Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3408 3408

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

Meri47
14.06.2020 5 z 5

Velmi čtivé, nešlo se odtrhnout. Už se těším na další díl.

Rolada88
09.06.2020 4 z 5

Smrtka mě nesmírně bavila nedokázal jsem knihu odložit do té doby než byla dočtena . Nedávám sice plný počet hvězd protože mi chybělo lépe popsány život v budoucnosti pouhých smrtelníků ale jinak příběh velice čtivý jsem zvědavý na Nimbus

ivana1975
08.06.2020 5 z 5

Tak toto je iná pecka.... Bombové Sci-fi vrelo odporúčam

Terycte
07.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Úžasné!!!
Sci-fi je jeden z mích top žánrů. Domnívala jsem se že SMRTKA bude dobrá kniha (2,5/3????), ale to jsme se mýlila...
Kniha má skvělý děj s ještě lepší "smyšlenou" budoucností. Nápad s nesmrtelností a smrtkami je skvělý a pro mě hodně nový, což se mi líbí. Kniha je čtivá, napínavá, nepředvídatelná. Je prostě skvělá ve všech ohledech.
SMRTKA je napsána z pohledu vypravěče, který nám prozrazuje i pocity postav.
Konec je nepředvídatelný, úžasný a prostě WAU!
Jediné co tak mě přišla zbytečná romance hlavních postav, ale nakonec, má tam svůj smysl a důvod, proto to odpouštím.
Knize dávám podtrženo sečteno ČTIVOST - 5/5
KVALITA - 4,8/5 (v průběhu jsme si nad něčím postěžovala, avšak už nemám v živé paměti na co, tudíž to není důležité, aspoň ne v mém pohledu na knihu)
KONEČNÝ ROZSUDEK - 4,5/5 (Zkrátka je to top, ale nechávám si rezervu a nechci tomu dávat 5/5, páč tam dávám jenom vybrané a na to to ještě bohužel o chloupek nedostalo.)

Allys
05.06.2020 5 z 5

Perfektne napísaná dystopická kniha. Do detailov a uveriteľne vytvorený svet, ktorý dáva zmysel a pritom miestami pôsobí tak správne znepokojivo, aby bol čitateľ zvedavý, ako to bude pokračovať. Hlavné postavy sú sympatické a je jednoduché sa do nich vcítiť a dej prežívať s nimy. Mimo hlavnej dejovej linky boli zaujímavé aj morálne otázky ohľadom "kosenia". Kniha sa čítala takmer sama, dúfam, že bude aj filmové spracovanie :-) Zaradenie je síce YA, ale je to jedna z mála kníh z tejto kategórie, ktoré myslím, že zaujmú aj dospelákov ;-)

cube6
02.06.2020 4 z 5

Dystopický svět, kde lidé porazili všechny nemoci a překonali i svou smrtelnost, ale musí nějak regulovat počet obyvatel na planetě a tak založili cech smrtek, které mají svůj vlastní kodex a určitá kritéria podle kterých se mají chovat a kosit lidstvo.
Smrtka mi byla už delší dobu doporučována. Všichni o ní většinou mluvili v superlativech a tak jsem podlehl (i přes její věkové zaměření) a vrhnul se na ni.
Námět je zajímavý a kniha je psána čtivě a rozhodně o dost lépe jak starší spisovatelův počin "Bez šance". Příběh zasazený do tohoto zajímavého světa sice není tak silný, ale vyloženě hrůza to taky není. Jen je místy trochu předvídatelný a nějaká ta logická chybička se tam taky najde. Nejvíce mě oslovili úryvky ze zápisků smrtek před každou kapitolou.

Hodnocení : 7,5/10

lucygreen
02.06.2020 5 z 5

Opravdu výborná kniha. Četla se velice lehce a každá stránka mě moc bavila, což se neděje běžně. Svět zase něco originálního a prostě super. Akorát bych asi doporučila nečíst anotaci v knize, aby pak byly zvraty v první polovině knihy nečekanější.

keselylenka
31.05.2020 5 z 5

Tohle bylo něco. Příběh je originální, vlastně i reálný a od první chvíle jsem ho nemohla odložit. Konec byl neočekávaný a rozhodně jsem zvědavá jak se vyvine v dalších dílech.

