Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3408 3408

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe, 2016

Janek
15.07.2019 5 z 5

Když autor najde originální námět, nemusí být jeho stylistika excelentní. Bohatě stačí, že vybudovaný fikční svět má jasně stanovená pravidla, která se ovšem čtenář dozvídá až postupně. A tak je pořád trochu napnutý, co z toho všeho nakonec vyleze a jak si hrdinové poradí s nezáviděníhodnou situací. Je to kniha pro mládež, ve které nechybí to nejdůležitější: rozdělení na dobré a zlé, láska, přátelství, vztah k autoritě, boj o vlastní život i o život těch nejdražších. A co se mi na téhle knížce opravdu hodně líbí je to, že navzdory všem těm pravidlům je svět (jak ho známe my obyčejní, smrtelní lidé) obrácen vzhůru nohama. Přežít nutně neznamená zvítězit. Text 100 %. Obálka 1000 %.

Kaja42
15.07.2019 5 z 5

Kniha neměla chybu,svým poutavým dějem mě provedla od začátku do konce.Je sice pro mládež,ale poučit se z ní může každý.Je tu láska,která se nesmí projevovat navenek,pokora,úcta ke starším a zkušeným a zároveň si mládež utváří svoje názory.Mé očekávání určitě nezklamala.

Malíček
14.07.2019 5 z 5

Není divu, že Smrtka se stala jednou z nejlepších knih roku 2018 na mnoha blozích i internetových stránkách.
Originální příběh, kdy vám stránky prakticky mizí pod rukama. Sympatické hlavní postavy a nevšední děj, který vás nutí se zamyslet. Velmi čtivé a zkrátka BRILANTNÍ.
Rozhodně doporučuji! Dávám pět hvězdiček a jen škoda, že jich nemohu dát víc, protože tahle kniha si to rozhodně zaslouží.

Sirina
14.07.2019 5 z 5

Dávám pět hvězdiček. Čtu ji už podruhé a pořád mě baví. Ten svět je vymyšlený dokonale a nutí člověka přemýšlet nad vlastní budoucností. Geniální a originální. Určitě doporučuji přečíst.

Sariska
11.07.2019 2 z 5

Dávám 3h´vězdy. Na víc to nemá.

_Joker_
10.07.2019 3 z 5

Možná jsem měla až příliš velká očekávání a proto mě tato kniha zklamala. Námět je skvělý, ale chybělo mi to vtáhnutí do děje.

bartule
09.07.2019 3 z 5

Noo tohle bylo zklamání :( Originální téma,které slibuje něco nového a zajímavého,ale tím to bohužel končí. Celý ten svět je nedomyšlený, některé věci vzájemně vůbec nedávají smysl, něco je tam úplně navíc,protože to není ani víc vysvětleno (tonisté ?) Celé je to bohužel ploché a bez nějaké akce. První polovina knihy byla naprostá katastrofa - nudná, naprosto bez nějaké akce,postavy bez hlubšího smyslu,takže když jedna zemře bylo mi to úplně jedno a neodložila jsem knihu jen proto, že většinou zatnu zuby a dočtu a když to má takovou obrovskou reklamu ,tak tam přeci něco být musí... no poslední třetina už byla zajímavější,konečně se něco dělo,jedna z postav se začala taky trochu projevovat a slibuje ,že snad další díl bude lepší než tento. Proto za ten konec tři a půl hvězdy

7944
08.07.2019 5 z 5

Autorovi Nealu Shustermanovi (Neal Shusterman) musím složit poklonu, klobouk si sejmout z hlavy a rukou ho sklonit až na dosah zemi. Geniální dílo. Vzhůru druhému dílu!

martunka
08.07.2019 4 z 5

Od této knihy jsem toho moc nečekala, ale musím uznat, že jsem si v ní nakonec našla i pár dost dobrých myšlenek i pro mě. Příběh je dobrý, bavilo mě to.

petra1394
04.07.2019 3 z 5

Já nevím. Asi se mi víc líbila autorova jiná kniha Bez šance. Toto mě bavilo, konec byl napínavý, ale jinak mě to nějak neoslovilo. Celý ten svět budoucnosti občas nedával smysl. Nepochopila jsem kdo to jsou ti toniste a co to pořád dělali s tou ladickou? Vždyť to bylo úplně směšné :D Nějak mě to neoslovilo.

