Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

slawa.cap
26.03.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu, ale neměl jsem moc času, tak se to dost táhlo :(
Od YA toho nikdy moc nečekám a většinou jsem mile překvapen. Tentokrát to nebylo jiné, začátek skoro jako z Beverly Hills - starosti nepochopených dospívající, druhá část skoro romance která se přetaví do nervy drásajícího konspiračního thrilleru. No možná to není všechno dokonalé ale spolu to šlape i přes určité nesrovnalosti jak v ději ve světě smrtek. Po doposlouchání jsem přesně věděl co napsat, ale teď se mi to všechno vykouřilo z hlavy. Autor stvořil rozhodně zajímavý svět a rozhodně se do něj rád vrátím.

Sansli
20.03.2021 5 z 5

Musím říct, že celý ten svět mě dost děsil. Nevím, jestli bych se v něm cítila dobře. Ale bylo to dobře vymyšlené. Přesto to ve mě zanechalo docela dost zvláštních pocitů. První polovina mě moc nebavila, to musím přiznat. Pořád jsem četla dál, ale tak nějak jsem si říkala jestli to chci vůbec dočíst. Upřímně se mi totiž moc nelíbilo, jak normálně jsou tam brány různé způsoby ukončení lidského života. Když už jsem to chtěla zabalit, přišel zvrat, který mě donutil to nevzdat. A jsem moc ráda:)
I když svět, ve kterém se příběh odehrává jsem si moc neoblíbila, a žít bych v něm určitě nechtěla, tak to rozhodně nemůžu říct o postavách, které jsou naprosto skvělé. Rowan a Citra, smrtka Faraday a smrtka Curieová, a nakonec i smrtka Goddard a spol. a jejich vlastní a děsivé pojetí řemesla.
Konec mě sice moc nepřekvapil, něco takového jsem trochu čekala, ale přesto jsem byla napnutá až do konce a říkala si, tak kdo nakonec ten prsten získá? A jak to udělají, aby oba přežili?
Pokračování si určitě přečtu, protože jsem moc zvědavá, kam nás příběh dál zavede:)

ElikaS
20.03.2021 5 z 5

O smrtce jsem toho mnoho četla, ale čekala až vyjde i poslední díl, abych si případně mohla přečíst celou sérii a ne buhví, jak dlouho čekat na pokračování. Teď jsem se do ní tedy mohla konečně pustit. A musím říct, že knížka si vysoké hodnocení rozhodně zaslouží, protože je skvělá.

Moc se mi líbil celý koncept knížky. Svět, který Shusterman vytvořil, je rozhodně originální a přináší spoustu námětů k zamyšlení a diskuzi. Musím prozradit, že knížku četla i moje maminka a nejvíc si na knížce užívám naše diskuze o celém světe, který je v knize vykreslen. :-) Musím uznat, že žít bych v něm asi nechtěla.

Rowana jsem si zamilovala a hrozně zajímavé bylo sledovat jeho vývoj v celé knize. Jeho příběh mi přišel na celé knížce ten nejlepší. Byla jsem zvědavá, jestli ho jeho zkušeností změní či nikoliv. Dál jsem si oblíbila smrtku Curiovou, jejíž vnímání společnosti mi bylo asi nejbližší. Ale bavil mě i smrtka Goddard, kterého skvěle vystihoval komentář: “Tohle je koneckonců dokonalý svět – a v dokonalém světě máme všichni právo mít svou práci rádi, ne?”

Moc mě bavila i jemná romantická Linka mezi Citrou a Rowanem, i když by jí tam klidně mohlo být víc.

Knížka byla napínavá, zhruba od poloviny plná akce a napětí a přečetla jsem ji jedním dechem. Konec byl fantasický a teď se moc těším na pokračování.

Stanas513
18.03.2021 5 z 5

Poněkud morbidní čtení, ale poutavě napsané. A zase se musím zamyslet nad možností, co kdyby to takhle opravdu někdy na světě dopadlo? Rozhodně se už těším na druhý díl a budu shánět třetí...

