Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3408 3408

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

cinapo
24.03.2020 5 z 5

Perfektní nápad fungování civilizace po vyřešení všech problémů způsobujícím lidem smrt (až na jediný způsob - oheň - pečená husa je holt pečená). Umělá regulace populace cechem smrtek je prostě geniální nápad a náramně mě to bavilo.

Dearbooklife
23.03.2020 5 z 5

naprosto geniální knížka, nic jiného nemůžu říct :D

leník511
23.03.2020 4 z 5

Občas tam byly trošku nudnější pasáže, ale jinak to bylo fakt super. A ten konec byl úžasný. Už se těším na druhý díl.

Knizectvi
22.03.2020 3 z 5

V první řadě chci říct, že se mi kniha líbila, ale nějak nechápu čím vyvolala tak obrovské všeobecné nadšení v knižní komunitě. Nápad dobrý, napsáno svižně a celkem čtivě ale nějak nemáte šanci si oblíbit postavy, protože jsou, podle mě dost ploché. Žádná hlubší psychologie postav a jednoduché popsání jejich osobností stylem ,, tohle je Rowan, je to introvert, protože na něj rodiče kašlou,, mi nějak nestačí k tomu abych s ním měl, po čas příběhu, nějaký vztah. A tenhle problém jsem měl v podstatě s celou knihou. Doufám, že to bylo jenom v prvním díle, a že se v příštím díle dostaneme hlouběji, pochopíme více souvislostí a budeme mít možnost se více sžít s postavami i s celým světem. Autorův skvělý nápad a dobrý styl psaní mám tedy zkažen touto ,,placatostí,, příběhu. Proto bych řekl, že kniha je průměrná a dávám tudíž 3⭐ z 5. ( Nebyl jsem prostě tak okouzlen, jako zbytek knižní komunity)

axi81
18.03.2020 4 z 5

Bavilo i přesto, že již dávno nespadám do kategorie YA. Nejspíš sáhnu i po dalším dílu :-)

VeruB
18.03.2020 5 z 5

Parádní strhující příběh. Moc se mi to líbilo a všem vřele doporučuji. "Jsem ostří, jemuž ruka tvá vládne, duhovým obloukem tnu. Srdce jsem já, ale ty jsi ten zvon, co ponuře věští tmu. Jestli jsi pěvec, pak píseň jsem já, nénie žalu pouhá. Odpověď na vše, co světu třeba, ta věčná lidská touha."

adela8321
18.03.2020 5 z 5

Skvěle napsané, vtáhlo do děje

0819
16.03.2020 4 z 5

Trošku jsem se bála toho, že tam bude hodně smrti. Potom jsem se do knížky ponořila a fakt me bavila. A konec byl nejlepší.

books_lover006
15.03.2020 5 z 5

Dlouho jsem se této knize bránila, představa toho, že by smrky existovaly mě upřímě děsí. Když jsem si knížku přečetla, doslova jsem se zamilovala, nebylo to příliš drastické, mělo to rychlý spád a poměrně nečekaně zvraty. Určitě doporučuji přečíst.

Allebith
14.03.2020 4 z 5

Na Shustermanovi mě baví ten vcelku uvěřitelný pohled na neuvěřitelně nepříznivý svět mladýma očima. Četla jsem už Bez šance a tu osobně považuji za jednu z nejnapínavějších a nejzajímavěji zpracovaných young adult knih. A rozhodně znám spousty dospělých, co ji dočítali s otevřenou pusou a nemohli se odtrhnout. Smrtka v tomhle nebyla tolik šokující, ale taková milejší. Nicméně jsem se pobavila.

lednak
13.03.2020 odpad!

Člověku přijde skoro až líto, že takovýhle skoro až geniální nápad někdo promrhá tak plochým a nudným příběhem. Tam by se našlo tolik příležitostí ke skvělým paralelám s reálným světem! Takový prostor pro asi tak stokrát hlubší psychologii postav! No nic - bye, bye, Neal Shusterman...

