Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

Turante
14.02.2021 5 z 5

Tak tenhle příběh stál za to. Donutí vás to k přemýšlení, co bych dělal/a, kdybych byla nesmrtelná, případně rovnou Smrtka? Spousta filozofických otázek, ale přitom vás děj rozhodně nenudí a hlavní hrdiny si zamilujete. A tak šup na druhý díl ;)

laydee
10.02.2021 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Tolikrát mi ji doporučovali. Vyhýbala jsem se jí protože YA moc nemusím. Ale TOHLE! Kruci, za dva dny přečteno. Jak se stalo, že mi tento autor unikl?
Dokonalý svět, kde jsme i smrt přelstili, dokonalý svět technologii kde jsou kamery na každém rohu, ale nic není dokonalé. Za mě 100%! nezdržujte se čtením recenzí a jďete si tu knihu přečíst!

veruptackova
05.02.2021 4 z 5

Autorovi se povedlo vzít opravdu zajímavou myšlenku - nesmrtelnost lidstva a vytvořit kolem ní zajímavý příběh, kde mají své místo intriky, láska, dobro a zlo. Věřím, že kniha poskytne nejednomu čtenáři poučení a mě opravdu bavila.

jmeno
04.02.2021 4 z 5

Zajímavé a neohrané téma. Děj byl často předvídatelný, žádné velké nebo překvapující zvraty se nekonaly. Kniha mě bavila, ale další díly ke klidnému životu nepotřebuju.

lucie.dc
03.02.2021 4 z 5

Libilo se mi to. Tema, ktere neni v kazde druhe knize, neni to okoukany, dej plynul krasne, jen me trochu zarazi, co chytim scifi knihu, zasazuji pribeh pomerne do blizke budoucnosti, jakoze v roce 2042 jsme vedeli uz vsechno...? Ackoli rok, kdy se primo tento dej odehrava, nevime, jen to, ze za hodne dlouho, kazdopadne bych v takove budoucnosti videla i jine vymozenosti a jine bych uz ani necekala... ale to uz jsou malickosti a na pribehu to neubira. Autor poukazal na citlive tema dokonaleho sveta - ztratou soukromi a tim svobody (to uz stejne nemame ani ted :D), ale nebylo to prehnane popisovane, nebylo z toho zbytecne drama, presto mi tam trochu chybel asi nejaky uvod, ktery by nas rychle pronesl obodbim vzdoru, nez se nove usporadni "usadilo." Jsem zvedava na druhy dil ;)  (Ps: detem to fakt nectete, je to tam sama smrt :D).

lazarus
31.01.2021 4 z 5

Je to trochu YA literatura, ale i tak pobavilo a zaujalo. Mimochodem, velice povedená obálka

stejcz
30.01.2021 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy spíš za téma. Nebýt zajímavýho tématu, zůstal bych u třech. Kniha se mi četla dobře, jen jsem místy pokukoval, kdy bude vlastně konec. Asi největší zpestření mi přinášely zápisy z deníků. Když o tom přemýšlím, je to znepokojující zjištění :D Samotný děj byl fajn, ale nic vyloženě překvapujícího se nestalo. Čelist mi nespadla, proto hvězdy tři. Bylo fajn sledovat dvě linky, dva osudy, které se mají protnout. Ale škoda toho, že už dopředu bylo zhruba jasné, jak to skončí.
Knihu jsem dostal na doporučení v prodejně. Kdybych věděl, že je pro děti a mládež, asi bych ji nekoupil. I tak jsem ale rád, byla zpestřením a možná ji nechám dětem, jakmile dorostou :)

Pardubák_One
28.01.2021 3 z 5

Túto knihu by som zaradil k takému lepšiemu priemeru. Zo začiatku sa mi čítala dobre, ale potom prišlo pár okamihov, kedy som sa pristihol že sa pozerám, koľko strán mi ešte chýba do konca kapitoly. Škoda, že autor dopredu povie čo bude vyvrcholením deja, takže otázka, ktorú som si kládol pri čítaní nebola čo sa stane, ale akým spôsobom. Knihu som dočítal so zmiešanými pocitmi, lebo som si ju vybral na základe tunajších hodnotení a čakal som teda od nej viac.

daniela8398
28.01.2021 1 z 5

Vůbec mě to nebavilo.