Arlienen
18.03.2021 5 z 5

Od autora jsem četla knihu Bez šance. Myslela jsem, že lepší kniha od tohoto autora neexistuje. Opak je pravdou. Smrtka mi nahání husí kůži a dostala se mi i pod kůži.

Objevila jsem úplně jiný svět, než je ten náš. Lidé už neumírají z přirozených příčin nebo na následky nehod. Kosí je smrtky. Stejně jako lidé i smrtky dokáží být podlé, kruté a toužící po moci. Ještě že existují i ty dobré smrtky, které za nás lidi bojují.

Kniha je nabitá dramatem, akcí a humorem. Jedna věta mě hned na začátku rozesmála.
,, Jsme vláknina, " prohlásil Tyger. ,, Pokud nevyvoláme trochu střevního neklidu, nikdo si ani nevšimne, že existujeme."

klara1550
14.03.2021 3 z 5

Tak tohle je další z knih, u kterých mě překvapuje tak vysoké hodnocení. Děj nijak extra promyšlený, spíše je to postavené na zajímavé myšlence. Citra ani Rowan mi nebyli ničím sympatičtí a vlastně mám pocit, že jsem se o nich za celých 400 stránek nic nedozvěděla.
No, možná už jsem na literaturu "pro děti a mládež" prostě stará. :D

Bar16
13.03.2021 5 z 5

Knihu jsem měla v knihovně položenou už dlouho, ale pořád jsem na ni neměla náladu. Loni koncem roku jsem si koupila Nimbus, že si je pak po vydání Zvonu přečtu všechny najednou a trochu mě nakoplo i společné čtení. Trošku jsem se bála, že se mi líbit nebude. Ale strach byl zbytečný, bylo to skvělé, úplně jiný svět, odtrhlo mě to od reality a Shusterman se hned po jedné knize stal mým oblíbeným autorem, jelikož mám v brzké době v plánu přečíst všechny jeho knihy, které u nás vyšly.

Adél784
11.03.2021 5 z 5

Strašně moc originální kniha, nic takového jsem ještě nečetla...
Svým námětem musí nadchnout téměř každého čtenáře a nadšení z ní budou i nečtenáři young adult.
Druhý díl je za mě slabší, ale těším se na závěrečný díl, který právě vyšel:)

Doporučuji všem 4,5/5

,,Považuji za moudré, že se smrtky nesmějí kosit mezi sebou. Bylo to jistě zavedeno proto, aby se předešlo složitým bojům o moc, jenže tam, kde je moc, jsou vždycky takový, kteří si najdou cestu, jak se k ní dostat"

vipera
10.03.2021 4 z 5

Velice zajímavá a promyšlená verze budoucnosti, kde Nimbus přináší život a lidé rozdávají smrt.

Knihomollla
10.03.2021 4 z 5

Vzpomínám si na moment, kdy jsem tuto knihu uviděla poprvé. Bylo mi asi deset a četla jí moje sestra. V té době jsem měla vlastní představu o čem kniha vypráví. A tato představa mi vydržela i do doby, kdy jsem se knihu rozhodla přečíst. Jakmile jsem však příběh rozečetla, zjistila jsem, že kniha je o něčem úplně jiném. A přesto byla skvělá!! Je pravda, že mě trochu Rowan štval, ale v dalším díle se to zlepšilo. Autor má skvělý styl psaní a kniha se četla skoro sama. Bavilo mě číst zápisky smrtek, které ve mě vyvolávaly zvláštní myšlenky a emoce. Určitě knihu doporučuji.

popeluška
08.03.2021 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Za mě super,doporučuji :-)

ElessaRiverbow
07.03.2021 5 z 5

Stejně jako před rokem, i letos jsem si čtení této úžasné knihy užila na sto procent a stále bude patřit do mých top knížek. Celkem jsem se divila, kolik věcí a i různých detailů pozapomněla. Například, co stalo Goddardovi a ostatním jeho smrtkám jsem úplně vypustila z hlavy. Předtím byla mým oblíbencem hlavně Citra, tentokrát jsem si oblíbila i Romana. Nejlepší postavou pro mě ale stále je smrtka Faraday, a hned za ním smrtka Curieová.

