Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532596/bmid_spasitel-65d5423790e95.jpg 5 1836 1836

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Project Hail Mary, 2021

Interpreti: Lukáš Hlavica

Janina2609
11.02.2022 5 z 5

“Možná ze mě mluví dětinský optimismus, ale lidstvo je schopno působivých činů, když dá hlavy dohromady.”
Nejsem příliš fanouškem sci-fi ani fyziky a jelikož knihy s touto tematikou nemám načtené, nemohu proto srovnat, jestli je kniha z tohoto hlediska dobrá nebo ne.Tak tedy pocity…
Dobrodružná cesta vesmírem, setkání s přátelským inteligentním mimozemšťanem prolínání časových rovin…děj příjemně plynul a bavil.
Pasáže s technickými údaji nepřekážely, překousala jsem je celkem bez problémů.
Příběh vyzněl pozitivně a vlastně jako poselství, aby si lidstvo vážilo své planety a toho co má kolem sebe.
Myslím, že si přečtu i Marťana.

DuchDoby
10.02.2022 odpad!

Nechápu jak někdo, kdo napíše něco tak geniálního jako je Marťan, může napsat o pár let později něco tak strašného jako je Spasitel.
Některé pasáže se dají při troše dobré vůle číst. Ale těch je v knize Spasitel velmi málo. Příběh je prostoduchý, nudný a lehce předvídatelný.
Pokud si chcete uchovat vynikající zážitek z Marťana, knihu Spasitel do ruky ani neberte.
Špatný, špatný, špatný.

ujira
10.02.2022 5 z 5

Vynikající, současné, napínavé, dojemné sci-fi. Především obdivuji technické a jazykové nadání autora.

AndulinaU
09.02.2022 5 z 5

Grace i Rocky byli hrozní sympaťáci. Knížka mě bavila, nejlepší byly samozřejmě části ve vesmíru. Konec byl trošku pohádkový, ale za mě super scifi se zajímavými zvraty a poznáváním jiné kultury. Konečně byl někde hodný mimozemšťan :)

Katania
09.02.2022 5 z 5

To byla jízda! Přesně sci-fi podle mého gusta. Doporučuji všemi deseti!

maro47
09.02.2022 5 z 5

Toto bola krásna sci-fi lahôdka, so sympatickými postavami, premysleným originálnym dejom, úžasne milým humorom a maximálne uspokojivým záverom. Podľa môjho názoru lepší román ako (tiež skvelý) Marťan. A chcem plyšového Rockyho. :D

martin3683
08.02.2022 3 z 5

Četl jsem autorovi předchozí knihy a jsou pro,ne top. Ze začátku mne velmi bavilaa bylo tam pár okamžiků, kdy jsem vyprsknul smíchy (jako např. vytváření skleníkových plynů na zemi :-)). Je to ale spíše scifi než snaha o vědecký román s humorem. Ke konci mne to už moc nebavilo, bylo to spíše více jak pohádka. Ale fanoušky si ta kniha určitě najde, já se mezi ně nepočítám.

Camelot
06.02.2022 3 z 5

V třetí knize kosmické opustil Weir sluneční soustavu a spolu s gravitací se zbavil i části vědeckých zábran a stvořil science-fiction, v níž tentokráte dominuje právě slovo „fiction“. Takového Weira neznáme. Ale proč ne.
Stále mu zůstala přísná racionalita tam, kde se o ni mohl opřít. Tentokráte však jde spíše o podružné záležitosti, protože pokud se týká hlavní zápletky, na racionalitu rezignoval. Ale to se točím v kruhu a musím vypnout rotaci.
Není to špatné a osobně jsem si po „Artemis“ spravil chuť. Weir mi svým pojetím tak trochu připomíná Clarka, protože se nebojí psát o „hardwaru“ a vrací se tak do zlaté epochy žánru. Clarka jsem „zahlédl“ také v samém závěru příběhu. Většina jeho nápadů je originálních, byť sem tam poněkud nelogických. To jsem mu však rád odpustil. Naopak zařadit mimozemšťana do třídy „arachnida“ je taková milá reminiscence časů dávno minulých.

Mrshodan
06.02.2022 5 z 5

Výborné sci-fi. Nejsem vůbec znalá fyziky a tak mi místy dal text zabrat. Lépe řečeno - moc jsem mu nerozuměla. Ale myšlenka je vynikající. I ty charaktery mi tam krásně pasovaly. A celkový optimismus pohledu na lidskou čeládku mě moc potěšil.

JitaJL
06.02.2022 5 z 5

Na začátek bych měla napsat, že sci-fi prakticky nečtu a vesmírné příběhy mě nebaví.
Mám ale dvě výjimky, které mě naprosto dostaly. Před několika lety to byl Marťan, pak velké zklamání Artemis. Přesto jsem Spasiteli dala šanci :-). A rozhodně nelituji.
Mně ty návraty k ději, který předcházel na Zemi, nevadily. I když jsem se samozřejmě těšila, co a jak bude následovat.
Chvílemi jsem se usmívala, chvílemi měla v očích slzy. Sarkastický humor hlavního hrdiny mi je blízký, takže jsem se i bavila.
Doporučuji všem nadšencům i nenadšencům tohoto žánru.
Finále je určitě k zamyšlení. Co KDYBY...?

