Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3409 3409

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

Natali692000
17.08.2020 3 z 5

Upřímně jsem čekala malinko víc, když je kolem knížky tolik povyku. Rozhodně oceňuji originální téma. Mírně mě zaskočila surovost, s jakou autor líčí zabíjení, ale co jsem po přečtení anotace čekala, že? ???? No, a abych se dostala k jádru problému, který jsem s knížkou měla... Postavy. Rozhodně zajímavý charaktery, ale tak málo rozvinutý a plochý. Je fakt, že ke konci už se to zlepšilo a začala jsem si k nim vytvářet vztahy. No a samotné rozuzlení a závěr jsem si užila maximálně. Takže další díl si určitě přečtu a doufám, že vyplní mezery prvního dílu a já ho budu moct ohodnotit plným počtem.

Bezkyne9
16.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak to bylo vynikajici! Pane Shustermane, vy valite! Ze sameho nadseni ze sebe nevyplodim nic seriozniho, zkratka se mi to bez ocekavani ohromne libilo, pribeh se mi dostal pod kuzi - jestli YA o etickych aspektech nesmrtelnosti, tak takhle prosim! :D... pribeh otevira mnoho dulezitych temat a to hlavni, nejdulezitejsi nejen pro dospivajiciho clovicka - kontakt se smrti, jeji neoddelitelnost od lasky k zivotu... Samozrejme me uhranula stara garda Ctihodnych Smrtek, jejich patronu, gracie a predevsim klidu a ctnosti v kazdem slovu a cinu. Vrele doporuceni! :)

kyticka152
15.08.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem si moc užila. Líbí se mi spisovatelův styl psaní a jeho myšlenkové pochody zbožňuji. Děj hezky plynul. Hodně obdivuji, že jsem se dokázala do postav vcítit. Chápala jsem jejich myšlení, chování, motivy... Zápisy z deníku děj krásně doplňují a nutí člověka zamyslet se nad vlastním světem. Na pár dní jsem musela knihu odložit a utřídit si všechny myšlenky v hlavě. Také byly okamžiky, kdy jsem byla opravdu překvapená a četla jsem stránky s údivem v očích. Knihu rozhodně DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ a těším se na další díly!

Anannas
15.08.2020 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha. Mnoho zvláštních témat k zamyšlení...
Myslím si, že tuhletu knihu by si měl přečíst každý bez ohledu na věk (určitě není jen pro děti a mládež). Na konci každé kapitoly je napsán nějaký názor nebo myšlenka určité smrtky, což velice cením, protože to příjemně vstupuje do děje samotného a knihu jako takovou to skvěle ozvláštňuje. Plusem jsou velice sympatické hlavní postavy, které ani nejde nesnášet. Příběh je čtivý a těch necelých 400 stránek uteče jako voda.
Samozřejmě bych měla také spoustu otázek k uspořádání a chodu tamějšího světa, ale to neznamená, že by svět nebyl nějak propracovaný nebo že by nebyl využit jeho potenciál.

Fatis04
09.08.2020 5 z 5

Kniha mě dostala už na samém začátku, je to zajímavý a originální příběh, určitě bych ji nedávala do kolonky pro děti a mládež, podle mě je rovnocenná knihám pro dospělé, má skvělý spád děje a musím pochválit i zdařilý překlad. Mám přečteno přes 400 knížek a tuto určitě řadím mezi ty nejlepší (TOP10). Každopádně, než jsem dočetla, už jsem si koupila 2 díl a doufám, že i trojka vyjde brzy v češtině, zatím je jenom ve slovenštině.

Bishi
06.08.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem milovník krimi a psychothrillerů, sáhla jsem po něčem jiném a musím říct - wow! Skvělá kniha i příběh. Čtivé, k zamyšlení...Za mě výborné čtení.

Kasana
04.08.2020 3 z 5

Šálek mého čaje to rozhodně není. Sci-fi popravdě nemusím, ale když jsem tuto knihu dočetla do konce, tak si myslím, že je to dobrý úspěch.

Zcela rozumím tomu, proč to má kolem sebe tolik fanoušků. Líbí se mi ten nápad, ten svět, i to, jak velký průšvih to je. Obdivuju všechny ty vynálezy, ale i drobnosti jako počítání let nebo náboženství, které oslavuje vlastně náš současný svět. Je to čtivé, chytlavé, postavy jsou celkem příjemné (sice jo, měla bych výhrady, ale na YA super kniha).