Metla
07.03.2021 4 z 5

Vlivem pozitivních recenzí jsem tuhle sérii koupila primárně jako dar pro synovce a jeho choť. Mám takový pocit, že s ohledem na časté pitvání vztahů a pocitů budou knihy více vyhovovat něžnější části novomanželského páru, zatímco adrenalinový závislák si na své přijde snad jen při „kosení“. Jak roztomilý výraz pro téměř nahodilé zabíjení v rámci zákona.
Z hlediska pokročilejší osoby, fyzicky i psychicky neodvratně degenerující, mám k románu dva výrazné postřehy: Shustermanova utopie v problematice smrti postrádá jakoukoliv racionalitu, je vymyšlena k uzoufání nevěrohodně. Lidstvo dosáhlo nesmrtelnosti, na blahobyt dohlíží všemocná umělá inteligence, ovšem udržování populace na rozumné úrovni zůstává výhradně v rukou omylných, malicherných, různě charakterově pokřivených jedinců se statutem nedotknutelnosti. A téměř každou stránkou autor dokazuje, jak dementní, zvrhlý, prostě příšerný ten systém je. Nesmyslné kvóty a ententýky dva špalíky, to jako fakt? Co třeba kontrola porodnosti v kombinaci s implantovaným sebedestrukčním systémem ve stylu za tisíc let tě trefí šlak, hotovo, uvolníš místo dalšímu životu… Iracionalita existence Smrtek a jejich fungování = konstantní zdroj rozčilování pro Metlu a tudíž důvod k pokosení jedné hvězdy.
Být o generaci mladší, nejspíš by mě tolik nemlátil do mozku svět, vytvořený na kompletně chybných základech: tedy poměrně zhýralé, amorální společnosti, kde se neřeší vraždy, jelikož každého lze oživit (pokud z něj zbyla nějaká DNA), a definitivní vraždění cechu Smrtek je legitimní. Úchylnost uspořádání podkopává snahu vtisknout knize punc moudrosti a vyšší morálky. Otrávilo mě i zbytečné podbízení se kultu BJF (Běloši Jsou Fuj), ve formě „jé, ty máš tolik africké DNA, to je super!“, případně ta obludná nespravedlnost, že v rasovém indexu figuruje na prvním místě číslo označující „bílé geny“.
Autor ujel v různých detailech: proč by měl v té „dokonalé“ budoucnosti kdokoliv nosit po kapsách přeplněnou šrajtofli, proč by puberťačka měla znát úsloví „vhodit hasák do soukolí“, proč by se mělo cestovat hlučnými vrtulníky, proč rezignovat na průzkum vesmíru a tak dále. Máme zde elitní gardy, jedince trénující bojová umění snad celá staletí, ovšem proti soplům s několika měsíci výcviku jsou zkušení borci bezmocní, absolutně neschopní. Já vím, young adult.
Zatím jsem jen kritizovala, asi vám tedy vrtá hlavou, proč hodnotím zjevným nadprůměrem? Jak prosté, milý Watsone, můj druhý výrazný dojem je: kniha se četla úplně sama, snadno, odpočinkově, návyková čtivost přebila stupiditu cechu Smrtek. Za mě 75%, pro cílovou skupina náctiletých je to supermegahustěkrutopřísný s pěti smajlíky, deseti srdíčky a patnácti vlhkými OMG!!!!!

tomas9591
04.03.2021 4 z 5

Smrtka mě uchvátila hlavně svým originálním námětem. Myšlenka na knižní sérii je to opravdu dobrá. Knížka je plná zvratů a akce a strašně rychle ubíhá, což beru jako velké plus. Hlavní hrdinové byli fakt super.