ElissBooks
13.03.2020 5 z 5

Já to miluju! Dámy a pánové, představuji vám jednu z nejlepších knížek, jakou jsem kdy v životě přečetla. Hledáte poutavě napsanou originální dystopii s naprosto dech beroucím světem a úžasně propracovanými postavami? Tak šáhněte po Smrtce, protože ona je dokonalá ve všech směrech! Neal Shusterman je opravu autor s velkým ,,A“, protože jeho styl psaní je opravdu na jedničku. Také ho velmi obdivuji za to, že dokáže psát z pohledu dívky a vůbec mu to nedělá problém, ba naopak, je v tom skvělý. V knize se střídalo mnoho pohledů a díky tomu byla kniha stále velmi akční a já se ani na minutu nenudila. Všechny postavy jsem si zamilovala a vůbec nevím, jak to bez nich přežiju, než vyjde další díl, protože ho nutně potřebuji!

5⭐️/5⭐️ – Smrtka je dokonalá a určitě do ní běžte! Já už jsem jí zařadila na seznam Nejlepších knih za tento rok

hnusák
10.03.2020 4 z 5

Tedy řeknu Vám, že vize Smrtek je něco naprosto nepředstavitelného, něco, co se dá tak zneužít. Jako v tomto případě se vždy najdou jedinci, co se staví nad ostatní a kosí pro zábavu. Kniha je napsaná velice dobře, není nouze o zvraty a i mne závěrečné rozuzlení překvapilo.

Veru.Viti
09.03.2020 5 z 5

Zbožňuju Neala Shustermana. Ten by mě bavil i podrobným návodem na využití kuličkového pera. Čtivý, zajímavý, promyšlený, vysvětlený, vymakaný, originální, super! Jsem nadšená.

Semiramidis
04.03.2020 5 z 5

Tato kniha mne docela překvapila, vůbec jsem neměla představu o tom jaká by mohla být. Myslím že téma bylo víc než zajímavé, velmi dobře se příběh vyvíjel dál a to až do konce. Četla jsem prakticky jedním dechem. "Dovedete si představit, že by to někdy v budoucnu takhle fakt bylo?" Teď jsem zjistila, že už je na trhu také pokračování Smrtky, tak jsem velmi zvědavá i na tuto knihu.

Claire.HBarber
04.03.2020 4 z 5

Smrtka na mne zapůsobila velmi zvláštním a velmi osobitým dojmem. V některých částech tak moc, že jsem i s podivem nad nějakými situacemi zvedla obočí.

Žijeme v daleké budoucnosti, kdy neexistují nemoci, kdy stárnutí nehraje žádnou roli a smrt se stává v mnoha případech relevantní, až na jednu ve fyzické formě. Mladí mají zábavu v tom, že skáčou z budov a soutěží o to, kdo z nich se nejvíc rozpleskne o zem, místo toho aby soutěžili o to, kdo bude mít více liků na instagramu. Dospělí stárnou a obracejí list kdykoliv si usmyslí, že už jsou moc staří. A o řízení celé lidské společnosti se stará UI. Tedy, až na jednu společnost...
V této knize ne, že by se život nemazlil s lidmi, ale lidé se nemazlí se životem.

Nu co k tomu dodat. Za mě je to kniha co stojí za přečtení pokud milujete Sc-fi, (Já jsem spíš milovnice fantasy). Ale i tak mě to bavilo. V některých částech budete, tak kroutit údivem hlavou , až to nebude mít daleko k tomu, aby jste si zablokovali krk.
(myslím to v dobrém, protože to je přesně to co ten autor ve vás chtěl v daný moment vyvolat).

A pokud máte rádi Sci-fi a rádi polemizujete o tom jaké to bude za sto, dvě stě let je tato kniha pro Vás.

