Soustředění
Leo Babauta
Ruku na srdce: dokážete se ještě vůbec soustředit jako za starých časů? Dokážete rozpoznat, co je pro vás opravdu důležité, a podle toho se rozhodnout o naplnění další minuty, hodiny, dne, roku vašeho života? Nebo jste tak závislí, nesoustředění a multitaskující jako velká část naší generace? Knížka pro všechny, kteří se jen stěží vzpamatovávají po zásahu kouzlem internetu, sociálních sítí a nepřetržité online dosažitelnosti. Další skvělá, praktická a inspirativní kniha Leo Babauty, jehož krédem je životní minimalismus. Naučte se znovu něco, co jste kdysi uměli od přírody: soustředit se a žít.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2012 , Jan MelvilOriginální název:
Focus, 2010
více info...
Přidat komentář
Užitečné rady by se daly shrnout do středně dlouhého příspěvku na blog a rozhodně nestačí na celou knihu.
Inspirace a postřehy by byly výbornou povinnou četbou, když většina z nás je válcována záplavou podnětů a informací z obrazovek, ať už zrovna chceme nebo ne. Většina je však zaměřená na tento jeden druh rozptýlení a nabízí vypnutí internetu jako univerzální radu - na kterou by spousta z nás přišla sama i bez knihy a která například v situaci, kdy se potřebujete soustředit právě na emaily (a na stole už máte uklizeno), moc nepomůže... Těší mě ale, když někdo na problém nuceného multitaskingu uprostřed informační záplavy upozorňuje, a líbí se mi, jak nabízí rady i pro některé konkrétní oblasti. A teď bych uvítala něco víc o dobrání se soustředění třeba mezi lidmi, nejen mezi obrazovkami..
Kniha celkově není špatná. Objevuje se v ní celkem dost věcných rad - velmi se mi líbí konkrétně uvedené věci - např. softwary, které vám pomohou omezit čas na vámi zvolených stránkách atd. Celkem užitečná mi přijde i spolupráce s dalšími lidmi - viz kapitola Bonusy, ale celkově už se kniha od půlky opravdu začíná mírně opakovat, což možná i způsobilo to, proč jsem ji nemohla pořád dočíst. Ke konci už mě to moc nebavilo, nějaké pasáže jsem i přeskočila, protože se mě netýkaly, ale chápu, že autor chtěl oslovit co nejširší orkuh čtenářů.
Kniha pro me byla docela zklamanim. Po skvele Sile jednoduchosti mi tohle prijde jen jako cista komerce - neni v ni nic moc, co uz autor nenapsal do predchozi knihy.
Kniha mi sice neřekla nic nového, ale veskrze potvrdila všechny mé myšlenky o potřebě vypadnout z online světa a zbrkle nepřecházet mezi různými úkoly. Skvělá motivační kniha, která se ale v druhé půlce začíná dost opakovat.
Čekala jsem od toho mnohem víc. Píše se tu pořád o sociálních sítích. Tato kniha by měla pomoct lidem zbavit se jejich závislosti na Twitteru, facebooku, atd. Poté, co jsem viděla na každé straně minimálně 3x sousloví sociální sítě, myslela jsem si svoje. Jestli je to terapie zhnusením, zabírá dostatečně. Nenašla jsem tam nic, co bych nevěděla. Zaujaly mě pouze citáty na začátcích kapitol.
Kniha me nejak moc neuchvatila, cekal jsem vic, hlavne moc nejde s dobou kdy byla vydana u nas.
kniha vyšla v čase , keď sa dopredávali posledné Win XP, čomu zodpovedá aj technická úroveň rád, sto krát omieľané , odpojte si ICQ ..... nikoho neodrádzam, ale mne to veľa nedalo i keď s týmto problémom denne bojujem. Taká príručka na chudnutie s obsahom "cica nežer" .
