Plamenům navzdory
Michael A. Martin
Star Trek - Typhonský pakt série
< 2. díl >
Krátce poté, co Gornská hegemonie odhalí své spojenectví s novým protivníkem Federace – koalicí galaktických mocností známou jako Typhonský pakt – je stižena ekologickou katastrofou, která zničí planetární líheň její válečnické kasty. Gorni naštěstí studují pozůstatky starobylé, avšak mocné technologie „rychlé terraformace“, kterou po sobě zanechala dávno ztracená civilizace. Toto zařízení, pokud je budou schopni ovládnout, by dokázalo obnovit jejich křehký biologický a sociální status quo. Avšak když se gornský válečník rozhodne použít cizí technologii k přeměně planety Hranrar v novou líheň válečnické kasty a ohrozí tak životy místních obyvatel, přiláká nechtěnou pozornost šíleného gornského válečníka odhodlaného zajistit vojenské kastě trvalou nadvládu. Mezitím se po mimozemské technologii vydává pátrat i hvězdná loď Titan. Federace doufá, že by jí zařízení mohlo pomoci zacelit rány, které utrpěla během nedávné borgské invaze. Kapitán Riker tak hledá rovnováhu mezi blahem vlastní posádky, osudem obyvatel Hranraru a odpovědností Základní směrnici. S flotilou Typhonského paktu v patách musí nejen zastavit gornské válečníky, ale rozluštit i tajemství dávného terraformačního zařízení. Ze všech členů posádky Titanu však pouze komandér Tuvok skutečně chápe, jak podobná technologie měnící povrchy planet může být nebezpečná, přestože k jejímu použití vedou ty nejlepší záměry…... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2021 , Laser-books (Laser)Originální název:
Seize the Fire, 2010
více info...
Přidat komentář
Na téhle sérii je skvělé, že může postupně představit všechny rasy dosud opomíjené příběhy Star Trekovského universa. Po Breenech přišli na řadu i Gornové, a stejně jako po minulé knize, i po téhle zůstala lehká pachuť. Společnost hegemonie měla určitě větší potenciál než z ní autor vymáčkl a ani zápletka není nijak objevná. Text zaplevelují logické díry a nepravděpodobné situace, což dělá z jinak seriózně pojaté krize tak trochu frašku.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2013 | Kobayashi Maru |
2007 | Mezi dvěma světy |
2013 | Romulanská válka 1: Pod křídlem dravce |
2012 | Černý král |
2015 | Romulanská válka 2: Odvážně vstříc bouři |
Celá série mě zajímá, protože jak u série Titan, tak u TNG představuje osvěžující crossover v době, kdy se příběhy TNG neustále točily kolem Borgů a Titan se utápěl v poměrně překombinovaných příbězích o objevování nových civilizací.
Jsem rád, že série představuje jednotlivé rasy Typhonského paktu a na rozdíl od seriálu se je snaží více propracovat. Konkrétně v této knize jsem ocenil, že autor napsal mnohem věrnějšího Rikera než v příběhu Přes dravé moře.
Nicméně je třeba konstatovat, že tato kniha pokračuje v tradici příběhů ze série Titan, tedy slabý příběh v zajímavém prostředí. V tomto případě je navíc čtenář místy nucen zcela zbytečně číst o stejné události, pouze z pohledu druhé strany.
Příběh se odehrává na poměrně malém prostoru ze tří různých pohledů. Nicméně v určitých částech knihy není zcela jasné, o co vlastně jednotlivým stranám jde. Děj je skutečně plný logických nejasností (jednání obou gornských kapitánů Krassrra a S'syrixxe, skutečný rozsah telepatických schopností Deanny Troi nebo Rikerův transport na gornskou loď) a některé dějové linky na konci knihy zcela vyústí do prázdna (výsadek na Hranrar, domorodci na Hranraru, úmysly doktora R'rerrgrana nebo Tuvokův rozhovor s umělou inteligencí).
Celkově tedy slabší, ale čtivý průměr a možná bych v dalších dílech už nepokračoval, ale na druhou stranu si říkám, že kromě knižního Star Treku nám už žádný jiný nezbyl. Televizní paskvily Discovery, Picard nebo Strange New Worlds nelze brát vážně.