LenkaGonn
04.07.2019 4 z 5

Moje první YA Fantasy. Od knihy jsem neměla žádná očekávání, spíš jsem se bála zklamání. Nakonec jsem příjemně překvapená a určitě si přečtu Nimbus. Na druhou stranu to není něco co bych musela číst vícekrát. nesmrtelnost a jak by to mohlo fungovat je skvělý námět na knihu. Projeví se, že ať už jsou lidé nesmrtelní nebo ne, vždy se najdou jedinci co by to kazili. Pojetí tohoto nesmrtelného života plného smrtek a sekáčů - tento překlad je opravdu velice komický- je zábavné čtení.

kacka29
04.07.2019 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla takhle dobrou YA knihu. Nechybělo v ní napětí, romantika, překvapivé zvraty ani podněty k zamyšlení. Opravdu chceme nesmrtelnost? O co všechno bychom s nesmrtelností přišli? Jaký je rozdíl mezi nesmrtelností a věčností? Každopádně si okamžitě běžím pro druhý díl :)

Anasa
03.07.2019 4 z 5

Delší dobu jsem fantasy pro mládež nečetla, protože se mi podle upoutávek nezdálo, že bych narazila na něco originálního. Do Smrtky jsem se pustila s chutí, ale když došlo na kosení zarazila jsem se: Obyčejné vraždy? Ve společnosti, která odstranila bolest a smrt najednou něco tak ubohého jako utopení nebo upálení a to pod rouškou schvalované činnosti? Dost dlouho jsem knihu chtěla odložit, ale vytrvala jsem. Byla jsem zvědavá, jak si sympatičtější z postav poradí. Taky mne zaujaly některé stránky z deníků. Zvědavost trvá, takže sérii (snad) dočtu. A doufám, že tahle společnost odstraní nejen nemoci!

any37
02.07.2019 5 z 5

Po dlouhé době něco, co mě od první stránky vtáhlo do děje nápadem i stylem psaní. Svět bez kouzel a magie, jen čistá technika. Budoucnost, která je i možná a vypadá dokonale, přesto se v ní objevuje schopnost lidí ničit to, ať vědomě či ne, co funguje bez jediného zádrhelu.

levila
01.07.2019 5 z 5

super, doporučuji !!!!

Blasth
28.06.2019 4 z 5

Nejprve jsem byl ke knize kritický, protože příběh se odvíjel velice lineárně bez větší hloubky - chybělo mi větší psychologické vykreslení postav, detailnější popis nové nesmrtelné společnosti, lidí, atmosféry, pravidel, Nimbusu nebo alespoň popis "jak k tomu došlo." Bez této hloubky na mě kniha působí bohužel prostěji, než by si námět zasloužil, protože námět je zajímavý.

Ve čtvrtce knihy jsem si řekl, že nebudu na knihu nahlížet tak kriticky, protože jsem si ji kupoval s vědomím, že se jedná o zpracování YA (byť Medvěd a Slavík byl rovněž do YA zařazen a naopak svou hloubkou překvapuje). Námět Smrtky je však skutečně zajímavý a děj, ačkoliv nebyl nikterak napěchovaný zvraty, plynul a čtenáře nenudí.

Doporučuji pro nápad jako 4* čtení pro mladé dospělé, kteří vyhledávají svižné odsýpání hlavního děje bez hlubších popisů a vedlejších linek. Pro ostatní doporučuji jako 3,5* čtení, pokud chtějí odpočinek a chtějí se "klouzat po povrchu nadprůměrného námětu".

jiri77
28.06.2019 3 z 5

Kniha mě celkem bavila a nápad na příběh je velmi dobrý. Co mě naopak zklamalo,byl popis postav,žádnou jsem si moc neoblíbil, možná kdo mě trochu vzal,byl smrtka Volta. Jestli si přečtu další pokračování ještě uvidím,možná to bude chtít větší čas.
Mladé čtenáře to určitě chytne více a pokud to někdo hodí na plátno ,tak by to mohl být dobrý film.

Luciiis
28.06.2019 3 z 5

Podle mě kniha, která na jednu stranu odpovídá věku a zařazení young adult, na druhou se hemží myšlenkami, které docení a se kterými se ztotožní až starší čtenáři.

,,Kam teď půjdu?“ zeptala se.
,,No, vaše vzpomínky a záznam života jsou již uloženy v Nimbu, takže se neztratí. Vaše tělo se vrátí do země způsobem, o němž rozhodnou vaši příbuzní.“
,,Ano, to vím. Ale co já?“
Ta otázka mě vyvedla z míry. ,,Jak jsem řekla, váš paměťový konstrukt bude existovat v Nimbu. Bližní s ním budou moci hovořit a váš konstrukt bude reagovat.“

,,Nejsme stejné bytosti, jakými jsme byli kdysi. Vezměte si naši neschopnost pochopit literaturu a většinu zábavy ze smrtelné doby. Pro nás jsou věci, které probouzely emoce ve smrtelných lidech, nepochopitelné. Pouze příběhy o lásce procházejí naším postmortálním filtrem, ale i tak zůstáváme zmatení intenzitou touhy a ztráty, jež tyto smrtelné romance ohrožují.
Mohli bychom jako viníky označit emo-nanity omezující naše zoufalství, ale příčina je hlouběji.
Smrtelní lidé si představovali, že láska je věčná a její ztráta nepředstavitelná.
My dnes víme, že ani jedno není pravda. Láska zůstala smrtelná, zatímco my jsme se stali věčnými."

