Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953
Timothy Snyder , Ray Brandon
![Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953 Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953](https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412363/bmid_stalin-a-evropa-napodobit-a-ovladno-gHo-412363.jpg?v=1559175660)
Studie významných historiků a historiček, které v této knize shromáždili Timothy Snyder a Ray Brandon, přibližují různé etapy cesty, kterou Sovětský svaz za vlády Josefa Stalina prošel. Nejprve se diktátor snažil připodobnit zaostalou sovětskou říši Evropě – například za cenu obrovských obětí během několika let odnaučit miliony Kazachů kočovat a přimět je k usedlému životu. Po vítězství v kruté válce s Hitlerem si Stalin usiloval podmanit tu část Evropy, kam dorazila sovětská vojska, a připodobnit ji sovětské říši. Sovětský svaz byl největším státem na světě, jeho represivní moc a strašné ambice byly nejzřetelněji realizovány v Evropě. Pod vedením Josepha Stalina, od 1928 k 1953, Sovětský svaz transformoval sebe a pak všechny evropské země, se kterými přišel do kontaktu. Tato kniha se zabývá každým aspektem setkání Stalina s Evropou: pokus o vytvoření evropského státu urychlením evropského modelu průmyslového rozvoje v SSSR; masové vraždy v očekávání války proti evropským mocnostem; skutečný kontakt s největší silou Evropy, nacistickým Německem, nejprve jako spojenec a pak jako nepřítel; čtyři roky války hlavně na sovětském území, které přinesly miliony mrtvých, včetně velké části holocaustu; a konečně znovuobnovení sovětského systému, nejen na předválečném území SSSR, ale také na západní Ukrajině, v západním Bělorusku, v pobaltských státech, Polsku, Československu, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a východním Německu.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2019 , Past productionOriginální název:
Stalin and Europe: Imitation and Domination, 1928-1953, 2014
více info...
Přidat komentář
![sika444 sika444](https://www.databazeknih.cz/img/users/23_/238785/m_sika444-XCE.jpg?v=1615373227)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Dvanáct brilantních studií týkajících se nejen Stalinovy politiky, ale i souvisejících témat. Cenné je na knize to, co by mělo být samozřejmostí: všechna tvrzení jsou doložena v poznámkách z pramenů nebo literatury. Autoři hojně využívají i literaturu autorů z východoevropských zemí, čímž se jejich texty liší od knih západních autorů, kteří v důsledku jazykové bariéry tyto autory neznají.
Leccos je možno zjistit jinde, ale některé skutečnosti objevuje právě tahle kniha (nebo já jsem je nalezl v této knize poprvé):
- Násilí, útěk a hlad - čínsko-kazašská hranice a kazašský hladomor;
- Stalin, špionáž a kontrašpionáž;
- Polské podzemí za sovětské okupace;
- Německé ekonomické plány s okupovaným Sovětským svazem a jejich naplnění (1941 - 1944) - tato kapitola je velmi důležitá pro pochopení motivů Hitlerovy invaze na východ;
- Běloruští partyzáni a německá odveta - kapitola boří některé mýty;
- Stalinova válečná představa o poválečném míru (1939 - 1945) - zde zjistíme, že není pravda to, co se obecně traduje: totiž že Churchill, Roosevelt a Stalin si rozdělili Evropu už během války);
- Stalin, sovětská politika a vytvoření komunistického bloku ve východní Evropě (1941 - 1948) - zde je dobře doloženo, proč Stalin budoval blok lidových demokracií kolem svých hranic a jaké způsoby v jednotlivých zemích používal;
- Stalin, roztržka s Jugoslávií a úsilí Sovětů a východoevropských států o upevnění kontroly (1948 - 1953) - nejen o roztržce s Titem, ale především o budování armád v sovětských satelitech a o příčinách politických čistek v letech 1950 - 1954.
Knihu uvádí Snyder skvělým úvodem, který hutně nastiňuje základní fakta. To je vůbec přednost knihy - velká hutnost textů, žádné zbytečné vysvětlování, autoři předpokládají, že se čtenář orientuje v základních faktech. Škoda, že jsou zde některé tiskové chyby (na str. 289 je letopočet 1974, správně má být 1947, na str. 309 je letopočet 1953, správně má být 1952)
![francouz francouz](https://www.databazeknih.cz/img/users/14_/143093/m_143093-oML.jpg?v=1463929681)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
No tak toto je zase trošku jiná knížka od mého oblíbeného autora, nicméně tak jak jsme u něj zvyklí snaží se nám rozkrýt před i poválečnou Evropu, a to hlavně z pohledu jednoho z největších tyranů a masových vrahů ever J. V. Stalina.
Jsou zde krásné ukázky, toho jak si socilistický systém, třeba neveděl rady s některými z původních obyvatel SSSR.
Ano bylo to někdy opravdu těžké najít ten správný postoj. Nicméně postoj byl většinou jasný : "Potřebujeme z táborů udělat kolonizační vesničky, bez uvažování o době věznění. Filantropické ohledy, zkrácení trestu , jsou nejen nemístné, ale často dokonce škodlivé."
No z toho opravdu až mrazí, to jaký byl přístup k vězňům, kteří se bohužel znelíbili režimu a bylo je třeba přesídlit.
To jak kazaši utíkali do Číny, pašovali čaj a nebylo vůbec možné je zadržet, z pohledu sovětské vlády, bylo opravdu zajímavé.
Také postoj k ostatním národům, židům, zejména polákům, ukrajincům a dalším je velmi vystižně pojat a to jak si připravoval nárazníkovou pováleční zónu, no velmi poučné by to mělo být pro mnohé z nás, kteří pochybujeme, i když se často objevuje naprosto stejný slovník u stávající ruské vládnoucí garnitury.....
Nevím kolik se toho má ještě stát, abychom vnímali dějiny jako spirálu a poučili se z chyb, které zde kdysi byly....
Dvanáct bohatě ozdrojovaných studií, které nabízejí nevšední pohled na stalinistický režim. Ne všechny jsou ale tak čtivé a popravdě i zkreslují název knihy. Spíše bych uvítal celistvou analýzu o zmíněném období 1928-1953 v Evropě z pohledu SSSR.