Pochodeň svobody
David Weber , Eric Flint
Solární svaz série
< 2. díl >
Zatímco otrokáři z Mesy kují pikle proti Hvězdnému království Mantichora a čerstvě osvobozené planetě otroků Pochodni, Anton Zilwicki a proslulý havenský tajný agent Victor Cachat se vydávají na nebezpečnou cestu za odhalením pravdy o vlně záhadných atentátů v Mantichoře a na Pochodni. Většina lidí je přesvědčena, že za těmi vraždami stojí Republika Haven, ale Zilwicki a Cachat mají podezření, že viníkem je někdo jiný. Jedním z cílů neznámých vrahů měla být i královna Pochodně Berry. Někdejší vůdce osvobozenecké organizace otroků Jeremy X – dnes jeden z nejvyšších představitelů Pochodně, ovšem stále pokládaný za nejnebezpečnějšího teroristu galaxie – využije starých známostí a ochrany královny Berry se jako nový velitel osobní stráže ujímá důstojníků z Beowulfu. Jeho úkol je o to obtížnější, že se mladá panovnice nerada podvoluje požadavkům osobní ochrany – a že k ní zmíněný důstojník pociťuje stále větší náklonnost. Současně v Solárním svazu mohutní odstředivé síly nespokojené s tamní byrokratickou mašinérií a schyluje se k třaskavé krizi, která ohrožuje samotnou celistvost a další existenci Svazu.... celý text
Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: 2011 , PolarisOriginální název:
Torch of Freedom, 2009
více info...
Přidat komentář
Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl patnáctý, druhý díl Koruny otroků: Pochodeň svobody
Vedlejší špionážní série je zpátky a větší než kdy dřív. Rozbíhá se nám tady několik linek, některé osudovější než jiné. Hlavní příběh se nepřekvapivě točí okolo superšpiónského dua Zilwicki a Cachat, kteří si dali úkol rozkrýt celé Mesanské spiknutí. A kde jinde to provést, než přímo na Mese, pro naše hrdiny možná nejnebezpečnější planetě. Do toho se začíná odvíjet příběh Jacka McBryde, který je sice loajálním vojákem Mesanského spiknutí, ale začíná mít city a svědomí.
Vedlejšími linkami jsou pak třeba lidé ze stanice Parmley, která funguje jako neutrální překladiště pro otrokáře. Nebo beowulfská protiotrokářská jednotka, která si tuto stanici vyhlédne pro svůj další projekt. Nepřekvapivě jsou tak obě strany zataženy ještě do záležitostí Pochodně a do Viktorovi mise.
Zapomenout nesmíme tedy na Pochodeň, kde se Berry učí jak být královnou a také se snaží aby to celé vůbec fungovalo. Zde se zase roztáčí jeden z plánů Mesy, jak vytrhnout tuto osinu ve svém pozadí. Je totiž v módě využít Havenské dezertéry a bojovníky z minulého režimu jako svaly. A v cestě k Pochodni jim stojí pouze Luiz Rozsak a pár jeho lehkých lodí. Prostě Havenští záporáci jak ze starých knih, kteří plánují omylem sterilizovat otrockou planetu několika jadernými hlavicemi.
Není snad překvapivé, že žádná z těchto linek nevyjde přesně podle plánu. Bude se pletichařit, ale i bojovat. Snad každý z hrdinů minulé knihy zde dostane nějaký prostor a kdo ne, ten ho dostane příště. Špionážní linka zde hraje prim a odvíjí události dějící se v pozadí galaktických událostí. Podobně jako v druhé z vedlejších sérií, dozvídáme se mnohem více informací na které jinde není čas, ale které budou ještě hodně důležité. A konečně se dostaneme do dalších vrstev cibule.
Kapitán Kobalt, RHN
Pre mňa jedna z najlepších Weberových kníh. Veľa akcie, minimum nudnej politiky, Zilwicki, Cachat a návšteva Mesy. Skvele namiešané a napínavé.
Pokračování dobrodružství dvou špionů a planety otroků. Znovu se jedná spíše o odlehčený špionážní román, znovu se vrací do období kolem velkého zúčtování mezi Mantichorou a Havenem.
Bližší pohled na Mesu a na její plány otevírá celou novou kapitolu dění v Honorverse... Opět s vtipnými postavami i tématy k zamyšlení...
Ne tak přitažená za vlasy jako první díl série. Více politiky i bitev námořnictva. Jen mi lezly na nervy vtípky s odkazy na pozemskou historii
Tato kniha je v několika ohledech, v rámci Honorverse, vyjímečná. Předně nabízí dost podrobný nemantichorský pohled a odehrává se v relativně dlohém časovém horizontu. Líbila se mi o hodně víc, než Koruna otroků a nesla se v tradičním Webrovském duchu. Závěr je navíc korunován mistrovským popisem bitvy o Pochodeň.
Weber nám zde zkomplikoval, jak správně číst postupně knihy z Honoverse, protože v době děje této knihy se odehrávají celkem tři série paralelně, kdy se vyprávění částečně proplétá mezi sebou. Nejvhodnější je podle mě číst knihy takto: Koruna otroků, Ve stínu Saganamiho, Za každou cenu, Pochodeň svobody. Beru to podle toho, jak se nový nepřítel Mesa postupně čím dál více odhaluje.
Tento díl je z větší části špionážní, kdy Anton Zilwicki a Victor Cachat se rozhodnou podívat se pořádně na zoubek Mese. Proto se také vydají přímo na Mesu, aby odkryli to, co už jim dlouho vrtá hlavou. Tedy, proč se Lidské pracovní síly nechovají jako jiné obchodní korporace. Opět se dozvíme daleko více o Mesanském bloku, přestože i nadále jsou jejich konkrétní plány na spuštění operace Prometheus tajemstvím.
Více se také dozvíme, jak to funguje na Pochodni, planetě obývané osvobozenými otroky, a že Berry jako královna Pochodně skutečně potřebuje mít ochranku, pokud chce přežít.
Na závěr knihy se pak dočkáme také vesmírné bitvy mezi havenskými odpadlíky Státní bezpečnosti financované Mesou a svazáckou flotilou sektoru Maya, jejíž velitel bere vážně dohodu o ochraně Pochodně, ke které se guvernér Barregos zavázal.