Útok na Bagdád
Leo Kessler (p)
Z historie pluku SS Wotan Válečný román zaznamenává průběh vojenské akce, realizované elitní německou jednotkou na území Iráku na jaře roku 1941. Legendární úderný pluk SS Wotan, jehož příslušníci oddaně slouží zájmům vlasti i vůdce, je pověřen mimořádně náročným úkolem. Má uskutečnit ambiciózní Hitlerův plán na oslabení vlivu Velké Británie na Středním východě a získání přístupu k ropě pro třetí říši. Němci svou riskantní operací podpoří protibritský odboj iráckých armádních vzbouřenců, jejichž vůdce Rašíd Ali připravuje útok na vládní palác v Bagdádu, zatčení regenta, převzetí moci, vypovězení smlouvy s Velkou Británií a uzavření spojenectví s Německem. Rozhodující bitva se odehraje v krutých podmínkách pouště o strategicky důležitou anglickou leteckou základnu v Habbáníji nedaleko Bagdádu. Autor, sám aktivní účastník bojů během druhé světové války, vychází ze studia dosud neznámých dokumentů, nalezených v archivu STASI v Berlíně po roce 1989.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2003 , BaronetOriginální název:
Assault on Baghdad, 1992
více info...
Přidat komentář
Na hasselovky to sice nemá, ale jen tak na odpočinek je to dobré a pohodové čtení s docela slušným spádem.
Prostě klasika od Kesslera. Čtenáři válečných románů po této knize určitě rádi sáhnou, milovníci romantických pohádek knihu štítivě zahodí do koše. Každý ať si vybere podle své čtenářské gramotnosti.
Jako vždy úžasně čtivé a zajímavé. Hodně dramatických situací, zvláště ke konci. Občas mi sice připadalo jednání postav trochu nelogické a úspěch naprosto nemožných akcí hodně překvapivý, ale dobře, to můžu u "kesslerovek" snadno odpustit. Už se těším na další.
Stejný děj jako u Operace Irák jen trochu více rozvinutý a trochu upravený. Moc dobře zpracovaný příběh.
Tak toto je šestá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. V této knize jsou ještě příslušníci úderného pluku Wotan přesvědčeni o "konečném vítězství" a jsou nadšenými stoupenci NSDAP. V ostatních knihách, které jsem o pluku Wotan četla, to už tak jednoznačné není. Všechny knihy se čtou velice dobře, i když je v nich tolik násilí a brutality. V hlavě se mi pořád honí myšlenka (a to už od dětství), proč jsou lidé tak nepoučitelní a znovu a znovu se nechají zmanipulovat nějakým megalomanem (zdaleka to nebyl jen Hitler) a jít do války, ve které zabíjejí, jsou zabíjeni a páchají zvěrstva, za která by v době míru dostávali vysoké tresty. Jsme opravdu tak stádní druh, nebo je ve většině z nás tolik podvědomé agrese, že rádi jdeme do války, kde se tato agrese může vybít?
Čtivá kniha,která rychle vtáhne do děje. Velice čtivý byl konec knihy,kdy příslušníci Wotanu utíkali ze zajetí...
V tomto díle jsem vyloženě fandil Wotanu, škoda že měl tak slabého spojence a tak mnoho ztrát
Autorovy další knížky
2006 | Obrněný prapor SS |
2002 | Ardeny: Operace Lítice |
2002 | Charkov: Pochod smrti |
2005 | Wotan: Odvážná mise |
2001 | Směr Moskva: Pal! |
tohle nebylo špatné, fikce britská základna Habbánije nikdy neexistovala ,ale Němci se angažovali v Íráku , ropa byla základ postupu jak německých , tak britských vojsk.