Katania
28.05.2020 5 z 5

Perfektní !!! Zajímavý námět a moc se mi líbí hlavní postavy

kloin
27.05.2020 4 z 5

Píši komentář až po přečtení druhého dílu. Jinak bych dal asi o hvězdičku méně. Těžko se vyrovnávám s takovýmto pojetím budoucnosti. Bez fantazie nejsem, ale toto mi přijde opravdu hodně ujeté a málo pravděpodobné. Když toto hodím za hlavu, potom musím říct, že nápad je to zajímavý a kniha je čtivá.

lailaj
24.05.2020 5 z 5

zrovna jssem knihu dočetla a jsem z ní nadšená. Vysloveně mi sedla. Velmi zajímavý nápad a promyšlená psychologie postav i společnosti

dejmiknihu
24.05.2020 3 z 5

Přečetla jsem na popud chvály ostatních, a přesto se k nim nepřipojím. Jak jsem četla v některých komentářích - trošku nuda, myšlenkové pochody hlavních postav jak na houpačce, a kapku předvídatelné, nulová akce a protahování. Na druhou stranu, oceňuji nápad! Distopický příběh se zajímavou zápletkou, také sdílené kapitoly obou hlavních postav šikovně skloubené a nakonec trocha překvapení z řešení problému. Někomu kniha sedne, ale já si dám s druhým dílem na čas.

Hanjimka
21.05.2020 5 z 5

Parádní příběh, tím že mám fantasy příběhy ráda, tak mě tohle nadchlo moc. Citra i Rowan byli zajímaví. A příběh se mi líbil. Ještě že už mám doma i druhý díl, a můžu rovnou pokračovat.

Kyta
17.05.2020 4 z 5

Ze Smrtky jsem nadšená. Je to dechberoucí dílo, které vás přinutí zamyslet se nad mnoha otázkami a bude ve vás doznívat ještě dlouho po dočtení.

Svět, který autor vytvořil, je jedinečný a opravdu úžasný. Dystopické knihy mají vždy co do sebe a tato není výjimkou. Děje jako takového tam moc nebylo, ale autor to vykompenzoval poznáváním a vysvětlováním systému, jakým jeho svět fungoval. Zaujal mě nápad "dokonalosti" toho světa, poražení smrti, nutnost kosení a zejména Nimbus jakožto ta nejvyšší moc, která je přístupná všem, obsahuje veškeré vědění a řídí celý svět, dokonce s lidmi i mluvil (což pro mě bylo těžké si představit). Zaujaly mě i další podrobnosti jako spoluauta, pojmenování každého roku podle živočichů, systém oživování a nanitů nebo nápad nových jmen smrtek - podle významných osobností ze "smrtelného věku". Opravdu morbidní a nechutná mi přišla představa "rozplesknutí", "seškrábávání" apod. - a vlastně i to, že se lidé záměrně a opakovaně zabíjeli, protože prostě mohli.

Není to lehké čtení, mně osobně autorův styl psaní nesedl. Jednu * ubírám právě za toto, jelikož mi to ovlivnilo celkový zážitek ze čtení. Trvalo mi dlouho, než jsem si na ten styl zvykla. Ztrácela jsem se v tom, z pohledu které postavy je děj vyprávěn. Kdyby byla každá kapitola psána z jiného úhlu pohledu, nic bych neříkala, protože by to mělo nějaký systém, ale když se v jedné kapitole nečekaně střídaly ty postavy, měla jsem v tom zmatek. Co musím pochválit, jsou výpisky z deníků smrtek na začátku každé kapitoly, dodalo to knize takovou výjimečnou atmosféru. Autor pokaždé rozebíral jinou myšlenku a celkově tím krásně doplňoval děj. Díky těmto zápiskům jsme měli také možnost pochopit psychiku smrtek - ať už Curieové, Goddarda nebo i zakladatelů cechu smrtek.

Shusterman si hodně pohrával s psychikou všech postav. U dvou hlavních postav - Citry a Rowana - je vidět v průběhu knihy obrovský vývoj. Byli hodně ovlivňováni svými lektory, se kterými trávili většinu času. Na Rowana hodně působila Goddardova ideologie a manipulace, proti kterým Rowan neměl šanci, což bylo na konci vidět. Bylo ovlivněno jejich myšlení, ať už negativním či pozitivním způsobem. Důležité je také všímat si psychiky i vedlejších postav - Goddarda, Faradaye, Volty nebo třeba Tygera - všichni měli jiné myšlení, jiný důvod pro život, jaký žili, jaké hodnoty vyznávali.