Teď budu trochu kritizovat, ale to je určitě tak jedna osmina z celé knihy. Ten svět ... chápu, že je plný chyb a problémů, které si nedokážeme představit. Ale nebudou se potom obyčejní lidé chovat trochu jinak? Třeba u toho oživování (což mě strašně zaujalo), zajímalo by mě, jak to vypadá se sebevrahy, jak často chodí lidé k psychiatrovi ze strachu, že za rohem vyskočí smrtka atd. Nebudu tu vyjmenovávat všechno, tohle si nechám na mluvenou diskusi.

Asi to nebude úplně pro každého. Některé scény jsou dost drsné a morbidní, až mě to zaráží. Kéž bych měla ráda sci-fi, dala bych tomu hned 5/5.

alenkacermi
04.08.2020 5 z 5

Je to skvěle napsaná kniha. V podstatě je i dost morbidní. Nudit se v žádném případě nebudete. Je tam všechno - hodně nevšední příběh, dobrodružství, akce, nádech možné romantiky. Skvělé. Nakonec se člověk i zamýšlí, jaké by to bylo, kdyby....

lištička123
02.08.2020 5 z 5

Nebyla jsem si úplně jistá, jestli jsem cílová skupina čtenářů Smrtky, ale přesto jsem do ní šla a bylo to super čtení. Samotný příběh, svět, ve kterém se příběh odehrává,.... Knížka mě vzala od začátku a už nepustila. Těším se na čtení druhého dílu, protože si ho ujít určitě nenechám.

betule3
31.07.2020 4 z 5

Čtení Smrtky jsem si moc užila. Ze začátku to pro mě bylo možná malinko utahané, ale rychle jsem se do příběbu dostala. Nadchl mě originální svět - s ničím podobným jsem se ještě nesetkala, a to už jsem knih četla opravdu požehnaně. :D Potenciál tohoto světa nebyl podle mě plně využitý, ale to očekávám v dalších dílech. Mou nejoblíbenější postavou se stal jednoznačně smrtka Faraday, toho prostě nejde nemilovat. Za mě se jedná o hodně povedené dílo a jsem zvědavá na další díly.

Dani25
31.07.2020 4 z 5

Nie je to typ knihy, ktoré bežne čítam, ale bolo to milé. Trochu ako v rozprávke bojuje dobro nad zlom a našťastie dobro zvíťazí. Samozrejme, že som držala palce Citre a Rowanovi. :)

ElessaRiverbow
29.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem si ihned zamilovala. Velice dobře napsaný příběh s originálním nápadem a úžasnými postavami. Citra se okamžitě stala mým oblíbeným charakterem a na jméno Anastasia si u ní asi jen tak nezvyknu. Naopak se sympatiemi u Rowana to bylo jak na horské dráze. Někdy jsem ho měla ráda a fandila mu, někdy jsem ho ale proklínala že udělal to co udělal. Nejoblíbenější postavou je pro mě však smrtka Faraday. Byla jsem strašně nadšená, že nakonec nebyl zavražděn nebo se sám nepokosil a že žije. Těším se, až si koupím pokračování.

Tereza035
24.07.2020 5 z 5

Původně se mi do knihy moc nechtělo, protože sci-fi nečtu a nějak zvlášť mě neláká, ale po přečtení převážně velmi pozitivních recenzí, jsem si knížku přečetla a teď jsem za to opravdu ráda. Prvních cca 40 stran se mi příliš nezamlouvalo, ale pak se to začalo rozjíždět a od 100 stránky vás kniha chytne a nepustí! Nejvíce musím pochválit originalitu a nápad knihy. Pak taky vykreslení světa, hlavních postav a celkově velmi dobré popisování smrtek a jejich poslání. Kniha je čtivá, čte se rychle a je tam spoustu zvratů a akce. Původně jsem knihu nechtěla hodnotit pěti hvězdičkami, ale po přečtení jsem musela, protože ten konec byl wow! A už se hrozně těším na druhý díl.
Opravdu moc doporučuju.

Macev
22.07.2020 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapená, takový svět jsem nečekala, a i když lidstvo v knize samo neumírá a děj je utopistický, vlastnosti a chování smrtek jsou jako ze současnosti ????

Bája89
20.07.2020 5 z 5

Pro mě osobně velmi milé překvapení a čtenářská jízda na horské dráze. Smrtka je příběhem z budoucnosti, kde lidstvo řídí a opatruje jeden velký a téměř všemocný počítač Nimbus. Jediné, co není pod jeho dohledem je cech smrtek, který má svá vlastní pravidla a jehož úkolem je udržet přirozený řád života v době, kdy jsou všechny nemoci vymýcené a nikomu nic nechybí. Ale co se stane, když tímto cechem začne lomcovat zkaženost? Kam se poděly hodnoty smrtek zakladatelek? Existuje vůbec nějaká šance na nápravu? Doufám, že odpověď se dozvím letos až vyjde poslední díl. Mimochodem II. díl Nimbus je stejně epickej.

