Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532596/bmid_spasitel-65d5423790e95.jpg 5 1836 1836

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Project Hail Mary, 2021

Interpreti: Lukáš Hlavica

vlkodlaq
23.02.2022 5 z 5

Marťan byla úžasná technicky podaná kniha, jen kvůli tomu jsem se pustil do spasitele a byť to není tak docela to samé, styl (skvělý) je podobný a tak se spasitel čte stejně úžasně jako Marťan. Hltám dál.

p.stranska
22.02.2022 4 z 5

Stejně jako Marťana jsem si i Spasitele poslechla jako audioknihu a moc jsem si to užila. A nejenom díky tomu, že to Lukáš Hlavica tak skvěle načetl. Příběh je chytlavý a napínavý, ta hromada fyziky a chemie mě vůbec nerušila, ačkoli tomu vůbec nerozumím. Naopak, bezvadně dotváří atmosféru vědeckého prostředí. Finále knihy je naprosto nepředvídatelné, takové překvapení nakonec příjemně překvapilo. Jen jsem chvilkami cítila trošku patosu a za to ubírám jednu hvězdičku.

TerezaVávrová
22.02.2022 5 z 5

Nejlěpší Andy Weir ze všech. Propracovaná zápletka i závěr, i když je všechno trochu pohádkové, nakonec to spisovateli odpustíte.

orson
21.02.2022 5 z 5

Marťan byl sice lepší, protože uvěřitelnější, ale tohle se také povedlo!

digdag
20.02.2022 5 z 5

Úvod mě vrátil k Marťanovi. Upřímně jsem čekal další One man show v podobném duchu. Autorovi tenhle styl vyprávění evidentně sedí. Úplně jsem se netrefil. Celkově ale hodnotím velmi povedeně. Na konci jsem nedokázal přestat číst a mrzelo mě, že příběh směřuje k závěru.

Knihontýnka
20.02.2022 4 z 5

Je to taková pohádka. Ne tak kvůli sci-fi obsahu, ale spíš kvůli optimistickému předpokladu, že by se lidé spojili proti společné hrozbě. Obávám se, že ve skutečnosti by podobná situace skončila předháněním v hledání řešení a následnou katastrofou. Ale i právě díky tomu je to milé čtení. A vesmírný McGycer Ryland mě hodně bavil. Navzdory pro mě občas nesrozumitelné vědecké džiberiš.

farb
20.02.2022 4 z 5

Čtivá vesmírná jízda se zajímavým a překvapivým vývojem. Hodně dobrá a skutečně záživná věc, byť v přímém srovnání, mě Marťan svou energií přece jen baví o chlup víc.

Pasadenka
19.02.2022 5 z 5

Andy si zopakoval svou prvotinu a opět nám předkládá příběh v nedaleké budoucnosti, ve které se jeden osamělí muž snaží zachránit… Přesně ty aspekty, pro který byl Marťan tak dobrou knížkou, potažmo filmem se zde opět spojuje a vylepšuje o linku, kterou nám již poskytlo filmové zpracování onoho Marťana.

Musím se přiznat, že v této poloze se mě Andy líbí víc a předchozí Artemis mě tolik nenadchla. Hned po dočtení mi v hlavě začalo šrotovat, co se pro filmové zpracování vyhodí a jak si poradí s tím, aby film neztratil nic z atmosféry, kterou na tolika stranách autor buduje. Sežráno bohužel na dva zátahy, protože knížka je opravdový macek! Ale ta noc čekání byla pekelná. :D

jadunka
19.02.2022 5 z 5

Tohohle spisovatele mám prostě ráda. Fyzika a chemie mi sice nikdy nešly, ale zde to vnímám jako výhodu, protože se nemusím trápit tím, jestli jsou všechny ty části plné vědy realistické, nebo by vůbec nedávaly smysl. Příběh je chytlavý a knihu bych četla na jeden zátah, kdyby to čas umožňoval.

knihyKeMne
18.02.2022 4 z 5

Marťan se mi líbil moc, Artemis jsem vynechala, protože nerada politiku, Spasitel se zdál být opět fajn téma. Nevím, čekala jsem dalšího Marťana? Asi ano a knížka podobně i začínala. Sám uprostřed vesmíru a přežij. Super. Líbilo se mi, jak autor po malých částech dávkoval, co všechno předcházelo tomu, že se ten týpek probudil bez paměti v neznámém prostředí. Opět ty skvělé hlášky hlavního hrdiny, jako v Marťanovi. Pak ale děj nabere úplně jiný spád a to mě trochu zklamalo - rázem mi to začlo připomínat béčkové scifárny z osmdesátek. Autor to sice zachránil spoustou technických popisů a nečekaných zvratů, jen to už nebylo to, co bych chtěla.