Míša176
04.02.2022 5 z 5

Úžasný. Fenomenální. Skvělý.

namornice
03.02.2022 5 z 5

Úžasně poutavé, humorné, originální a má to spád. I když je ve Weirových knihách vždycky hodně vědy, jsou neobvykle čtivé.
Napínavé od první stránky, bavil mě ten duchaplný humor a charaktery postav.
Dobré! Dobré! Dobré!

hnusák
03.02.2022 5 z 5

No tedy, fantastická kniha, fantastický příběh, fantastická zápletka. Nechce se mne věřit, že někdo něco takového dá dohromady, se všemi těmi vědeckými termíny, výpočty a k nim vedenými postupy, ty právě na této knize byly to pravé koření, co mne neskutečně bavilo. Pokud mohu srovnat s Marťanem, tak obojí je fakticky sofistikovaně podané, oba dva hrdinové mají encyklopedické znalosti právě pro takovéto přežití v nehostinném prostředí a dobře se s tím popasují s nezdolnou dávkou entuziasmu i vůči naprosto cizí entitě, která, ačkoli má naprosto jiné podmínky žití, tak mu srdce (pokud ho má ) bije na pravém místě. Moc pěkné, velice čtivé, úžasné.

J0hn
02.02.2022 5 z 5

Úžasná, úžasná, úžasná kniha. Marťana jsem viděl jen jako film a během měsíce jsem si ho pustil 3x. A tahle kniha je stejně úžasná. Pokud zde někdo píše, že technické detaily na něj byly moc, pak by se měl zamyslet proč vlastně čte sci-fi a ne jen pohádky pro předškolní děti. Veškeré technické detaily v knize jsou na úrovni, kterou by měl člověk znát ze základní školy. Navíc jsou popsány velmi čtivě a s minimem logických chyb, což je bohužel poslední dobou u knih spíše výjimka.
Návraty ve vzpomínkách do minulosti trochu zdržují, protože se člověk těší na další vývoj aktuálního děje, ale rozhodně nejsou nudné. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdina se na svou minulost rozpomíná a jeho znovuobjevené vzpomínky ovlivňují i aktuální děj tak ani nepůsobí nepatřičně.
S tím souvisí i parádní úvod knihy. Osobně mám problém, že mi chvíli trvá než se do knihy začtu, než se seznámím s postavami a celým universem ve kterém se kniha odehrává, atd. Tady to všechno odpadlo, protože hlavní postava si na začátku nepamatuje vůbec nic, takže jsme do děje pronikali spolu a velmi vtipnou formou :).
Poslední poznámka je o tom, že autor občas trochu tlačí na city, takže se mu povedlo, že i mne se občas orosili oči. Nicméně není to příliš násilnou formou takže to beru spíše jako plus. Ale pokud jste viděli Marťana tak ten na mne působil podobně.

Astonius
01.02.2022 2 z 5

(SPOILER) Seškrtat by to chtělo.... :-) To tedy za mě... No, musím říct, že bych prakticky vypustila z textu veškeré dění na Zemi. Technické části problému na mě byly moc a hlavně mě zoufale nebavily. Ten strašný asi 120 stran dlouhý začátek, než se konečně rozjel děj, jsem málem nedala a musela jsem si pročíst pár pochvalných komentářů, abych vytrvala. Pak to nějakou dobu šlo, chvílemi to bylo dokonce výborné, ale ty neustálé návraty v myšlenkách, co bylo před cestou, to prostě hrozně kazily a zpomalovaly, přitom byly k ničemu. Myslím, že celý problém byl dostatečně v úvodu vysvětlený a nemuseli jsme se následně zaobírat každým detailem k naplánování letu. Navíc chování zúčastněných bylo vylíčeno hrozně naivně a dětsky, když se vezme v úvahu, že šlo o záchranu planety a všechny přípravy probíhaly na nejvyšších úrovních. Poslední část sklouzla opět k řešení neustálých opakujících se problémů zdlouhavě popisovaných, přitom čtenář tak nějak mezi řádky očekával, že ke katastrofě to autor dojít nenechá. Na jednu stranu se řešily technické složitosti a na druhou stranu mně jako totálnímu laikovi přišlo, že hlavní hrdina se vesmírem proháněl jak po dálnici - když se mu zachtělo, otočil to a zajel si, kam potřeboval, no nevím. Úplný konec byl pak totální úlet, tedy alespoň za mne.

Jarka_rybář
31.01.2022 5 z 5

Tohle je dobré. Ne tak dobré jako Marťan, přesto si to plný počet zaslouží. Je tu hromada zajímavých vědeckých faktů z oblasti fyziky, špetička biologie s chemií i etický přesah. Moc se mi to líbilo.

Knihontýnka
30.01.2022 4 z 5

Nejsem velký fanoušek žánru, ale občas si na něčem smlsnu. Tohle je karamelový dortík, zdánlivě obyčejný (stylem psaní), rafinovaný (příběhem). Ale co je hlavní, nelze ho přestat žrát. Po Artemis příjemné nakopnutí ;).

Arev122
30.01.2022 4 z 5

Pěkný pohodový sci-fi román plný úsměvných situací o záchraně života a hloubce přátelství. Pro mě ale spouta zbytečných technických " kosmonautských " informací.

p.mihoc
30.01.2022 1 z 5

No počkám si na film. Nedalo se to číst. Styl psaní jako slohovka průměrného žáka na základce.

KennethMouse
30.01.2022 5 z 5

Vynikající sci-fi počin. Doporučuji všem vesmírným dobrodruhům, neboť hodnocení na obalu knihy opravdu nelže. Jedná se o podmanivé a zábavné čtení, které vás dokáže vtáhnou. Kniha se velmi dobře čte (ještě lépe těm co mají dobrou prostorovou představivost a ovládají základy astrofyziky), děj není náročný a má logiku a vypráví vynikající příběh. Celkově velmi povedené a 5 zářících hvězd naprosto zasloužených.