Tribunova kletba
John Maddox Roberts
Sedmý díl ze série SPQR, série detektivních příběhů z prostředí antického Říma. Píše se rok 699 od založení Říma (55 př. Kr.) a Decius Caecilius Metellus se uchází o úřad edila. Je šťastný, že se vrátil domů do Říma z daleké Galie, kde Caesar vede krutou a nekonečnou válku, štěstí mu však kalí obava, že Římu hrozí další válka ? Krassus se chystá na tažení proti Parthům, láká ho jejich bohatství. Válku sice senát neschválí, ale to Krassa nezastaví a tak v den, kdy vyráží i se svým vojskem z Říma, pronese jeho největší odpůrce tribun Ateius Kapito před celým shromážděným davem prastarou a strašlivou kletbu. Kletba vyděsí nejenom samotného Krassa a všechny přítomné občany, ale i ty nejvýznačnější Římany,kteří proto pověří Decia, známého detektivními schopnostmi, aby zjistil, kde se Ateius kletbě naučil. Decius se tedy snaží proniknout do tajů kultů a magie, a když je Ateius zanedlouho zavražděn, dostává ještě obtížnější a nebezpečnější úkol ? najít jeho vraha...... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2010 , DokořánOriginální název:
SPQR VII: The Tribune´s Curse, 2003
více info...
Přidat komentář
Tento díl je už zase z přímo z Říma. To je jen dobře. Jeho popis je dle mého autorova nejsilnější stránka. Postupně se vytrácí detektivní část příběhů. V tomto díle je už prakticky nepodstatná a i když se samozřejmě zločinec odhalí, nějaké převratné dedukce nečekejte. Naštěstí to je nahrazeno zajímavými římskými reáliemi. A to víc než dostatečně.
Kniha se mi líbila, trošku jsem se ztrácela ve všech těch římských jménech, ale pohoda. Politika ve starověkém Římě byla stejně úplatná a špinavá jako dnes. Něco se zřejmě nikdy nezmění. Mnoho zajímavých informací o běžném římském životě.
Vše podstatné je uvedeno v komentářích níže. Já bych k tomu jen dodal, že zvyky Římanů autor servíruje svým čtenářům formou jemného humoru:
"Můj otec, Decius starší, byl jedním z nejpřednějších představitelů gens Caecilius. Právě jeho neochabující dlouhověkost mě udržovala právně nezletilým. Mohl mě osvobodit jednoduchou formalitou, ale ten starý ničema se nehodlal vzdát svého práva mě ovládat."
Povedený díl. Římské intriky,Krassův parthský plán, trochu přitažená za vlasy Ateiova kletba. Ale po nudných dílech z Egypta a Saturnáliích, je to zase ten Řím, který mě tak fascinuje. A typickému úředníkovi Deciovi se stýská po nehostinné Galii-to mluví za vše.
Další díl série vychází ze známých skutečností - jeden z triumvirů Markus Licinius Krassus vynaložil velké úsilí, aby se mohl proslavit (a možná ještě více obohatit) velkou válečnou výpravou proti Parthské říši. Nakolik je pravda o kletbě tribuna Ateia si nejsem jistý, ale celý příběh je pěkně vystavěn a Deciovo detektivní umění si přijde na své.
Líbí se mi, jak autor v každém díle popisuje každodenní život lidí ve starověkém Římě - těch obyčejných i těch mocných. Čtenář se tak seznámí s mnoha zajímavými podrobnostmi o kultuře a zvycích té doby.
Další detektivka, další dobrodružství. Znovu přehršel faktů ze života obyvatel antického Říma. Kniha se čte dobře. Na antický Řím je zde nahlíženo trochu z jiného úhlu. Je třeba pochválit J. M. Robertse za sběr faktů a práci s nimi. Doporučuji.
Komu se zdá zápletka překombinovaná a vymyšlená - Gaius Ateius Capito doopravdy žil a v roce 55 př. n. l. byl tribunem lidu. Podle Plutarcha doopravdy proklel Marca Licinia Crassa při odchodu z Říma.
Autorovy další knížky
2004 | Královský gambit |
2000 | Conan a poklad Pythonu |
2010 | Tribunova kletba |
2008 | Saturnálie |
2005 | Katilinovo spiknutí |
"Byl jsem mnohem šťastnější, než má obyčejný smrtelník právo být, a to mě mělo varovat. Veškeré mytologické příběhy a každý závěr řecké tragédie, co byl kdy napsán, odhalil zcela jasně jednu nevyhnutelnou pravdu: pokud jste svrchovaně šťastní, bohové na vás mají spadeno. Nelibě nesou, když jsou lidé blažení, a přimějí vás za to zaplatit."
S touhle overturou je jasné, půjde do tuhého a půjde o bohy, a dokonce o uvalení kletby na celý věčný Řím, což vyděsí bez výjimky všechny a vyžádá si to velmi náročné lustrum. A zaúkoluje Decia Metella, za i jinak pohnutých dob triumvirátu, kdy jeden bere všechnu slávu, aniž by v Římě vůbec byl (Caesar v Galii), druhý vládne Římu a světu, i když má šéfovat Hispánii (Pompeius), a třetí už neví, co roupama, tak hodlá napadnout momentálně klidné Parthy a ještě krapet si přihodit do své bezedné pokladničky (Krassus).
Výborné a poučné čtení.