Smyslové hraní pro batolata a předškoláky
Helena Nixová
V knize se dozvíte, co smyslové hraní je a co vše přináší. Zjistíte, že smyslové hraní můžete dětem nabízet z toho, co máte už teď doma. Najdete v ní jednoduché návody a tipy na přípravu smyslových materiálů a aktivit pro děti. Kniha je doplněna fotografiemi, díky kterým budete vědět, jak má takový materiál vypadat. Můžete se inspirovat pomůckami a zjistíte, že naprosto obyčejně vypadající aktivita vaše dítě zabaví na velmi dlouho.... celý text
Přidat komentář
Solidní přehled smyslových, tedy zejména hmatových aktivit, nechybí přehled používaných materiálů, doporučení i varování. Kapitola o využití hmatových cvičení v praxi je doplněna rozvrhem, kterým se mohou inspirovat třeba pracovnice mateřinek nebo prostě lidé, kteří potřebují zabavit doma batole třeba v případě, že venku není zrovna procházkové počasí nebo dítě nesmí ven z jiných důvodů. Hejtit knihu kvůli tomu, že v některých návodech jsou použité potraviny (a děti mohou hrací pomůcky konzumovat) a argumentovat hladem v Africe, je směšné. Děti rády a už od prvních dní používají ke zkoumání světa hmatu a tahle kniha prostě poskytuje nápady jak jim to zkoumání udělat veselejší. Většinu návodů lze najít i na netu, ale takhle jsou pěkně v jednom svazečku.
Jídlo se má jíst a ne si s ním hrát a dokonce s ním plýtvat !!! Všichni mají plnou pusu ekologie a udržitelnosti. Gratuluju - děti v Africe nemají co jíst a my barvíme špagety na zeleno, aby v nich děti mohly hledat nosorožce. Mnohem přínosnější by bylo vyjít ven a pohrát si na pískovišti, na louce nebo v kupce listí. Knížka je zbytečná a autorka by si měla zkusit po těchto aktivitách po dětech uklidit.
Mně se knížka líbila. Za mě fajn počin, který mohou využít rodiče či lektoři začínající se smyslohraním. V knize není žádná obsáhlá teorie, ale jen akorát krátký vhled. A pak mnoho nápadů a hlavně "receptů", jak si jednotlivé materiály připravit. To je za mě super, protože to nikde nemusím hledat a mám to vše na jednom místě.
Také se mi líbí že je to postavené na tom, co máme doma a ne, že musíme nakoupit spoustu věcí a pomůcek.
A ještě musím ocenit přehled témat, když už bychom nevěděli, co vymyslet. Jen škoda, že u každého není třeba 5 aktivit, které se k tématu hodí. U některých totiž dost nevím, co bych tam dala. Ale Pinterest jistě poradí.
Na závěr se ještě dovolím reagovat na hodnocení od Basta1912 - co se týče ekologie, tak "jídlo", přírodniny, jsou přeci jedny z nejlepších možností na hraní. Protože se tím nevytváří žádný plastový či jiný umělý odpad. Děti si dohrají? Můžeme to dát např. na kompost. Nechápu tuto kritiku, v tomto problém opravdu nevidím. A to, že děti v Africe nemají co jíst, to je fakt, ale jeho řešením není to, že naše děti si nesmí hrát. A i autorka knihy u některých "receptů" píše, když není možnost jít ven a hrát si např. na tom pískovišti, je možné si ho udělat doma.