Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145477/bmid_spalovac-mrtvol-Na5-145477.jpg 4 4592 4592

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

JP
22.02.2011 5 z 5

Je to ta jedna z těch stovek knih, která se dá číst pořád dokola (a přitom jsem ji zatím podruhé nečetl, ale má ten odér, tu čtivost, díky tomu příběhu, který nemohl být postaven, ani napsán jinak). Neříkám, že je Spalovač nějaká moje zvlášť oblíbená kniha, ale rozhodně uznávám její zvrhlou, a možná by se hodilo spíše říct pošahanou, krásu, děsivost Kopfrkinglova pojetí buddhismu, což je de facto obludné samo o sobě, naše čecháčství ve všech jeho formách, jak snadno se podléhá ideologii, která vede až k tomu nejkrajnějšímu aktu apod. Fuksovo dílo je plné velmi diverzních motivů, ale hlavně, a toho si cením vždycky, je neuvěřitelně čtivé a to mi věřte, že málokdy narazím na čtivou knihu. Taková kniha musí být čtivá tím způsobem, že si pamatujete první větu, že byste skladbu vět nechtěli měnit, že vám připadá zdánlivě bez chyby, protože chyby nevnímáte jako chyby, ale jako "správnou" součást textu - to jsou aspekty nesmrtelných klasik. Stejně jako filmové zpracování s panem Hrušínským, jenž předvádí podle mnoha kritiků hereckou kreaci kariéry (ale já ho mám radši v rolích mručících a mudrujících dědků) tenhle příběh je pro mě takový malý kulturní klenot. Ono to chce trochu morbidity ze strany čtenáře k docenění krásy téhle knihy. Ale myslím, že to pořád má co říct. Nemluvím o nějaké nadčasovosti nebo čtení mezi řádky a kdovíjaké hloubce, ale o knize jako takové, koncepčně a stylem vystavěné stejně inteligentním způsobem jako třeba Klub rváčů nebo Vonnegutovy prózy.

antragus
31.01.2011 5 z 5

Tak tomuhle se říká klasika všech klasik. Taková chorobná genialita, navíc umě převedená i na filmové plátno, se hned tak nevidí

veronique
25.01.2011 5 z 5

hladko: ja jsem to pochopila tak, že knižní K. byl ve skutečnosti velmi povrchní, jednoduchý člověk s velmi stereotypním a ulpívavým myšlením. To "kultivované chování" bylo spíše iluzí, a fanaticky nevědomou hrou na správného a společensky váženého občana. To "naočkování" fašistickou ideologií pak nebylo obtížné, protože se K. konečně cítil jako důležitý a významný člověk (jen se musel zbavit toho, co mu v tom překáželo...), v podstatě byl skálopevně přesvědčený o své pravdě, takže i jeho charaktér nemohl být pokřiven. ... ale knihu jsem četla asi před třemi lety, musím si jí přečíst znovu ;)

hladko
24.01.2011 4 z 5

Po přečtení se ve mě probudila opětovná touha projít se chrámem smrti po boku filmového pana Kopfrkingla, jehož vytříbené chování a kultivovaný projev ve své extrémnosti hraničí s projevem chorobně úlisným, vše tak dokonale ztvárněné mistrem svého oboru, panem Hrušinským. Jednak bych se chtěl potolikáté znovu kochat oním hereckým koncertem, druhak bych chtěl pozorovat to, co mě u filmu nikdy nenapadlo a nejsem si nyní jistý, zda je to z něj patrné, totiž že knižní pan Kopfrkingl je sice výrazově přehnaně kultivovaný člověk s podivínsky vášnivým přístupem ke svému povolání, jež spolu se svou rodinou staví nade vše, ale jeho charakter není ve své podstatě pokřiven, tedy až do chvíle, než je konfrontován, obeznámem a nakažen nacistickým smýšlením.
V každém případě jako čtenář jsem byl uchvácen Kopfrkinglovou životní filozofií, kdy veškerou svou pravdu nejdříve konfrontuje se smrtí, po té nechá odležet 75 minut v žárovišti a následně prožene komínem chrámu smrti, aby se nepodstatné mohlo nasypat do urny a to podstatné aby mohlo splynout s pravdivým nekonečnem. Kniha je ve zkratce knihou výbornou.

Infantility
15.01.2011 5 z 5

Film i kniha - naprosto geniální. Charismatický Hrušínský a dokonale vykreslený obraz "Oprátka pro Nebeskou" jak písemně, tak vizuálně.

Arlique
02.01.2011 3 z 5

Další případ, kdy je film lepší než jeho předloha. Hlavně díky Rudolfu Hrušínskému

ranní ptáče
30.11.-0001 4 z 5

Opravdu výborná kniha, autor si s jazykem pohrál. To, co ale dělá z filmu mistrovské dílo je právě jeho konec, odlišný od toho knižního.
Ač je kniha vynikající, film je právě svým závěrem o chloupek lepší.

Jeanette
30.11.-0001 4 z 5

Ačkoliv pan Kopfrkingl je na mě asi trochu moc psychopatický, kniha je hezky umělecky zpracovaná a má hezký námět. Líbily se mi tady monologické pasáže zabývající se úvahami nad životem a smrtí.

Elifuck
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha s krásně morbidním panem Kopfrkinglem, černým humorem a několika nadoblačnými přívlastky. Každopádně i tak mám mnohem radši filmové zpracování, které se může pochlubit skvělou atmosférou a výkonem pana Hrušínského.

Hellboy
30.11.-0001 5 z 5

Výborná knížka, která má poněkud jinou atmosféru a lehce jiný konec, než filmové zpracování.

HarryHaller
30.11.-0001 3 z 5

Po formální stránce je geniální udržet vyprávění pouze za pomoci monologu a neustálým opakováním některých jeho subjektů značit běh času, ale po příběhové stránce nezaujalo. Asi je třeba v brzké době druhé čtení.

jabazzy
30.11.-0001

Před mnoha lety jsem zcela náhodně narazila na autora Fukse v oddělení F, půjčila si pár jeho knih, poté jsem viděla i film Spalovač mrtvol... Hudba z filmu mi stále zní v uších, dokážu si vybavit filmové postavy i detaily...máme kočku, které říkáme Čarokrásná... Škoda, že to Ladislavovi Fuksovi nemůžu sama říct... Je to geniální... Děkuju.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Dočetl jsem minulý týden. Pan Koprfkingl automaticky poskočil na první místo v mém imaginárním žebříčku nejslizštějších postav. Hned jsem si musel koupit Pana Theodora Mundstocka. Tak moc se mi to líbilo. (Je hrůza nepsat souvětí.)

hanca
30.11.-0001 5 z 5

Knížka i film skvělí, jen bych doporučovala před filmem přečíst knížku, v niž jsou lépe vyobrazeny myšlenkové pochody hlavního hrdiny.