Bedikk
18.02.2022 5 z 5

Asi to nejlepší, co jsem v žánru sci-fi četl od Temného lesa. Je to čtivé, rychlé, napínavé a těžce orientované na přírodní vědy (což je třeba po Duně a dalších spíš antropologických skvělá změna). Knihu jsem začal číst, aniž bych o ní cokoliv věděl (vyjma toho, že ji X lidí doporučuje) a hodně jsem si užíval každý zvrat nebo nové odhalení. Zároveň to napětí ale většinou není budováno stylem, který by čtenáře trýznil. Na jednu stranu jsem knihu nebyl schopen odložit, ale zároveň jsem z toho nebyl na nervy. Kniha je zároveň psána dost optimisticky, což se mi vážně líbí, ale pravděpodobně ji to trochu odvádí od reality. I poslední dva roky nám ukazují, jak lidstvo jako celek zvládá krize.

flare
17.02.2022 5 z 5

Po dlouhe dobe, to byla opet kniha, kterou jsem s nelibosti nechaval stranou a musel se venovat zivotu..;-)...pekne, naucne a napinave...lide ctete

Hotovson
17.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Marťan se mi líbil moc, dalšího v knihovně jsem měl od autora Spasitele, očekávání byla velká, ale nakonec se naplnila, a jsem za to moc rád. Spasitel se od Marťana dost liší, i když i tady se na mě valila fyzika ze všech stran, ale čemu jsem prostě nerozumněl hned, nesnažil jsem se to pochopit (nebo aspoň ne nějak do hloubky) v rámci odsejpání děje, což si myslim nebylo na škodu.

Těžko o tom něco napsat bez spoilerů, ale asi tak ve třetině knížky jsem byl dost překvapen/ zaskočen a čekal jsem, ja se s nastalou situací (v kosmu) autor popasuje a jak se bude vyvíjet dál (TEĎ SPOILER!!! - jde o to setkání --- KONEC SPOILERU).

Čuměl jsem jak puk, jak do sebe všechno zapadalo, jak se Grace postupně rozvpomínal, co že se to vlastně stalo a kde a jak se ocitnul. Následný řešení problému až do konce knížky je prostě boží a konec nakonec překvapil úplně ze všeho nejvíc a naprosto nečekaně...

Zřejmě si dokoupim i další tvorbu Andyho Weira, protože Spasitele můžu jenom doporučit! Moc jsem se bavil a celou knížku si užil :)

sarkaditt
17.02.2022 5 z 5

Protože Sci-fi není žánr, který čtu, tak jsem tuto knihu zvolila ve formě audioknihy a dobře jsem udělala, zážitek mám naprosto famózní! Od začátku do konce mě kniha velmi bavila včetně všech informací týkajících se vědy. Každý večer se mi při pohledu na hvězdy hned začaly honit myšlenky o příběhu a také o tom, že tam v temnotě se může dít asi opravdu cokoli.
Úžasná kniha a úžasně načtená audiokniha :)

Sklenička
17.02.2022 5 z 5

Hrozně mě baví různé formulace hrdiny jakoby mimochodem typu: "To vůbec není strašidelné. Člověk je sám ve vesmírné lodi 12 světelných let daleko, a někdo klepe na dveře. Úplně normální."

TomHr
17.02.2022 5 z 5

Jistě se najde hnidopich, který nám vysvětlí, že tohleto odporuje fyzikálním zákonům a támhleto je biochemický nesmysl. I mnohý lingvista by nad některými pasážemi nesouhlasně mlaskal. Přesto si nemůžu pomoct: Spasitel je skvělá, zábavná a humorná knížka. Sci-fi starého střihu – spojené úsilí lidstva, rakety, rychlost světla a dilatace času, dramatické situace, napětí, setkání s mimozemskou formou života, tedy rovnou se dvěma. Osamocený hrdina je sympaťák a osvěžující je způsob vyprávění, střídání dějových linií. Coby poučený laik jsem se bavil i výpočty a technickými vychytávkami. K výborné knize mám jedinou výhradu, která se ovšem týká i dalších dílek z vědeckofantastického žánru: ani tváří v tvář bezprostřednímu zániku zeměkoule se lidstvo nedokáže sjednotit a semknout, v tom je Weir příliš velký optimista.

Jíťa7
16.02.2022 1 z 5

Zklamání. Čekala jsem víc.

allart
16.02.2022 5 z 5

Skvelá kniha. Už dávno som sa tak nezasmial na tých vtipných hláškach. Sci-fi žáner patrí medzi moju obľúbenú literatúru a toto bolo fakt výborné. Malo to aj napínavý dej, aj veselý a nakoniec aj nejaký ten ľudsky vznešený odkaz. Jedno mi tam aj tak chýbalo; vizuálny opis ľudských postáv, takže moja predstavivosť sa nemala o čo oprieť. Na druhej strane bol dej i prostredie opísané úplne perfektne a za mňa teda plný počet bodov.

Hopulka
14.02.2022 4 z 5

Jestli mi něco dokáže pokazit dojem z knihy hned na začátku, tak je to poznámka na obálce knihy o chystaném filmu včetně toho, kdo bude v hlavní roli…

Jinak bych řekla, že je to čtivá sci-fi pohádka, která osloví i ty, kteří tento žánr jinak nemusí.

macko3uska
13.02.2022 odpad!