Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3323 3323

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Francesca14
21.12.2018 4 z 5

Ze začátku to vypadalo, že knihu ani nedočtu. Dokud byli Rowan s Citrou u smrtky Faradaye, což bylo něco přes 100 stránek, vůbec mě to nebavilo, přišlo mi, že se tam opakuje furt to stejné a všechny postavy mi byly silně nesympatické. Pak se ale věci začaly dávat do pohybu, postavy si mě získaly a příběh mě konečně chytnul. Nápad a spousta myšlenek s ním souvisejících jsou skvělé, knížka je napínavá a dobře napsaná. Kvůli některým nudnějším částem a místy až moc pochmurné atmosféře dávám 3,5 hvězdičky, ale myslím, že druhý díl si přečtu.

misulkam
17.12.2018 5 z 5

něco úplně nového ze světa fantasy, čtivé těším se na další díl

andrejci
16.12.2018 5 z 5

Tak jsme si ze začátku říkala co je na tom tak úžasného. A asi po dvaceti stránkách jsme na to přišla. Zase jiný svět- bylo to něco nového a bylo to super. Představa, že svět řídí obří počítač je zajímavá a zároveň strašidelná. A stejně tak i to, že naši smrt mají v rukách úplně cizí lidé. Hodně se těším na další díl.

Jajibloguje
14.12.2018 5 z 5

Kosec je super dystopická novinka, ktorú na slovenský trh uviedol do sveta Slovart Booklab. Veľmi pekne za to ďakujem, pretože toto je ozdoba knižných pultov a našich poličiek. Aj keď knihu nájdeme vyloženú v oddelení pre mládež, určite môže zaujať aj starších. Príbeh obsahuje hlboké myšlienky, ktoré ma často prinútili zamyslieť sa. Smrť patrí do našich životov presne tak, ako narodenie a bez nej by to nemalo zmysel. Najprv som chcela žiť v Nealovom utopickom svete. Teraz ale viem, že by som nebola šťastná a príjemný život by nebol pre mňa. Kosec v mnohom čitateľom otvori oči. Nebojte sa, vôbec nejde o náročné čítanie, práve naopak. Verím, že Kosec vás bude baviť tak ako mňa a mnoho čitateľov predo mnou.

A.K.A.R.
14.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu i přes všechnu morbiditu jsem si nesmírně užila a rozhodně si ji přečtěte. Je to nářez. Hlavní hrdinové jsou úžasní, specifičtí a taky trochu ztřeštění. Ve světě , který je dokonalý by jste řekli že nebude problém vůbec v ničem, ale Citra a Rowan vás těch přesvědčení zbaví. Svět smrtek byl okouzlující, a i když s trochou hanby se přiznávám , že jsem knihu měla doma dost dlouho, nikdy na tento originální příběh nezapomenu. Spoiler-Nečtěte pokud na to nemáte žaludek:)

Dandy1
14.12.2018 4 z 5

Myslím, že smrtky existují, ale my je nevidíme. A do nesmrtelnosti nám ještě něco chybí. Ale to nevadí, protože být tu tak dlouho by byla nuda.

Denčaa
12.12.2018 4 z 5

Ohledně této knihy byl velký boom. Nové téma, které ještě zpracované nebylo. Hodně mě to chytlo, že si člověk přečte něco jiného, než jen o vílách, skřítcích apod. Vymyšlené to bylo geniálně. Svět byl propracovaný a všechny detaily, které čtenáře mohou ohledně světa napadnout, tak jsou postupně zodpovězeny. Nicméně, tento svět se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Nedokázala bych si představit v něm žít. A to byl asi jediný bod, proč jsem nedala plný počet hvězdiček. Děj byl zpracovaný na výbornou a autor má hodně velkou slovní zásobu a pěknou stylistiku. Ale postě nadšení ze "Smrtky" se nedostavilo. Avšak konec byl výborný a další díl si přečtu, abych věděla, jak to celé dopadne. Pokud si chcete přečíst něco jiného, tak určitě sáhněte po této knize.

iška
11.12.2018 4 z 5

Výborně promyšlené i napsané. Mrazí z toho. Lidstvu prostě ani Nimbus nepomůže.

DericCaster
05.12.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila velmi. Poutavý příbeh ve stylu dobro versus zlo s prvky lásky. Navíc autorův styl psaní se mi líbí a knížka se dobře četla. Budu se moc těšit, na nějaké příští knížky od Neala Shustermana

Hledač.N.M.LT
05.12.2018 5 z 5

Tato kniha mi nedá spát. Tak moc je úžasná

cérka
03.12.2018 5 z 5

Tak zase jednou zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí.

Při čtení jsem se musela zamyslet nad myšlenkou jaké by to bylo žít ve věku nesmrtelnosti a zda je smrt spravedlivá? (Jednou nás to čeká všechny a to je tak jediná spravedlnost a čím jsem starší, tím je čas a stárnutí rychlejší :-) :-().

Knihu a příběh jsem si fakt užila a dobře se bavila.Trochu mi to připomínalo upírskou ságu, určitě můžu doporučit nejen náctiletým a ráda si přečtu i další knihy tohoto autora :-).

