Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3328 3328

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Julinka679
13.04.2019 3 z 5

Po Smrtce jsem sáhla až letos, kdy ta největší vlna pozitivních ohlasů odezněla... Bohužel mě to tolik nezaujalo, místy mi to přišlo absurdní, táhlé, divné... Každopádně se knížka četla dobře, vcelku i rychle a úplný propadák to taky nebyl.
Takže prosím, nebijte mě! :D ale hodnotím jako dobrý průměr :-)

VendelinkaC
12.04.2019 4 z 5

Libilo se mi to, druhy díl si rozhodně přečtu, ale čekala jsem trochu víc... Něco mi tam prostě chybělo.

Viviana-Mori
12.04.2019 5 z 5

Každý, kdo čte tuto knihu se určitě zamyslí nad tím, jestli by se mu nelíbilo takhle žít. Bez nemocí, bez válek a pokud nejste Smrtka, tak i bez možnosti někomu doopravdy ublížit a připravit ho o život. Takový svět má prostě něco do sebe. Hlavní postavy jsou sympatické a neštvou, i když ta romantická linka je podle mě zbytečná, ale vzhledem k tomu, že nebyla přemrštěná a nedělala z knihy laciný zákusek pro teenagery, tak je vše v pořádku.
Čtení jsem si užila, našla jsem tam vše - barevnost, zábavu, napětí, relax i vtip. A doufám, že si stejně užiji i druhý díl, který brzy vyjde.

BlazingHeart
11.04.2019 4 z 5

Od Smrtky jsem díky obrovskému pozitivnímu ohlasu očekávala hodně a nejspíš to bylo příliš.
Ano, dystopický svět byl uvěřitelný a moc se mi líbil, stejně jako psychologie postav a samotné charaktery Rowana, Citry a Ctihodných Smrtek.
Rowanova část příběhu mě oslovila o trošičku více, hlavně kvůli mé slabosti pro zápornější charaktery, kteří se tak chovají z racionálního důvodu.
Nebylo místo, kde bych se nudila. Protože autor nechával na čtenáři, aby dystopický svět objevoval sám a nepříliš vysvětloval různé vymoženosti, chtěla jsem číst dál a dál a všechno se dozvědět.
Teď pojďme ale k záporům knihy. Asi nejvíc mi vadila romantická linka mezi Citrou a Rowanem, která nebyla ani v nejmenším uvěřitelná a já sama je považuji jen za kamarády.
Celkově na mě celá Smrtka působila jen jako prolog k něčemu většímu, takže jsem zvědavá, co nám přinese Nimbus.

klarinka9974
05.04.2019 5 z 5

Tak trochu jsem doufala v jiný (šťastný) konec, ale rozhodně hodnotím knihu jako velmi zdařilou. Příběh se skvěle četl, ale rozhodně bych nechtěla být pokosená.

ancicka8896
02.04.2019 5 z 5

Nebýt naší paní učitelky, nejspíš bych se k této knize (a úžasnému autorovi) ani nedostala. A to by byla obrovská škoda. Smrtka se odehrává v dokonale vymyšleném světě v budoucnosti, kterému se nedá nic vytknout. Už jen nahrazení slova "zabít" za slovo "pokosit" se mi neskutečně zamlouvá. V některých chvílích jsem se prostě musela smát, i když to bylo morbidní, protože ta morbidnost byla napsána tak dobře a uhlazeně - jako by bylo všechno v nejlepším pořádku.
Určitě doporučuji přečíst. Hned po Smrtce sáhněte a rozhodně si dejte i Bez šance od stejnojmenného autora. :)

Knihomolka582
31.03.2019 5 z 5

To bylo naprosto BOŽÍ. Originalní smyšlený svět nesmrtelnosti. Moc doporučuji.

lapej
26.03.2019 5 z 5

Dost dobrý, těším se na pokračování.

smejkalova.m
25.03.2019 5 z 5

Tak to byla skvělá knížka! Četla se sama. Pro mě lepší než Bez šance, která měla skvělý nápad:)

Monni
19.03.2019 5 z 5

Začínám se asi zamilovávat do YA Fantasy. Další skvělá kniha. Trochu jsem se bála do této knihy jít. Musím se přiznat, že jsem od ní možná čekala malinko víc, ale musím přiznat, že to bude nejspíš tím, jak ji všichni v recenzích vychvalovali. Hodně jsem přemýšlela jestli je tohle stejně dobré nebo o malinko horší než poslední číslo, ze kterého jsem byla naprosto unešená.
Nakonec jsem si řekla, že je kniha stejně dobrá, čtivá a napínavá a dám jí taky plný počet hvězd. Obálka je skvělá a hlavn postavy jsem si hrozně oblíbila. Něco se v knize dalo odhadnou, ale byly tam i hodně nečekané zvraty. Prostředí bylo vymyšené dobře jen pár věcí mi tam přišlo nelogických, ale tak přimhouřila jsem očko :D. Každopádně se nemůžu dočkat druhého dílu a v budoucnu se chystám i na jeho knihu bez šance.