Mozkovna
27.01.2021 4 z 5

Ze začátku jsem nebyla úplně nadšená. Příběh letěl kupředu šílenou rychlostí (což mu ostatně zůstalo až do konce), přesto mě prvních pár desítek stran vůbec nebral. Nějak jsem se do toho nemohla vcítit, chvílemi jsem se nudila a říkala si, co se tam proboha může dít dál.
Po prvním konkláve ale přišly první velké zvraty a dostalo to spád. Hodně věcí mě překvapilo, spoustu zvratů jsem skutečně nečekala a občas jsem jen šokovaně seděla s otevřenou pusou. Rowanova dějová linka se mi líbila asi o trochu víc než Citřina, už od začátku jsem si ho oblíbila a zůstalo to tak i nadále (jsem milovník salátů). Bohužel, co se týče vedlejších postav, ty mě osobně moc neuchvátily. Častokrát mi bylo jedno, co se s nimi stane, ale k příběhu patřily a nebylo jich tam ohromné množství, takže se člověk neztrácel.
Líbily se mi zápisky z deníků a různé pohledy na věc, autor se zaobírá spoustou zajímavých a mnohdy i děsivých témat a otázek, nad kterými člověk jen tak nepřemýšlí, a skutečně to ve mně nejednou vyvolalo existenční krizi.
Co mi trochu vadilo bylo už zmíněné tempo, na můj vkus příběh ubíhal moc rychle, na což nejsem zvyklá a nejsem toho fanoušek - dramatické a emotivní scény si nemáte šanci ani pořádně vychutnat, protože jsou během pár odstavců pryč. Na jednu stranu to není na škodu, alespoň se to netáhne donekonečna a čte se to rychle, ale já bych klidně uvítala trochu toho natahování a napínání. Takhle jsem všechny velké události prosvistěla s jednou emocí a tolik se to nemělo šanci střídat.
S novými jmény nejsem úplně spokojená... Ale uvidím, co přinese další díl. Má to rozhodně zajímavý námět a zpracování, i když mám okolo této verze naší budoucnosti stále haldu otázek. Když už jsem si myslela, že jsou nějaká daná pravidla, autor je rád obešel, aby to postavy neměly až příliš těžké. Jsem hodně zvědavá na to, jak se to vyvine s Nimbem... Ten je pro mě stále záhada.

daniela8398
25.01.2021 1 z 5

Nečetlo se mi to dobře, nebavilo mě to, nedočetla jsem.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Hodně zajímavý svět s vnitřními rozpory. Jako začátek nové série se kniha velmi povedla.

ladyka
19.01.2021 3 z 5

Nejsem rozhodně pravidelný čtenář sci-fi, natož té YA. Téma jako takové se mi moc líbil a cca do půlky jsem četla skoro jedním dechem, ale pak, a já vlastně ani nevím přesně proč, bylo nadšení pryč a měla jsem před sebou jen jednoduchý příběh naplněný vatou smrti a násilí a bohužel místy i nudy. Tak nějak mi přišlo, že autor to prostě vzal divnou zkratkou. Vím, že porovnávám neporovnatelné, ale třeba jiná YA díla (např. HP, Hunger Games nebo i Twilight sága) si dokázali zdárně držet jistou rozpracovanost a komplexnost po celý děj, tady se mi to prostě po skvělém rozjezdu nějak vytratilo. Hodnotím tedy průměrně-hlavně provedení, jak jsem psala, nápad se mi líbil moc, jen bych uvítala zajímavější a hlubší propracování. Škoda, zatím se tedy do pokračování nehrnu...

evil356
17.01.2021

Lul, asi jsem našla nejlepší knížku roku :O
Ne, vážně. Tahle knížka se mi líbila, má zajímavou myšlenku, poutavý děj, komplikované postavy. Prostě very nice. Myslím že stojí za to, jí dát šanci.

kurama45
11.01.2021 3 z 5

Asi ok. To je táto kniha v kocke. I keď sa spočiatku zdalo, že pôjde o odvážnu knihu, ktorá sa pustí do náročných tém, nakoniec vyjde najavo, že to až taká odvážna kniha nie je. Občas síce autor popustí uzdu a púšťa sa aj do riskantných tém, ale nakoniec to vždy len tak nejak naznačí a nič z toho.
Ak však uvážim, že je to kniha pre dospievajúcich, je to jedna z najlepších kníh pre dospievajúcich, aké poznám. Po dlhej dobe ma konečne znovu zaujalo niečo z tohto žánru.

Smrtka je typ knihy, ktorú čitateľ zhltne za pár dní a nebude ľutovať čas, ktorý pri nej strávi.

Viac v recenzii.

Alex.rrr
11.01.2021 3 z 5

Myšlenka nesmrtelnosti lidstva a systému smrti je zajímavá. Trochu mi přišlo, že autor vždy pravidla malinko "ohne", aby se hodily k příběhu (viz. zneužití na konci Goddardova prstenu...tam se nestalo nic). Ale jinak se kniha pěkně četla a určitě si přečtu pokračování.

veronna
09.01.2021 5 z 5

Skvěle zpracované téma. Jdu se vrhnout na Nimbus.

Linda007
05.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, ikdyž bych měla pár připomínek ke kosení. Nechápu, proč tak vyspělá civilizace nemá jenom jeden druh kosení, nějaký bezbolestný. Jinak se mi kniha líbila, je nepředvídatelná. Další díly si určitě přečtu.

kramlinka88
04.01.2021 5 z 5

Naprosto skvela kniha, jsem unesena, Rowan, Citra, Faraday, Curie....S Goddardem to nemohlo dopadnout lepe :) Jdu pokracovat s Nimbusem (Nimbem? ) :D A jsem vazne zvedava jak se to bude dal vyvijet :)

Evicka0011
04.01.2021