale po několika lákavých recenzích jde si to prostě přečetla. A nechápu, opravdu nechápu co se na tom všem tak moc líbilo... Nápad sice ujde, ale to zpracování! Postavy nemají žádnou hloubku, příběh je nudný a předvídatelný a styl popisu je taky celkem katastrofa. Strašně mi vadila Citra, protože se chovala hrozně hloupě a celkem hnusně k ostatním a fajn Rowan už příběh nezachránil. Taky mi vadilo, že o postavách skoro nic nevím, takže nemůžu říct, že je znám, proto jsem si k nim nevytvořila žádný vztah a bylo mi jedno, jestli umřou nebo ne. Také prostředí mi bylo strašně nesympatické a nelíbilo se mi jak je popsané. Popravdě mě tato verze budoucnosti dost děsí... Kniha mohla být tak o sto stran kratší, protože já mám pocit, že jsem za těch 400 skoro nic o světě a postavách nic nezjistila. Do dalších dílů se pouštět nebudu a asi ani do jiných knih od autora.

Vjeerus
19.04.2021 5 z 5

Stále nemám slov. Kniha se mi naprosto skvěle četla, děj ubíhal plynule a co mě samotnou překvapilo - napětí se dá udělat i jinak, než epickou bitvou na konci, kdy má čtenář doufat, že neumřou jeho oblíbené postavy.
Celá myšlenka světa beze smrti je fascinující a řešení přelidnění ještě lepší. Sama bych se ale v tomto světě ocitnout nechtěla už jen z toho důvodu, že bych asi přišla o cíle "než budu stará".
Na to, že je kniha určená pro mládež, tak bych se opravdu nebála ji dát přečíst i svým rodičům. Pro mě má určitě jistou hloubku.

Ailee
18.04.2021 5 z 5

Jak tohle popsat? Ten vývoj postav byl fascinující, svět originální a nápad smrtek velmi dobře zpracovaný. A co teprve ty postavy a jejich vývoj. Ale to, co ze čtyř hvězdiček udělalo pět, byl ten konec. Nejenže nebyl klišojdně kladný, ale také mě rozesmál. Líbí se mi i to, že kniha končí tak, že by se dala pokládat i za standalonku, třebaže jde o sérii.

Mabie
17.04.2021 3 z 5

Na první pohled skvělá společnost, kde život je věčný, nemoci neexistují, lidé už vymysleli vše, co se vymyslet dalo. Neexistují žádné vlády ani politici (to je tedy něco!) a na obecný blahobyt dohlíží a celý svět řídí Nymbus - nepodplatitelná umělá inteligence, která je ochraňující, vševědoucí. Na druhý pohled to až tak skvělé není, protože lidé už nejsou vlastně opravdovými lidmi, žijí své životy bez cíle a motivace a celá tato dokonalá společnost je od základu nenormální; sice nesmrtelná, ale žije beze smyslu.
K regulaci přelidněného světa je vyčleněné exkluzivní společenství - cech smrtek. Ty jediné mohou brát život, tzv. kosit. Jsou nad všemi a nad vším, dokonce ani Nymbus nad nimi nemá moc. Smrtky mají svá vlastní pravidla, ale řada smrtek věří, že pravidla jsou k tomu, aby se “přiohýbala”, nikoliv dodržovala. A tady vidím stěžejní myšlenku této YA fantasy: sami lidé jsou svým největším problémem - čím více moci mají, tím více jí chtějí.
Svět, který Shusterman vytvořil je originální a přináší řadu námětů k přemýšlení, a třebaže mám autorovi za zlé celou řadu nelogičností a prvoplánových linek, kniha je napsaná překvapě čtivě.

P.S.
Jako milovníka psů mě ještě trápí myšlenka, proč v tomto nesmrtelném světě nejsou domácí mazlíčci. Kde jsou ti věrní psi, kterým páníček “obrátí list” a znovu je omladí do štěněčího věku? ;-)

zuzak07
16.04.2021 3 z 5

Hodně zajímavé téma, překvapivý příběh, skvělé vedlejší postavy, ty hlavní už moc ne a velice jednoduchý styl - prostě už nejsem cílová věková skupina. Ale počtení příjemné, oddechové.

Amy05
15.04.2021 4 z 5

4⭐️/5⭐️
Knížku jsem si už dlouho plánovala koupit, a potom přišla akce 1+3 od knihkupectvi_luxor, v nabídce bylo spoustu zajímavých titulů, jeden z nich byl Nimbus, což je 2 díl Smrtky, knížku jsem si koupila, ale věděla jsme, že pokud si ten stejný den nekoupím i 1 díl, k série se dostanu až za dlouho. Knížku jsem četla během našeho čtecího maratonu, ze začátku se mi knížka četla hrozně pomalu, za hodinu jsem přečetla “jenom” 30 stránek (normálně přečtu průměrně tak 50-60 stránek). Obě hlavní postavy jsem si oblíbila, ale za mě vedl o trochu Rowan. Bylo pro mě velice těžké si připravit svět bez smrti, bylo to velice zvláštní. Já osobně bych smrtka být nemohla, takže být ní možná byla... (asi vám to teď nedává logiku, ale až si to přečtěte, tak už bude) V knížce se objevuje postava smrtka Faraday, kterou jsem si představovala jako Jima Hoppera ze Stranger things (možná to bude tím, že jsem dokoukala 3 sérii ST. Možná...).
Knížku bych vám určitě doporučila, je to skvělá dystopie.

Charloteen
13.04.2021 5 z 5

WOW
Tak tohle bude určitě patřit do mých top knih za rok 2021 a to teprve začal. Bylo to napínavé, svět byl do detailu promyšlený. Vlastně v něm není žádná magie..jde o pokrok, kde lidé zvítězí nad smrtí..