Scheila
19.03.2019 5 z 5

Hezký a zajímavý nápad. Podle mě jen škoda, že autor to celé pojal tak “dětsky” mohla z toho být opravdu pecka! I toto dílo je velmi povedené a poutavé, těším se na pokračování co se stane dál :)

Nerevanin
18.03.2019 4 z 5

Velice zajímavý nápad a svět v jakési rádoby utopické budoucnosti. Škoda určitých klišé prvků (spoiler: klišé typu dvě hlavní postavy prostě nemůžou zůstat jen tak, musejí se do sebe zamilovat). Přesto rozhodně doporučuji.

adela2230
17.03.2019 5 z 5

Normálně tenhle styl nečtu, ovšem tahle kniha mě překvapila a upoutala. Velice zajímavý pohled na budoucnost, člověk neměl jinou možnost než to zhltnout. Opravdu dobrá kniha.

RubyReed
16.03.2019 4 z 5

Myslím, že ke Smrtce jsem asi musela dozrát. Četla jsem ji před dvěma lety s tím, že jsem na ni všude slyšela jen samou chválu a svým způsobem jsem ji nechápala. Styl byl poutavý, ale čekala jsem... víc.
Vrátila jsem se k ní až teď, po takové době a rozhodně jsem neudělala chybu. Zhltla jsem ji během čtyř dnů (A to od září nestíhám číst téměř vůbec...) a byla úžasná.
Nikde nic nedrhlo, děj nestál, postavy byly pěkně vykreslené, zamilovala jsem si Rowana, Citru a především Smrtky Voltu, Curieovou a Faradaye. I námět mi nakonec přišel opravdu skvělý a kdo ví... Možná bude budoucnost jednou opravdu vypadat takhle.
Bez výčitek svědomí můžu jenom doporučit.

Radim.01
16.03.2019 2 z 5

Pro mne trochu zklamaní.
Čekal jsem víc. Postrádá to hloubku..
Nejvíce se mi líbily zákony smrtek. To dávalo smysl:-))

vavunik
13.03.2019 4 z 5

Už dlouho se mi nepovedlo přečíst knížku tak rychle, a to už dávno do skupiny YA nespadám. Příběh byl ale čtivý, moc se mi líbil nápad utopického světa a smrtek. Už se těším na další díl, čím mě autor překvapí.

skyline
08.03.2019 3 z 5

Tohle bylo pro mne uz moc young adult. Nicmene pribeh zajimavy lec predvidatelny, hodne veci se opakuje nebo jsou nedotazene.Kazdopadne verim, ze synovi se libit bude. Pro mne to byla oddechovka, rada si prectu i druhy dil.

DannyLady
06.03.2019 5 z 5

Knihou jsem naprosto nadšená a s očekáváním vyhlížím další díl. Začátek byl trochu pomalý, ale potom se příběh rozjel a když byly hlavní postavy rozděleny začalo to být teprve zajímavé. A konec sem si užila, když už jsem se bála, že jsme Rowana ztratili navždy, tak příběh nabral opravdový spád.

Mysias
06.03.2019 4 z 5

Super kniha. Zajímavý námět. Četla se mi dobře, byla napínavá, chtělo se číst dá l a dál. Jen mi tam chybí vysvětlení některých věcí z toho světa.

mave8rick
04.03.2019 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení. Velmi napínavý a poutavý příběh. Je znát náznak YA, ale nic přehnaného. Děj se se stále strhával do nečekaných oblastí a do poslední chvíle jsem netušil jak to celé skončí. Svět není úplně detailně vykreslen na můj vkus.

Mám jednu velkou kritiku a to anotaci knihy na vnitřní části obalu. V žádném případě ji nečtěte, prozrazuje doslova polovinu příběhu!!!

*Možné spoilery*
Velmi se mi líbil filozofický pohled na "dokonalý" Svět beze smrti a úvahy o našem životě. O limitovanosti času, který nemáme napořád a proto je třeba ho využít na plno. Dále mě velmi zaujaly samotné smrtky. Sice, že některé jsou spravedlivé (jak to jen jde, při brání života), další jednají zcela náhodně a jiné zase (podle mě) naprosto neférově. Při zamyšlení mi to dost připomíná smrt v našem světě, někdo odejde přirozeně, jiný nešťastnou souhrou náhod a někdo vysloveně špatně s utrpením. Opět jsem získal nový pohled na určité věci, což jsem od knihy zaměřenou na mládež moc nečekal.