,,Nesmrtelnost nemůže zmírnit pošetilost nebo křehkost mládí. Nevinnost je odsouzena zhynout nesmyslnou smrtí z našich vlastních rukou, jako oběť chyb, které nemůžeme nikdy odčinit. A tak ukládáme k odpočinku úžas vykulených očí, jímž jsme kdysi žili, a měníme ho za jizvy, o kterých nemluvíme, příliš propletené, než aby je mohla napravit sebelepší technika. S každým pokosením, jehož se dopustím, s každým životem, který pro blaho lidstva odeberu, oplakávám chlapce, kterým jsem kdysi byl, chlapce, jehož jméno se mi občas nedaří vybavit. A toužím po místě za hranicí nesmrtelnosti, kde bych mohl, alespoň trošku, znovu vzkřísit ten úžas a znovu se tím chlapcem stát."

,,Čím déle žijeme, tím rychleji jako by plynuly dny. Jak nepříjemné to je, když žijeme věčně. Rok jako by utekl v několika týdnech. Desítky let míjejí, aniž by je označil nějaký milník. Zapadneme do bezvýznamné otročiny našich životů, až se pak na sebe najednou podíváme do zrcadla a spatříme, jak nás tvář, kterou skoro nepoznáváme, prosím, abychom obrátili list a byli znovu mladí.
Ale jsme doopravdy mladí, když obrátíme list?
Zůstanou nám stejné vzpomínky, stejné zvyky, stejné neuskutečněné sny. Naše těla jsou sice čilá a ohebná, ale jaký to má smysl? Žádný. Smysl se ztratil.
Opravdu si myslím, že smrtelníci šli za svými cíli energičtěji, protože věděli, že čas je důležitý. Ale my?
Dokážeme věci odkládat mnohem účinněji než ti, kteří byli odsouzeni zemřít, protože smrt se stala z pravidla výjimkou."

Anaka116
27.06.2019 5 z 5

Nemám co dodat – originální nápad, skvěle popsané charaktery, nečekané zvraty, čtivě napsáno. Pravě díky těmto kvalitám se Smrtka umístila na pozici mého oblíbeného sci-fi. Rozhodně díky ní sáhnu i po pokračování a dalších autorových knihách. Komukoliv, kdo nad Smrtkou právě teď váhá, vřele doporučuji po ní co nejdříve sáhnout.

Hotovson
27.06.2019 5 z 5

Po Smrtce jsem sáhnul kvůli zdejšímu hodnocení (89%) a taky proto, že už jsem předtim čet Bez šance, knížku, která se mi moc líbila svojí originalitou. Po přečtení anotace na Smrtku jsem neváhal a knihu si koupil, ač nemam moc rád brožovanou vazbu, ale tak zase nesuď knihu podle obálky, že.

To co se mi dostalo do ruky mě dostalo od první stránky svojí neotřelostí, alespoň mě by tahle budoucnost lidstva nikdy nenapadla. Přečet jsem víc dystopií a všude zbytky lidstva přežívají a živoří, ať už v Metru nebo Silu, popřípadě v jinejch dírách a bojí se vylézt na povrch, aby je něco nesežralo a ještě se dobíjí mezi sebou.

Tady je to přesně na opak. Lidstvo vynalezlo lék na nesmrtelnost, všechno řídí Nimbus, což je něco jako CML, ale jak zajistit, aby se lidi nepřemnožili? Je třeba nějakou regulaci, což zde představuje cech Smrtek. Smrtky by se měly řídit Desaterem, ale jelikož jsou to jen a pouze lidi, tak se samozřejmě může všelicos zvrtnout, což se taky děje, takže se tu dočkáme boje o moc, politikaření a intrik, ale jako protiváha je tu i čest, spravedlnost a poctivost.

Závěrem: Hned od začátku mi nebyly osudy Citry a Rowana lhostejný, oba sem si oblíbil a bál se, aby se nedostali na šikmou plochu a že někdy balancovali hodně na hraně. Ale podařilo se to nakonec? Těžko říct a já jsem zvědav, jako to bude všechno pokračovat, takže se du vrhnout na Nimbus, kterej jsem prozřetelně koupil spolu se Smrtkou.

Opravdu můžu všem vřele doporučit, mě to úplně pokosilo a jasnejch 100% :)