Ruxandra
19.07.2020 2 z 5

Dostali jsme originální svět budoucnosti, který tu ještě nebyl, ale je to jen slabý odvar toho, co z toho mohlo vzniknout. Nebylo to úplně špatné, ale měla jsem pocit, že se tento pěkný nápad promrhal. Po zdejší chvále jsem čekala něco, co mě posadí na zadek a možná, být věková skupina, které je to určené, by se tak i stalo, ale nechala jsem se zlákat, když jsem v MHD potkávala lidi 30+ s touto knihou a to byla chyba.

AlyBookworm
08.07.2020 2 z 5

tak průměrný, jak si jen dokážete představit.

Janule809
01.07.2020 5 z 5

Ještě jsem nečetl knihu tohoto žánru.. byla jsem mile překvapená a jdu do dalšího dílu

Starlet
30.06.2020 5 z 5

Budu upřímná, Smrtku jsem už jednou začala číst, ale sotva jsem přečetla jednu větu, odložila jsem to na neurčito, teda až do teď.
Autor mě velice mile překvapil a jde poznat, že jde autora a ne autorku. Neal Shusterman vytvořil jedno z nevíce děsivých a zároveň úžasných světů a jedno z neoriginálnějších. Představte si, že by jste měli možnost žít x desítek let, ale jelikož nikdo nechce umřít přirozeně, tak musí cech smrtek kosit lidi bez zaujatosti a milosrdně.
Knihou jsem velice mile překvapená a nutila mě neustále číst další a další kapitolku. Bylo fajn, když celý příběh prožíváte s dvěma pohledy. Od začátku až do konce jste napjatí jak kšandy, protože až úplně do poslední kapitolky nevíte jak do dopadne. Fandila jsem obou dvou hlavním hrdinům, ale samozřejmě mohl vyhrát jen jeden. Stále až do posledních stránek jsem doufala a doufala, že se nevyplní ten konec… no naštěstí jsem nebrečela.
Dobře brečela jsem u jedné scénky a to když Citra musela zabít…. (ti co to četli vědí)

Měla jsem jediný malý problém a to se jménem Citra- asi prvních 70 stránek jsem neustále četla Cintra (ze Zaklínače) a nevím proč ale u Rowana jsem si představovala Rowana Whitethorn (spíše ho znáte jako Jeřába ze skleněného trůnu). To byl jediný problém na tomhle úžasným příběhu a rozhodně očekávejte od příběhu všechno co vyplývá už z názvu knihy- Smrtka.

Lepíkovala jsem o sto šest, skoro jsem vypotřebovala oranžové lepíky- oranžový lepík je u mě Whot?? scénky. Lepíků je dohromady 18. z toho je asi 8 oranžových.
Smrtka byla vyváženě vtipná, smutná, jednou i romantická (ale to fakt jen u jedné scénky a ještě k t tomu vzpomínkové- takže moc nefantazírujte) a jsou tam i takové ty pěkné, průměrné scénky které si chcete označit.

Johana
19.06.2020 4 z 5

Poutavě napsaná dystopická kniha? Ó ne. Příběh se totiž odehrává v budoucnosti, která je utopická, ne dystopická, a jejíž idylku ohraničuje jenom neschopnost tamního lidstva rozšířit se dál do vesmíru, takže umřít tam občas někdo musí...

A právě zde vidím chybu knihy: Autor si vysnil chytrý, překvapivý, místy šokující, opravdu poutavý příběh, jenže pozadí příběhu, ten krásný utopický svět, kdy lidé vědí všechno a žijí si, jak nejlépe to jde - je v knize převážně světem dnešním, my s vypravěčem neprocházíme rajskými zahradami, v nichž by všeznalí lidé řízení všeznalou entitou lahodně přebývali způsobem, nám dnes nedostupným! A tak se oživování lidí, kteří skočili z výšky a "rozplácli se", stává pro čtenáře jediným důkazem o jedinečnosti onoho světa. Že sekta věří v tóny? To může i dnes, ba dnes tomu zřejmě mnozí věří. Ano, dokonce nákup potravin má takto odfláknutý popis: že tohle kuře je slisovaná řasa? Opravdu?

(Jedině představa, že lidstvo se v budoucnosti v letadle zruší prostřední místo, takže sedadla budou jen do chodbičky nebo k oknu - mi připadá plnohodnotně utopická ale myslím, že to pan autor připsal jen jako dobrý vtip. Což je...)

Autor by byl mohl dosáhnout daleko razantnějšího efektu, kdyby svět budoucnosti vybudoval víc do hloubky, což neudělal a podcenil tím svého čtenáře, jakkoli svým dílem evidentně obmyslel především YA publikum.