Syntéza
James Swallow
Star Trek - Titan série
< 6. díl
Hvězdná loď Titan pokračuje v průzkumné výpravě mimo dosud probádaný vesmír. Čím dále se dostává od prostoru Federace, tím víc se kapitán William Riker i jeho posádka těší na naplnění pravé mise Hvězdné flotily: pátrání po novém životě a objevování nových civilizací. Když však Titan narazí na „mělčinu“ – neznámou prostorovou poruchu – přijde o warpový pohon. Titan se tak náhodou ocitne na bojišti, ve kterém objeví pole trosek a pozůstatků vesmírný lodí. Když posádka pátrá po trosečnících, narazí na loď, na níž se podle všeho nikdy nenacházela žádná živá bytost. Výsadku se ve snaze dopídit se odpovědí podaří vyjmout počítačové jádro. Jakmile zařízení zprovozní, ukáže se, že nejde jen o běžný počítač, ale o aktivní umělou inteligenci. Sama se označuje jako DruhoGen Modrobílý pocházející z civilizace tvořené výhradně myslícími počítači, tzv. Strážci. Před dlouhými věky byly tyto umělé inteligence stvořeny, aby se staly první linií v boji proti Ničiteli – mocné destruktivní síle, proti níž ve snaze hrozbu zastavit vedly generace strojů nekončící válku. Kapitán Riker se nabídne, že Strážcům pomůže, avšak po letech bojů jsou umělé inteligence nedůvěřivé a podezřívavé, zvlášť k organickým tvorům. Válka však pokračuje a Ničitel vyhrává. Pokud pronikne do našeho světa, zničí vše v soustavě umělých inteligencí, kde se však nehodlá zastavit…... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2020 , Laser-books (Laser)Originální název:
Synthesis, 2009
více info...
Přidat komentář
![hanak_v_exilu hanak_v_exilu](https://www.databazeknih.cz/img/users/17_/170679/m_170679-Nz2.jpg?v=1484386084)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Námět není špatný, ale autor žádnou ze slibných zápletek nerozvinul a vcelku je promrhal. Civilizace strojů si zasloužila hlubší mytologii, exotický Nepřítel měl dostat více prostoru a nová členka posádky se začlenila až příliš poklidně. Kvůli jeho stylu psaní a jisté lehkovážnosti vtisknuté členům posádky ztrácí děj na naléhavosti a temná atmosféra - typická pro začátek knihy, vyvanula dávno před závěrečnou třetinou.
Autorovy další knížky
2017 | ![]() |
2018 | ![]() |
2019 | ![]() |
2018 | ![]() |
2016 | ![]() |
U série Titan mě hodně bavily především první tři knihy a pak samozřejmě crossover s ostatními sériemi. Kromě prvních třech mi zbytek knih v sérii zatím přijde spíš jako taková ta výplň v podobě průměrnějších epizod v sérii seriálu, kdy se nějak musí zaplácat čas do něčeho velkého, co stojí za to čekání. U ostatních sérií (TNG, Voyager) je to podobné. Vlastně mi tahle post-Nemesis éra dost připomíná komiksy, třeba od Marvelu, kdy většina příběhů jede, je většinou průměrná a pak přijde ten velký crossover. Jenže k úplnému pochopení crossoveru je potřeba znát i ty vedlejší průměrnější příběhy, protože se na ně v crossoveru rovnou navazuje nebo minimálně odkazuje.
Zápletka tohohle dílu je už takový sci-fi evergreen - syntetici vs organici. Stačí znát pár děl s touto tématikou a už vás ničím nepřekvapí. Shodou okolností jsem se do téhle knihy pustila krátce po dohrání Mass Effectu, kde se podobné téma také řeší a je zpracováno výrazně lépe. Po Mass Effectu mi tahle kniha připadala dost nudná, trochu se to zlepšilo až tak v poslední čtvrtině, kdy už se blížilo finále. Mimo Mass Effect je to samozřejmě už lépe zpracované v Star Treku jako takovém, viz třeba vše kolem Data.
Poznámka trochu bokem: SPOILER - Nevím, proč autor pro avatara lodního počítače zvolil zrovna Minuet, když to reálně nemělo žádný dopad na Rikera nebo na jeho vztah se ženou apod. Je to jen takový laciný easter-egg, skoro bych řekla, že většina lidí bude mít problém vzpomenout si, kdo sakra Minuet byla.
P.S: komentář od hanak_v_exilu knihu vystihuje dokonale, jen jsem chtěla přidat i svůj pohled.
6/10