SONP
02.12.2018 4 z 5

Co se stane, když se svět stane nesmrtelným, známe my Pratchettovci už ze Sekáče. Zde se ale zemřelí neprosekávají z hrobu na povrch, nezakládají spolky nemrtvých a nepotácejí se po světě jako Rumpál Žička. Smrt totiž vymýtila věda, lidé žijí věčně a čas od času se zresetují do mládí. Touha mít děti ale neodešla a tak je zapotřebí zřídit novou profesi Smrtek, které čas od času někoho pokosí neboli úplně usmrtí a udržují tak lidskou populaci na přijatelné výši. Tenhle poměrně zajímavý námět ovšem nebyl použit ke stvoření dystopického románu, ale "jen" pro dílko z oblasti Young Adult. Nechci říct, že by to knize ublížilo, ale rozhodně ji to trochu vzdálilo od mého předmětu zájmu. Dlužno ovšem podotknout, že i když hlavním hrdinům je 17 let, chovají se poměrně dospěle a nejde tak o žádnou limonádu. Takže nakonec i pro poněkud odrostlejšího scifistu byla kniha docela přijatelná. Nějaké temnější tóny se také našly (zejména v citacích z deníků kosení), takže celkově spokojenost. Navíc jsem si k novotvaru "čápnout" z předchozí autorovy knihy Bez Šance přidal podobně zábavné "pokosení" - překlad P. Kotrleho byl tedy znovu úspěšný. 70%

luckomar
30.11.2018 4 z 5

Nejsem příznivce této literatury. Moc často ji ne vyhledávám, ale hodnocení knihy se nedalo vyhnout. Dílo překvapilo. Hezká zápletka, city, napětí. Až na některé zdlouhavé myšlenky z deníků smrtek fajn. Doporučuji

CharlesWard
25.11.2018 2 z 5

Čekal jsem podařené fantasy a hromady krve. Dostal jsem podivnou rádoby Twilight ságu pro náctileté se vším, co k tomu patří.

hetty64
20.11.2018 5 z 5

Smrtka. Název slibuje zajímavé téma a opravdu jsem nebyla zklamána. Myšlenky obsažené v knize mě donutily se nad tématem zamyslet a udržovaly mou zvědavost. Svět knihy byl promyšlený, ale ne dokonale. Děj byl pro mne zajímavý a hlavně nepředvídatelný, což je obrovské plus. Autor píše čtivě, i když jsem občas musela číst určité pasáže dvakrát.

Celkově se mi kniha velmi líbila a můžu jenom doporučit.

"Nesmrtelnost z nás všech udělala kreslené filmy. "

Denisa153
19.11.2018 2 z 5

Na knihu jsem slyšela, četla a viděla chválu ze všech stran. Neuvěřitelně jsem se na ni těšila a pořád její přečtení odsouvala s tím, že se mám alespoň na co těšit. Po tom co jsem přečetla všechny nepřečtené knihy v mé knihovničce jsem se konečne odměnila tím, že jsem otevřela smrtku. Bohužel to žádná odměna nebyla, asi jsem od toho čekala tak moc, až jsem z toho byla zklamaná. Myšlenka byla super, dokonalý svět, kde je vše perfektní a není již co zdokonalovat a skupinka vyvolených lidí co udržují lidskou populaci v normě. Bohužel se mi vůbec nelíbily hlavní hrdinové, prostě mi nepřirostly k srdci. Od začátku mi tak nějak bylo jasné jak to dopadne. Jako klasické YA velká láska, zrada, usmíření takže ve finále děj nic moc. Naopak se mi líbily postavy Faradaye a Curieové, které mohli být trošku víc rozvinuté, ale díky nim jsem to dočetla - byla jsem zvědavá co se stalo doopravdy s Faradayem. Každopádně další díl už číst nebudu.

Véča
18.11.2018 5 z 5

Pokud již nepatříte mezi pravidelné čtenáře YA literatury, ale přesto byste po nějaké knize z toho žánru sáhli, Smrtka je rozhodně skvělá volba! Výborně promyšlený svět, postavy smrtek jsou dobře charakterizované a hlavní postavy mi byly sympatické. Už aby tu byl druhý díl!

Jirulka
17.11.2018 5 z 5

O této knize jsem hodně četla a slyšela až jsem neodolala a musela si ji sehnat. Četlo se to samo, ani chvíli jsem se nenudila, byla jsem napjatá jak to dopadne a už se moc těším na další díl, snad tu bude za chvíli. Umím si představit, že by tahle série byla zfilmována.

rycccy
16.11.2018 5 z 5

No celkem mě překvapilo když jsem v knihkupectví objevil tuto knihu od Neal Shusterman, protože furt čekám na pokračování knihy Bez Šance - aby jste pochopili dva roky čekám na pokračování a kniha ještě stále nikde. Trochu mě zamrzelo, že autor mezi tím napsal něco jiného, ale první kniha kterou jsem četl ( Bez Šance ) byla super, tak jsem si říkal, že této knize dám šanci. Popravdě z té anotace jsem byl trochu na vážkách, nevěděl jsem co čekat. ALE kniha mě neuvěřitelně bavila, zápletka a celkově tento smyšlený svět byl dobře propracovaný. Jen by stálo za to vysvětlit některé věci - jak jako obrací svůj vzhled a vrací se vzhledově na dvacet nebo třicet let? Já jen doufám, že na pokračování dalšího dílu nebudeme čekat dva roky a více jako u knihy Bez Šance.

Bílá paní
15.11.2018 4 z 5

Na knihy žánru YA si už obvykle připadám trochu stará (a dost mě to děsí), ale Smrtka mě vážně bavila. Neotřelý a lehce (ale příjemně) morbidní námět, skvěle vykreslené postavy (Rowan... fajn, asi ještě nejsem tak stará, když mám pořád slabost pro ty klišoidní rebelské a stoické typy), děj, který odsípá a o ve většině případů nepředvídatelné zvraty není nouze... těším se na další.
Btw, měla jsem se vykašlat na angličtinu a přečíst si knížku radši ve slovenštině. “Kosec” je úspěšně docela vysoko na žebříčku nejvtipnějších a nejlepších slov, co jsem kdy slyšela.