Spiknutí proti Americe
Philip Roth
Philip Roth ve svém novém románu rozpřádá fiktivní příběh vítězství Charlese A. Lindbergha v prezidentských volbách v roce 1940. Lindbergh, slavný letec, který roku 1927 jako první přeletěl Atlantik, poráží Franklina D. Roosevelta a stává se třicátým třetím americkým prezidentem. Jeho programem je však izolacionismus a pronacistická politika.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2006 , Volvox GlobatorOriginální název:
The Plot Against America, 2004
více info...
Přidat komentář
Velký spisovatel, to především. Zajímavá fikce, která nutí k zamyšlení, skvěle popsané situace a rodinné vztahy. Philip Roth mě opět příjemně překvapil a navnadil na další jeho knihy.
Roth je bezesporu jedním z nejlepších spisovatelů historie (a je pro mě trochu záhadou, že ho obešla Nobelova cena). Jen málo z jeho knih se nedočkalo nějaké literární ceny. Současně je ale spisovatelem, který nic nedá zadarmo – nepíše tak, že by čtenář hltal jedno slovo za druhým a ponořený do příběhu se hnal za jeho koncem. Jeho podrobné, důkladné, až rozvláčné psaní dělá trochu problémy i mně – a to i v případě tak zajímavého a výborně promyšleného příběhu, jakým je Spiknutí proti Americe. Rothova realistická drobnokresba je tak věrohodná, že ten, kdo by neznal historické reálie, by snadno uvěřil, že tak se to opravdu stalo. A asi netřeba pochybovat o tom, že takto se to za určitých okolností klidně stát mohlo (a mohlo to dojít ještě dále – kam až, to už Roth moudře ponechává na fantazii čtenářů). Realita je někdy ještě nepředvídatelnější a dramatičtější než ty nejdivočejší fantazie (příkladem budiž současná situace ve světě).
Kniha mě bohužel velmi zklamala. Popis alternativního vývoje historie byl sice zajímavý, ale dějově to bylo ohromně prázdné. Celých 400 stran je napěchováno popisem naprosto běžného života jedné židovské rodiny. Nevím, jestli to mělo nějaký hlubší smysl, ale já jsem ho nepochopil.
Spousta dějových odboček bylo zcela zbytečných. Např. část se sledováním křesťanů v autobusech. Proč to v té knize bylo? Stejnou otázku jsem si kladl u všech kapitol, kde se zdlouhavě psalo o poštovních známkách, práci nebo o kradení oblečení. Ten popis plíživého vzestupu antisemitismu tam sice byl, ale vzestup to byl opravdu plíživý, až nepostřehnutelný. Většinu knihy mi přišlo, že spousta z obyvatel Newarku jedná dost přehnaně a k takové hysterii chybí důvod. V samotném závěru pak sice nenávist vyplula již na povrch, kvůli pomalému rozjezdu na předchozích stranách mi to ale celé přišlo dost umělé. Vrcholem bizarnosti tohoto díla pak bylo extrémně zkratkovité rozřešení celého děje s Lindbergem. Přišlo mi, že autor prostě nevěděl, jak z toho vybřednout, tak použil to nejjednodušší, co ho napadlo.
Kdyby bylo Spiknutí proti Americe kratší a více se zabývalo antisemitismem a pronásledováním židů než všedním popisem rodinného života, knihu bych si užil více. Takto ale musím říct, že už po ní asi v životě nesáhnu.