Při čtení nejde nezamyslet se nad tím, jak hrozný musel být ten "dokonalý" svět, který vlastně vůbec dokonalý nebyl. Lidé neměli žádný smysl života, pro co žít, protože na všechno měli spoustu času a všechno si mohli dovolit odložit. Chybělo jim to vzrušení, které máme my, když víme, že život nám může každou chvíli skončit a smrt je pro nás jistá. Právě vědomí toho omezeného času nám dodává pocit nutnosti žít život naplno. My žádnou možnost odkládat věci nemáme, aniž bychom toho pak nelitovali, proto každou šanci musíme chytit hned, jak se naskytne. Rozdíl mezi naším světem a jejich je enormní. Připadalo mi, že lidé v tom světě ani nebyli lidé, protože nepoznali bolest a utrpení, které nás posouvá dál; pomocí těchto špatných okamžiků se poznáváme a rozvíjíme. Připadali mi spíš jako otroci. Autor také poukázal, že i v dokonalém světě se může objevit hrozba - například zneužití moci a postavení, jak bylo vidět u Goddarda.

Kniha vám otevře oči v mnoha směrech. Můžete si díky ní uvědomit, jak krátký je náš život a že vlastně máme štěstí, že nás čeká nějaký konec - nic totiž nemůže trvat věčně.

Rozhodně můžu knihu jen doporučit a těším se na dvojku!

Kucavik
17.05.2020 5 z 5

Fascinující příběh, který jsem hltal.
Trochu mě odráželo, že je to v kategorii young adult. Nakonec Smrtka kosil čtenáře všech kategorií.

burg
15.05.2020 5 z 5

Výzva 2020, aneb kdo by nechtěl mít Smrt jako povolání...
Možná že byl příběh určen především pro puberťáky, ale to neznamená, že si ho nemůže dospělý užít. Bavila mě čeká ta myšlenka cechu smrtek, ačkoliv na zeměplošského Smrtě tomu ještě malinko chybelo. Přečteno za dva dny, zato jedním dechem :-)

Petko77
15.05.2020 5 z 5

Velmi dobre, kniha určená asi pre mládež, ale ja som si ju tiež rád prečítal. Svet budúcnosti, pre nás trochu pritiahnutý za vlasy, ale ktovie ako to nakoniec dopadne v skutočnosti ak sa podarí vedcom nájsť nesmrteľnosť...

KarolStarkcz
15.05.2020 5 z 5

Jedním slovem prostě wow ! Kniha byla vážně úžasná, sice jsem ji četla už před dobou, ale stále si barvitě pamatuju, celý děj. Obsah knihy mě donutil k jakému si zamyšlení... Co když se to opravdu stane ? Kam jako lidstvo spějeme ?
Jediné, co bych knize vytkla jsou hlavní hrdinové - Citra a Rowan. Nevím proč, ale ani jeden se nestal mou nej postavou. Místo toho je převálcoval smrtka Faraday nejvyšší dáma smrti, smrtka Curie. Tito dva mají vážně zajímavou minulost a já toužím z ní odhalit, co nejvíce.
Záporák sám o sobě je dobrý. Takový šílený maniak s svými idealogy a stoupenci.
Celý cech smrtek a svět je výborně vybudovaný . Je vidět, že si nad ním dal spisovatel práci.
Avšak nejvíce jsem byla nadšená ze zápisů z deníku smrtek na konci kapitoly. Krásně mi objasnil, co bylo zmíněno několik stran předtím a já jsem dobře pochopila, jak vlastně tento svět funguje.

I přes Citru a Rowana davam 5/5, jelikož jsem si děj pořádně užila

theMarty
14.05.2020 5 z 5

Moc se mi líbila. Neurčito kolem Citry a Rowana uspokojilo moji romantickou dušičku, zatímco zápisy z deníku smrtek dodaly knížce hloubku.

blackoutzuzi
12.05.2020 1 z 5

Nevím proč všichni SAKRA Smrtku tolik opěvují :D
Postrádala jsem jakoukoli akci, chování hlavního hrdiny bylo jak na houpačce, spousta nelogických situací a reakcí a vlastně žádná pořádná zápletka. Nuda, nuda, nuda. Jednoduchý příběh, který rozhodně nevyčnívá nad ostatními knihami.