Za mě je této kniha 8/10

Corso
04.03.2020 3 z 5

Rad siahnem po YA knihach, pretoze milion deciek sa nemoze mylit. :) Zvacsa sa nemylim vo vybere ani ja a potom je to dobre svizne citanie. Pretoze pisat pre decka je tazka vec. Neoklamete. Medzi nimi sa rychlo rozsiri zvest o dobrej knihe a tiez o sracke. Jak sa vravi, citatel hlasuje nohami... teda, nakupom. Alebo tak nejak. No ku knihe. Bol som zvedavy co chce Schusterman urobit s takym divnym napadom ako je ludska nesmrtelnost. Take uplne proti prirodnym zakonom "What If". Nakoniec ani nad tym netreba rozmyslat a rozoberat to lebo ked sa do toho pustite a uznate tuto jednu vec ako moznu, narazite na dalsiu, preco by prave cech smrtiek mal v takej situacii kde je vsetkeho dostatok, nejak zavazit, pomoct, byt potrebny. Vsetko riadi Nimbus, vsetkeho je dostatok, naco vrazdit. A pomoze v X miliardovej populacii par ludi co do roka zabiju kazdy po 250 ludi. Prosto pre mna nelogicke a tam som vypol mozog. Skor zaujmu tie eticke zalezitosti,aspon teda mna. Pribeh klasika, dvaja mladi ludia. Laska, osud ich postavi proti sebe a tak dalej... Cita sa to svizne, je to putave, oddychovka. Svet je tu v naznakoch nejak vykresleny ale ludia su len do poctu. Ako ovce urcene na porazku alebo urcene na "imunitu". Koniec ...no koniec nie je. A ak akoze ano, aspon nejake vyvrcholenie prveho dielu serie, tak vysumel do stratena. Z toho prameni po docitani pocit, ze som bol oklamany a trosku uvazujem, ci chcem citat pokracovanie. Uvidim. Za cias zlatej ery sci fi, takyto svet v rukach Dicka, Bradburyho, no, bolo by to zaujimave.

MamaKnihomolka
02.03.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla velice zvědavá. Sice nejsem fantasymaniak, ale byla všude a ty recenze se nedaly přehlédnout. A jsem ráda, že jsem se do ní pustila.
Rozhodně oceňuji velmi originální námět a celkově myšlenku celé knihy. Smrt je pro všechny záhadou a moc zajímavé téma. Kniha je psána čtivě a jednoduše. Krátké kapitoly dodávají knize plynulý děj, od kterého se nedá snadno odtrhnout.
Během čtení jsem často přemýšlela jaký svět je vlastně lepší. Jestli Věk smrtelnosti nebo Věk smrtek kde má nad vším přehled Nimbus, člověk zemře jen pod rukama smrtek, jsou oživovací centra a podobné věci. Tato kniha mi nedala spát a vyprávěla jsem o ní snad každému a přemýšlela během celého dne co se asi bude dít a jak to vše dopadne. Rozhodně by byl z knihy super film.
Jinak co se týče postav tak mi v hlavě rozhodně utkvěla Smrtka Goddard a jeho arogance a nevraživost. Živě jsem si ho představovala jak s chutí kosí masy lidí a ovládá ostatní.

anez66
01.03.2020 5 z 5

Nekonečno hvězdiček. Kniha je dokonalá. Při dočítání jsem se rozbrečela, protože jsem nechtěla, aby to skončilo.

Selfinka
01.03.2020 5 z 5

WOW! Podle recenzí jsem měla jistá očekávání, že to bude dobré, ale že to bude až takhle dobré mě tedy ani nenapadlo.
Příběh, postavy, prostředí.. Všechno je tak dokonale promyšlené a provázané. I když v některých momentech se dá odhalit, jak se to bude vyvíjet dál.. Prostě kompaktní a skvělé. Hned jdu na další díl.
Samotné téma má hooodně hluboký přesah a nutí k zamyšlení.