Hodně zajímavý "What if...", který nebylo zase tak daleko od pravdy (koukněme se na vzdemutí alt-right hnutí po Trumpově zvolení). Lindy a jeho koketérie s Říší jako nosnej pilíř, kterej drží stavbu izolace a politiky nevměšování (zase se nám tady tak trochu vyloupul ten Donald) a zároveň si na vlastním hřišti rozehraje vlastní verzi, v Evropě té doby oblíbené kratochvíle "Ulov si svýho icika", kde vedl ligu mančaft v hnědých košilích. Někdy to mělo trochu hluchý místa a měl jsem problém udržet pozornost, ale poslední třetina už to dotáhla. Atmosféra strachu, stísněnosti a paranoii byla doslova hmatatelná. Jinak bych se ani moc nedivil, kdyby si Roth do Lindbergha trochu vyprojektoval G.L. Rockwella. Na seriál se určitě kouknu, jsem zvědavej na převedení tématu na obrazovky a asi to není náhoda, že se v současným klimatu sáhlo po týhle látce. Jen si vzpomeňte, jak nedávno mašírovali nočníma ulicema, na cestě je doprovázel svit pochodní a skandovali "Jews will not replace us!" ... mrazivý...
Zajímavé nosné téma alternativní historie, avšak ne naplno využité. Přesto občas mrazí, jak se současné Spojené státy podobají těm nacistickým, popsaným v knize... Roth je vizionář.
Co by se stalo, kdyby v USA převládly pronacistické síly a Spojené státy tak vojensky nevstoupily do druhé světové války? Tuhle myšlenku rozvíjí vynikající fiktivní román Philipa Rotha o alternativní historii USA, v níž prezidentské volby před druhou světovou válkou nevyhrál Franklin D. Roosevelt, ale Charles Lindberg, zastánce americké politiky izolacionalismu...takový Donald Trump dneška... Roth mistrně rozehrává alternativní dějiny své země, přičemž největší devizou románu je zvolená dualita - velké dějiny na pozadí x všednodenní příběh vypravěče a jeho rodiny, obyčejných malých lidí, kteří jsou ovšem pro rastr vyprávění klíčoví svým původem - jsou to příslušníci židovské komunity - jak píše Roth kdesi v knize ,,tisíce křesťanských rodin si toho, co se právě děje židům, možná ani nevšimlo". Alternativní dějiny Spojených států jsou tak vlastně obdobou toho, co se dělo Židům v Německu ve dvacátých a třicátých letech, od fáze pocitu bezpečí a důvěry ve stát, po pozvolné a nenápadné vzdýmání antisemitských nálad, rétorické útoky představitelů establishmentu a vrcholné politiky, až po pogromy a zbavování občanských práv... Vypravěč knihy je malý kluk a pohled dětských očí Roth zvolil opravdu promyšleně, naivita a dětská nezkušenost dobře doplňují fiktivní běh amerických dějin...
Prostě vynikající. Do detailu promyšlená alternativní historie. Ale to není to hlavní, důležitý je příběh židovské rodiny se všemi nuancemi jednotlivých postav, s různými postoji v různých částech knihy (nesmiřitelný odpor, kolaborace, váhávost, zištnost, mladické poblouznění, prozření). Strhující, čtivé, propracované. Roth se definitivně tímto dostává mezi mé top autory.
Opravdu mrazivé počtení. Alternativní historie USA, kdy se do čela země dostává antisemita. Psáno z pohledu normální rodiny, lze si představit, že takto nějak se museli cítit obyčejní židé v první polovině třicátých let v Německu...
Tento žánr obvykle nečtu. Kniha je skvěle napsaná, provokuje k úvahám a pobízí ke zjišťování dalších informací. Vynikající.
Alternativní historie mě nikdy příliš nezajímala...takové "kdyby" si člověk rád vytváří sám....zde je tato jiná linie historie vykreslena "jen jako pozadí" pro téměř odlišný děj a hluboké myšlenky klasického Rotha..
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) alternativní historie americká literatura zfilmováno – TV seriálAutorovy další knížky
2006 | Portnoyův komplex |
2009 | Lidská skvrna |
2009 | Americká idyla |
2014 | Pražské orgie |
2006 | Spiknutí proti Americe |
Kandidát na prezidenta, který má volební program, že zemi nezatáhne do války. Rodinné spory kvůli politice. Plíživá nenávist. Nepřipomíná Vám to něco?