kikidok
28.02.2021 5 z 5

Skvěle promyšlená kniha, která přináší pár zajímavých námětů na přemýšlení, jak je ovšem u autora známo. Skvěle stvořený - řekla bych spíš dystopický než fantasy svět, který prostě funguje. Nepřistihla jsem se ani jednou kroutit hlavou nad nesmyslností situace, vše bylo velmi přirozené a nebylo to přitažené za vlasy. Za mě skvělá kniha.

fromywindows
27.02.2021 5 z 5

Dočteno! Kniha byla velmi dobře napsaná, stránky mi utíkaly pod rukama! Je to moje první fantasy knížka. Už se těším na druhý díl, tedy - Nimbus. Ale zárověn se i bojím, že spolu Rowan s Citrou nebudou, bojím se dalších zvratu, apod.. To určitě v tehle skvělé sérii bude ještě hodně :-)
Obdiv k autorovi Nealu Shustermanovi - jak dobře dokázal vylíčit povahy postav, nejvíc jsem si oblíbila smrtku Faradaye. Citra, Rowan, Smrtka Curieová, Volta atd, patří taky mezi ty nejlepší.
Strašně shipuju vztah mezi Rowanem a Citrou, ale škoda že se tam neobjevili víc romantických scén, myslím že tím by to bylo o něco zajímavější :-)
"Miluju tě." Řekl
"Nápodobně," odpověděla. "A ted zmiz."
- žeru je :-)
Ještě co se týče postav, určitě každý čtenář si nějak v hlavě představuje jak postavy mají vypadat ( určitě nejsem jediná :D ) No, Rowana jsem měla za Cola Sprouse z filmu Pět kroků od sebe, a Citru jako Stellu ( nevím jak se ta herečka jmenuje :D ) Prostě se mi k nim hodili.
Obdivuhodný námět ke knize. Jaké by to asi bylo kdyby to bylo ve skutečném životě, přemýšlím jestli by tohle bylo lepší než obvyklá smrt.
No, klobouk dolů :-)

Jájinka
24.02.2021 3 z 5

Kniha má zajímavý námět, ale děj mě moc nebavil. V této civilizaci bych asi žít nechtěla.

uzasna
24.02.2021 4 z 5

Prečitajte si to . Ono to nieje až tak celkom jednoznačné ako to po pár stranaćh vyznieva. Chceli by ste žiť ako Smrtka alebo vo svete kde vládnu ? Kniha ponúka kopec myšlienok pri ktorých sa zastavíte. Dokonalý svet bez chrôb a náhodného umierania ? Skvelé .. ale naozaj je to skvelé?

kubakubikula
22.02.2021 3 z 5

Svět, který je v knize vykreslený, je znepokojující. Je to fajn zamyšlení,jestli k tomuhle opravdu chceme jako lidstvo dospět.

Ale...
Ach ten příběh, skoro celou dobu se tam nic nedělo. Vše bylo předvídatelné a ve výsledku nejsem moc nadšená.
Kdybych už doma neměla druhý díl,tak se po něm ani shánět nebudu.

Luccinda
21.02.2021 5 z 5

Příběh téhle knihy je opravdu našlapaný! Neustále se něco děje, pořád se dozvídáte nové informace o fungování světa nebo cechu smrtek a nenudíte se ani chviličku. Postavy jdou v tomhle ohledu trošku do pozadí. Jsou spíše takovými figurkami, které by se daly snadno nahradit, protože na nich příběh nestojí. Kvůli tomu jsem si je nějak nedokázala oblíbit, což byl zřejmě ten důvod, proč se mi Sucho nebo Bez šance líbilo o trošku víc. Ve všech dalších ohledech si ale Smrtka vedla skvěle a já se nemůžu dočkat, až si přečtu další díly!