Fifineek
07.04.2021 5 z 5

„Konec lidského života býval v rukou přírody. Ale my jsme jí ho ukradli. Teď máme monopol na smrt my. My jsme jejím výhradním distributorem.“

Rowan a Citra. Dva dospívající lidé, kteří se narodili do světa bez nemocí, bez chudoby a hlavně bez přirozené smrti. Lidstvo s pomocí umělé inteligence ukončilo Věk smrtelnosti a zajistilo všem na planetě věčný život. Ovšem nastal problém s populačním růstem a bylo potřeba jej nějak zbrzdit. A právě díky tomu vznikl cech Smrtek. Smrtky jsou expertky v používání všech zbraní. Smrtky lidi nezabíjí, smrtky kosí. Pokosení od smrtky je nezvratné. Poslední, co před svou smrtí uslyšíte je vaše jméno a věta “Byl jste vybrán k pokosení”...

Smrtku jsem již jednou četl a okamžitě jsem si ji oblíbil, včetně jejího autora. Jelikož nedávno vycházel finální díl této trilogie, rozhodl jsem se pro rereading a ničeho nelituju. Kniha má naprosto vše, co od dobré knihy očekávám. Čtivost, napětí, osobité charaktery a námět, nad kterým by se čtenář měl zamyslet! Vše, co se v knize objevilo, mělo nějaký důvod. Okamžitě se pouštím do 2. dílu a nemůžu se dočkat 3.! Vůbec by mi nevadilo, kdyby se někdo rozhodl natočit seriál z tohoto světa a věřím, že by byl zajímavý i pro neznalce této série!

Mona-Lisa
06.04.2021 5 z 5

Děj je zasazen v budoucnosti, kdy moc byla svěřena Nimbu. Světové digitální síti, která ví všechno. Nimbus dal lidem dokonalý svět- vytvořil práci, zachránil životní prostředí, skoncoval s hladem.
Utopie se stala realitou.
Lide vyhráli nad smrtí a proti zalidnění planety se společnost brání cechem Smrtek.
To ony určují, kdo zemře a mají výsostné postavení ve společnosti.
Cech Smrtek je jediná organizace na světě, která se řídí sama. Zatímco zbytek světa je pod nadvládou Nimbu.
Předpokladem je, že udržují nejvyšší etické a morální normy a své povolání konají s respektem. Jednají moudře a oběti vybírají spravedlivě.
Jenže, jak nečekané, pořád existuje lidská přirozenost a pár Smrtek si ve své práci najde oblibu.
Jedna ze starších, uznávaných Smrtek si vybere mimo standart rovnou dva učně - Rowana a Citru.
A zbytek děje se nese ve znamení důsledku této volby a až do posledních stran tě žene touha vědět, jak to dopadne.
Ten svět, ta podoba naší budoucnosti mě tak bavila!
Každý člověk má jen 1% pravděpodobnost že bude příštích 100 letech pokosen. Takže knížku křižují zamyšlení typu- 'váží si člověk života a žije ho naplno, když ztratí smrtelnost a má vidinu stovek let před sebou?'
A hlavně se zde řeší to, jak je tenký led mezi spravedlivou Smrtkou a chladnokrevným vrahem. Hodně tenký, tušíte správně.
Užila jsem si to moc A těším se na další díl- Nimbus.

veru1367
04.04.2021 4 z 5

Líbili se mi zápisky z deníků.

mataj
31.03.2021 5 z 5

Vůbec to nebylo špatné :) A i když už dlouho nepatřím do cílové YA skupiny, příběh shledávám velice nápaditým. Fungování tohoto dystopického světa určitě zaujme a překvapí, děj má spád a závěr knihy navnadí na další díl.

Ewik
28.03.2021 5 z 5

Jsem nadšená!! Smrtka mě naprosto pohltila a strhla svojí originalitou a děsivou znepokojivostí. Trošku mě straší pomyšlení, jak dlouho bude lidstvu trvat dostat se do stavu, kdy přechytračíme smrt, "obrátíme list" a budeme čekat až nějaká ctihodná Smrtka nazná, že žijeme přesčas, jsme zbyteční a na naše místo čeká někdo další.
Jsem si jistá, že každý čtenář si zde najde své a donutí ho si zapřemýšlet, jak by asi vypadal život, který by řídila jediná "milující a spravedlivá" umělá inteligence.
Příběh je jedinečně komplexní, fascinující a působí realisticky. Nedokázala jsem se odtrhnout. Bavilo mě snad všechno - hlavní postavy (i ty vedlejší), filozofie a poslání cechu Smrtek i úkol Nimbu. Výborně vymyšlená dystopie, ve které bych nechtěla existovat.

Ocásek
27.03.2021 5 z 5

Tohle bylo něco! Musím říct, že jsem Smrtku hodně dlouho odkládala, protože jsem si myslela, že to nebude nic pro mě, ale bylo! Tahle knížka si ten hype rozhodně zaslouží!
Dlouho jsem nečetla knížku, kde by byl takhle dokonale vymyšlený svět a úžasně propracované postavy. Rowana i Citru jsem si zamilovala hned. Nemůžu říct, kdo z nich mi přirostl k srdci víc. I vedlejší postavy postavy měly své kouzlo.
A ty nečekané zvraty! Sotva se vzpamatuje z jednoho a následuje další. Nečekala jsem absolutně žádný z nich. Je to prostě tak napínavé, že musíte číst a číst, dokud celou knížku nepřečtete a garantuju vám, že po dočtení budete potřebovat další díl.
Smrtka je dokonalá YA dystopie, kterou by si měl přečíst každý! Já z ní byla vážně nadšená a rozhodně to nebude moje poslední knížka od Neala Shustermana.