Tak tahle knížka předčila má očekávání. Čekal jsem nějakou obyčejnou motivační knížku, ale obsahuje dost konkrétních rad, jak se vypořádat s neustálým vyrušováním. Některé části se sice opakují, to ale podle mě není na škodu. Ve skutečnosti se zaměřuje na vyrušování e-maily, telefony, Facebookem a podobně. Zabývá se problematikou pravidelných odříznutí od internetu a jiných zdrojů vyrušování za účelem lépe se soustředit na skutečně smysluplnou práci, ať už je to cokoliv. Takže - odpojte se. :-)
S Babutou jsem se prostřednictvím této knihy setkal vůbec poprvé. Jak již zde bylo řečeno, kniha mohla mít klidně 60 stran, a troufám si tvrdit, že by v tomto rozsahu byla mnohem užitečnější. Něco jsem si z knihy vzal, nebylo toho ovšem tolik, kolik jsem očekával.
Knihy “radičky” moc nemusím. Soustředění Lea Babauty je další výjimka (potvrzující pravidlo). Nenechte se odradit, až po prvních stránkách zjistíte, že se jedná o rady zejména pro “kancelářské myši” závislé na počítači, mobilu, internetu, e-mailu, sociálních sítích… Mnohé rady, jak se dobrat soustředění, klidu a pohody i v dnešní době nadbytku atakujících informací, jak rozpoznat to důležité mezi hromadou informačního smetí, jsou platné všeobecně. Zejména kapitoly o rodičích, problémech těch druhých či kancelářská kultura v rukou vedoucích pracovníků. Naštěstí se mě mnohé v knize uvedené netýkalo, i když “rezervy” určitě mám. Zejména moje “pracovní nástěnka” by se Leovi nelíbila ;o).
Omlouvám se všem čtenářům, kteří obdivují minimalismus Lea Babauty. Mluvím za sebe. Kniha mě zklamala svým nafouknutým obsahem - spousta opakování, spousta klišé - vaření z vody. Je to subjektivní pohled na svět problémů. Není to v žádném případě cesta pro většinu lidí. Je zde pár inspirujících rad, ale bohužel jen pár. Příliš málo na jednu knihu.
Autorovy další knížky
2010 | Zen a hotovo |
2011 | Soustředění |
2010 | Síla jednoduchosti |
2013 | 52 změn |
2013 | Stop prokrastinaci |
Autor hned na začátku uvádí, že tato kniha sice není velká (rozuměj počtem stran), ale o to víc má nadupaný obsah. Za mě by tato kniha mohla být ještě poloviční, protože jestli mi zde něco skutečně vadilo, bylo to neustálé omílání jednou napsaného stále dokola. Je mi sympatický autorův minimalismus. Ale opravdu musím číst v každé kapitole doporučení, že si mám uklidit pracovní stůl? Jsou lidi, kterým něco řekneš jednou, a když budou chtít, tak to udělají. A pak jsou lidi, kterým můžeš opakovat jednu věc stokrát, a oni ji prostě nezrealizují. Z různých důvodů. Jsou lidi, kteří mají na svém stolu chlív a dokáží se soustředit na práci mnohem lépe a efektivněji než když budeš mít stůl prost prachového zrna. Ne všechna autorova doporučení jsou k ničemu. Problém je ta forma. Nadužívání slova „musíš“. Musíš toto a musíš tamto, a potom musíš ještě další toto i tamto. Opravdu musím? Pravdou je, že nemusím nic. Samostatnou kapitolou je formátování textu. Něco jako zarovnání řádků do bloku tady neexistuje. Bože, mít OCD, tak tu knihu rozkoušu. Škoda, že se autor u problematiky soustředění dotýká převážně jen rušivého vlivu technologií. Zajímal by mě jeho pohled na situaci, kdy se nesoustředíme z důvodu, že se potulujeme ve své mysli. Sníme si. Oddáváme se různým představám. Někdy proto, že nám je to jednoduše příjemné. Jindy proto, že oddalujeme to, co bychom měli udělat. Nebo kombinace obojího. No, škoda. Tohle první rande se moc nevyvedlo a druhý už asi nechci.