Staletí kolem nás: Přehled stavebních slohů
Jaroslav Herout
Popularizující knížka, určená k orientaci ve stavebních slozích, sleduje a vysvětluje vývoj architektury u nás od doby předrománské až do 20. století. Podstatnou část tvoří obrazové tabulky, na kterých jsou názorně ukázány a popsány typické architektonické prvky, detaily, profily a ornamenty i celé stavební celky, charakteristické pro jednotlivá slohová období.... celý text
Přidat komentář
V podstatě základní a víceméně taky jediná přehledná publikace, věnující se architektonickým prvkům atp. Určena je asi zaujatým laikům, studentům uměleckých středních škol, humanitně orientovaných gymnasií a nebo snad i prvních ročníků vysokých škol (klasicky dějin umění či architektury). Rozhodně není bez chyb, není v ní vše, vůbec se nevěnuje například historické barevnosti, neobsahuje přesné datace, terminologie je v ní hodně zjednodušená atp. Pro skutečnou práci s historickou architekturou (klasicky pro stavebněhistorický průzkum, restaurátorské průzkumy architektury atp) by ale bylo vhodné mít práci o poznání podrobnější. Nic lepšího ale v češtině nemáme, takže díky za ni! Celkový dojem: 65%
Spíše než přečteno by se dalo říci několikrát důkladně prolistováno a prostudováno už před delší dobou. Knihu jsme měli doma, a tak jsem měla příležitost do ní nahlížet po libosti. Nakonec jsem ji potřebovala na střední škole jako podklad k maturitě, protože jsme brali dějiny umění a tohle byl asi nejlepší zdroj informací. Asi neznám lepší knihu o dějinách architektury v různých slozích, která by nabízela tak detailní přehled a zároveň byla napsaná tak, aby jí pochopil i nearchitekt.
Herout má úžasný dar, vysvětlit dějiny architektury tak, aby byly jasné památkáři, i úplnému laikovi a ještě je to poměrně čtivé.
Opět pro hlubší studium ale vyžaduje více času. A určitě to není kniha na jedno přečtení :)
Herout je legenda mezi studenty výtvarného umění. Je to "bible" a souhlasím naprosto se všemi komentáři
Když mi není jasné něco v architektuře památek, otevřu tuto knihu a zpravidla už jinde hledat nemusím.
Kniha Staletí kolem nás a Slabikář návštěvníků památek (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.
Rozšířený Slabikář návštěvníků památek. Rozhodně vynikající průvodce po architektonických prvcích.
Pro mě je to jedna z nejlépe napsaných a čtivých knih o vývoji architektury. Přestože má i svoje mouchy, tak jí považuji za základ pro studium dějin architektury (zároveň vhodná i pro laiky).
Štítky knihy
architektura příručky populárně-naučné publikace dějiny architektury architektonické památky přehledy stavební slohyAutorovy další knížky
1970 | Staletí kolem nás: Přehled stavebních slohů |
2000 | Slabikář návštěvníků památek |
1975 | Naše stavební památky |
1986 | Jak poznávat kulturní památky |
1972 | Prahou deseti staletí |
Ze všech dostupných knih, kterým jsem se dostala, tato kniha opravdu představuje nejvíce přehledný a dostupný seznam architektonických prvků ve schématech potřebných pro studia na vysoké školy a jejich přijímací zkoušky. Ikdyž je právě starší, doporučuji všem právě tuto.