Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6658 6658

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

niki-chan
19.05.2016 odpad!

3 týdny obrovského sebezapření, abych vůbec dočetla. Vzhledem k rozsahu prostě hrůza...

AlenaZelova
15.05.2016 5 z 5

Kniha je dost známá, několikrát jsem se chystala ji přečíst, díky čtenářské výzvě jsem se do ní pustila. Kniha mě velmi překvapila, moc jsem od ní nečekala, o čem asi tak může být? Jak se stařec snaží ulovit rybu? A celá kniha jen o tom? Nebude to nuda? Překvapivě ne, kniha je opravdu zajímavě napsaná. Ano, kdyby byla delší, možná by to byla už nuda, kdo ví... Každopádně knihu doporučuji, stojí za přečtení.

susan0834
28.04.2016 5 z 5

Zprvu jsem neočekávala, že mě kniha zaujme, ale už po pár stránkách mě zcela pohltila. Přečetla jsem ji hned, protože jsem ji nedokázala odložit a dočíst druhý den. Kniha nepostrádá emoce a to na knihách miluji. Dle mého názoru Nobelova cena byla udělena oprávněně. Hemingway je prostě třída, jeho styl psaní a myšlení miluji.

koki.veru
26.04.2016 2 z 5

Upřímně řečeno mě tato knížka vůbec nezaujalo. Přečteno kvůli čtenářské výzvě, ale kniha mě vůbec nebavila, děj nudný a zdlouhavý. Mám ráda jiný styl psaní a napínavější knížky.

allebra
16.04.2016 5 z 5

Nádherný životní příběh, ke kterému se ještě určitě vrátím.

Ellissabeth
15.04.2016 3 z 5

Začátek a konec moc krásný. Střed trochu roztažený a chvilkami nudný (přirovnáván k "zdlouhavým bitvám ve fantasy"). Ovšem autor měl trochu hlubší myšlenku a ta je v tom cítit. Ovšem musím říci, že jsem čekala od příběhu asi "trošičku víc". Přesto moc pěkné, stojí za přečtení. Navíc je krátká a nikomu neublíží.

Corvus
15.04.2016

Budu upřímný: čekal jsem mnohem, mnohem více. Mám rád i kvalitní jednohubky. Počet stran kvalitní knihu nedělá a nevidím důvod proč by útloučká Stařec a moře neměla mít Nobelovku. Bohužel se mi autor netrefil do vkusu... a to píšu jako člověk, který má rád příběhy odehrávající se na moři. Podle mého názoru by cenu tato kniha dnes neměla šanci získat. Chápu, že jednohubka o dědovi, co vyrazí rybařit má silný podtext o nezdolnosti ducha, ale upřímně: vždyť je to napsané tak okatě a skoro až nudně a příběh samotný je natolik předvídatelný, že mi buď něco "geniálního" uniklo nebo to je prostě jen nadhodnocený počin. Jsem rád, že jsem si konečně doplnil knihu ze škatulky "povinná četba", ale za mě rozhodně velké zklamání.

chlo0opek
13.04.2016 4 z 5

U této knihy mně překvapila její délka - opravdu jsem čekal, že kniha s Nobelovou cenou bude mít trošku více stránek:). Ale nevadí, na příběhu to nic neubírá, spíše naopak - aspoň to pěkně odsejpá;). Hezky jsou zde vyjádřeny pocity a jednání starce i zápasy s rybama na moři. Než jsem se však nadál, bylo dočteno. Ještě mě teda zamrzel závěr; bylo mi staříka líto, to, jak nakonec skončil, i když jisté pozitivum se i zde přece jen našlo...
Na plný počet to ale přece jen není - dávám lepší 4*.

Pajoslavka
05.04.2016 5 z 5

Fantastické. Četla jsem již před mnoha lety, ale i tak se od knihy nedá při opětovném čtení odtrhnout...

angelice
31.03.2016 5 z 5

Kniha je úžasná. Jako mám na jiných dílech ráda prosté vyjadřování, jež umocní okamžik, zde všechny pocity, věci a situace nabývaly vznešených rozměrů.
Udělat hrdinu z obyčejného člověka, jehož jediná touha je dokázat, že ještě za něco stojí, i když jej společnost odstrkuje. Krásná kniha, idealizující nesmírnou námahu, dřinu a vyčerpání...jak těla, tak i ducha.

RSR
26.03.2016 5 z 5

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a můžu říct, že mě velmi mile překvapila a nelituju. Velice jednoduchý děj, ale mistrně napsáno.

Theressiss
13.03.2016 5 z 5

Knihu už čtu po několikáté a pořád se mi nedostává slov

bookemma
09.03.2016 5 z 5

"Člověka je možné zničit, ale ne porazit."
Krásný, dojemný, ale zároveň krutý příběh o lidské vůli, touze a síle mysli. Moře v celé své nekonečnosti, jako největší nepojmenovatelný nepřítel a v něm jedna ryba, která je tady a teď konkrétní cíl. Stejně jako jedna armáda a konkrétní voják nepřátelské strany. Ztrácím se v nekonečných vlnách svého života a občas odrážím nějaké ty žraloky. A až už nebudu moct, vrátím se stará, poškozená a zničená, nikoli však poražená, opět na začátek cesty.

kniznistranky
02.03.2016 5 z 5

Jedna z knížek do povinné četby a musím říct, že mě příjemně překvapila. Četlo se to samo a navíc je to krátké, takže pro rychlé čtenáře by to mohla být taková odpolední jednohubka. Moc hezký příběh. Pokud máte v povinné četbě, určitě doporučuju :)

Barette
28.02.2016 3 z 5

Tomuhle by se výborně hodila zkratka tl;dr (i když jsem to s velkými fanfárami přelouskal). Proč proboha je na cca 60 stránkách, jak si Kuba Vágner šel zachytat a vrací se s akorát h (pro uspokojení vedení databáze sprostá slova psát nebudu).
Jako jo, je to fakt smutný, až jsem se z toho málem zes. Nikdy by mě nenapadlo, že něco, kde je někdo, kdo loví rybu, získá Nobelovku.
Nejvíc sympatická postava mi jednoznačně byly ty létající ryby.

Mruskulka
22.02.2016 4 z 5

Páni, neskutečně dojemný příběh. Děkuji Čtenářské výzvě 2016, díky které jsem sáhla po této knize. V tak obyčejném příběhu tolik emocí. Určitě jsem ji nečetla poprvé :-)

trynitrix
16.02.2016 5 z 5

Čtenářská výzva 2016: 13. Kniha autora oceněného Nobelovou cenou

Tuto knihu jsem měla už v merku pěkně dlouho dokonce jsem měla staženou audio knihu a určitě si ji i poslechnu ale nakonec se mi to hodilo do výzvy tak jsem si ji přečetla a byla jsem ráda, příběh o starci je pěkný od začátku výpravy vás vlastně pohaní jen to jak to sním vše dopadne i když chvílemi mi ho bylo líto ale držela jsem mu palce. ;-)

tynka65
16.02.2016 5 z 5

Moje velká srdcovka .. ♥♥

Minniesimilci-3
09.02.2016 4 z 5

Je to velice těžká kniha. A jelikož jsem ji četla v anglickém originále, byla ještě těžší. Děj by se dal napsat ve třiceti stránkách a pořád by byl velice přetažený a neustále opakující se věty a děj udělaly knihu místy velice nudnou. Ovšem příběh je úžasný a musím obdivovat odvážného starce.

wolun
09.02.2016 4 z 5

Pribeh huzevnateho stareho cloveka,ktory nechcel od zivota mnoho.