Špalíček národních písní a říkadel
Mikoláš Aleš
Špalíček 305 Alšových ilustrací národních písní a říkadel péčí Maryny Svobodové-Alšové a dra Emanuela Svobody, který napsal úvodní slovo a za redakční spolupráce Václava Kaplického vydal a vytiskl Melantrich a. s. v Praze. Grafickou úpravu navrhl a řídil František Muzika. Anotace na přebalu knihy: F. X. Šalda o Mikoláši Alšovi, rok 1913. ------------------------------ "Dodnes je známo 365 ilustrací písní a říkadel, kreslených od r. 1870 do r. 1911. 1. vydání rok 1895, soubor 24 ilustrací pod názvem: "Alešovy illustrace národních písní", vydáno o Národopisné výstavě, ve prospěch Ústřední matice školské. Vydávaly se rychle po sobě v několika vydáních. Později je v téže úpravě vydával Josef Šváb v Praze, rovněž v několika vydáních, ve "Švábově laciné bibliotéce" (edice) jako svazeček I. pod názvem: "Mistra Mikuláše Aleše ilIustrace národních písní". V důstojné knižní úpravě vydal je však teprve v r. 1906, K. B. Mádl u nakladatele J. Otty jako "Špalíček jednoho sta národních písní a říkadel". Úspěchem prvého Špalíčka povzbuzen, vydal Mádl v roce 1912 "Druhý špalíček padesáti národních písní". Nově vydalo nakladatelství Ottovo "Špalíček" až v r. 1933 a to otiskem 107 obrázků z obou dříve vydaných Špalíčků. Ve Špalíčku u Otty nebyla vydána ani polovina Alšových písní a říkadel. Teprve v tomto vydání Melantricha, r. 1939, pod vžitým názvem "Špalíček národních písní a říkadel", vychází celý soubor nejhodnotnějších Alšových ilustrací k písním a říkadlům. Kresby uspořádány jsou v časovém pořadu svého vzniku." (Dr. E. Svoboda: Úvodní slovo, kniha: M. Aleš: Špalíček národních písní a říkadel, vydal: Melantrich a. s. v Praze, rok 1939)... celý text
Přidat komentář
Četla jsem vydání z Levných knih a jsem hodně zklamaná. Ilustrace MA jsou velmi špatně zpracovaná a vytisklé. Text místy nečitelný. Příště si pořídím lepší vydání.
Krásná kniha, srdcová záležitost a národní poklad. Je třeba takové knihy střežit velmi pečlivě a předat dalším generacím.
Kniha, s kterou jsem vyrůstala, hodiny jsem trávila nad obrázky i textem vydání z roku 1950. Obrázky jsem si překreslovala, básničky samočinně pamatovala. Osiřelo dítě o půldruhém létě - nad tím jsem jako prtě plakala půl dne. Visí, visí visatec, pod ním sedí chlupatec. Jak visatec upadne, chlupatec ho popadne! Nad tím se zase dodnes směju. Má v mojí knihovně čestné místo, je to klasika. Stejně jako Alšův betlém je pevnou součástí mých vzpomínek na dětství.
Mikoláše Alše mám velmi ráda a tohle je prostě klasika, nádherné ilustrace doplňující neméně hezká říkadla, nádhera!
V dětství jsem tuhle velkou bichli s říkánkami, pro mě občas i dost zvláštními (aspoň tehdy se mi zdál text občas tajuplný - viz např. níže citovaná čertova ukolébavka), a krásnými ilustracemi milovala a opakovaně se k ní vracela. Velká kniha ve výpravném provedení v látkové vazbě, její prohlížení byl pro mě vždy tak trochu svátek... Kde je jí dnes konec?
Nádherná kniha plná spousty krásných básniček, říkadel a přísloví. K tomu vše doplněno o ilustrace Mikoláše Aleše, které jsou součástí textu. Knihu vřele doporučuji k přečtení.
Krásná velká kniha plná milých říkanek a hlavně nádherných kreseb a maleb mistra Mikuláše Alše.
Soubor krásných národních písní, koled a říkadel doplněný Alšovými obrázky.
Čertova máti.
Kolíbala bába čerta
na pařeze vrbovým"
"Hajej, dadej, můj čertíku !
však já na tě nepovím"
Listopad
Na svatého Martina,
kouřívá se z komína
Prosinec
Nesen vám noviny poslouchejte,
z Betlemské krajiny pozor dejte ....
Štítky knihy
tradice říkadla, říkanky pranostiky lidová slovesnost lidová poezie Mikoláš Aleš, 1852-1913 písňové texty národní písně
Autorovy další knížky
1950 | Špalíček národních písní a říkadel |
1969 | Malý Alšův Špalíček národních písní a říkadel |
1955 | Pohádky s obrázky Mikoláše Alše |
1952 | Mikoláš Aleš - knížka o jeho životě a díle |
1954 | Vlast |
Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství. Nádherné ilustrace, texty, tohle musí být zachované pro další generace. 90% veršů znám ještě teď nazpaměť. To se nezapomíná.