Obrův stín
Orson Scott Card
Stínová série série
< 4. díl
Pokračování románu „Stínové loutky” (čtvrtá kniha „Stínové série”). Fazolkův život byl dosud jen hrou o přežití. Už v pouličním gangu se musel spolehnout na geniální taktiku, protože využití síly nepřicházelo v úvahu. A pak se stal rekrutem Bitevní školy, stal se jedním ze zachránců lidstva v zoufalém preventivním úderu proti mimozemskému nepříteli. Z nejmenšího vojáka školy se proměnil v pravou ruku legendárního Endera a jak jsme poznali, bez Fazolka by ani Ender nejspíš neuspěl. Poté, co byl nepřítel poražen sloužil Fazolek jako velitel ozbrojených složek Hegemona. Ale nyní si hledá domov pro svou manželku Petru a vytouženou rodinu. Jenže na Zemi není místa, kde by byli v bezpečí před početnými nepřáteli. A tak se musejí znovu vydat po Enderových stopách vstříc ke hvězdám a vytouženému klidu. Román Obrův stín je čtvrtým, prozatím posledním přeloženým svazkem „Stínové série”.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2008 , Laser-books (Laser)Originální název:
Shadow of the Giant, 2005
více info...
Přidat komentář
Jednu hvězdičku přidávám, protože to bylo opravdu důstojné a ano, přiznávám, že i dojemné "rozloučení" s celou sérií, které jsem za ty roky docela propadl. (Ani mně není jasné, jak je vůbec možné vydat česky tolikadílnou sérii a vykašlat se na závěrečné finále!) Pravda, tento díl mě nebavil AŽ TOLIK, ale stejně mi na poslední stránce bylo líto, že sága prostě končí... Jinak opět jsem očima zrychleně přeskakoval zdlouhavé popisy všech těch politických situací, válečných a bitevních strategií, vojenských postupů a podobně. Zajímaly mě spíš lidské stránky a vývoj jednotlivých postav a přišlo mi škoda, že bylo tolik kapitol věnováno těm vojenským manévrům - na úkor osobnějších, hlubších psychologických popisů. Ty byly, včetně samotného vyvrcholení, zkráceny na minimum a tak jakože odbyty.
Uzavření příběhu výborné trilogie, která nakonec není jen Fazolkovi, ale hlavně o Zemi a jejím ustálení, takže pochopíte, že Enderova hra měla smysl. Card odvyprávěl příběh plný vzestupů a pádu jak jednotlivců, tak celých národů. Postavy jsou zvládnuté velmi dobře, takže fandíte a zajímáte se i o vedlejší postavy a vidíte jejich proměnu. Autor čtenáře dokáže přesvědčit o svých znalostech tématiky, takže události působí věrohodně a kniha nemá téměř žádné "wtf" momenty. Každou stránku jsem si užil a rozhodně si zopakuji všechny knihy Stínové série znovu. Jediným velkým zklamáním je pro mě nepochopitelný fakt, že pátý díl ani po letech není přeložen do češtiny, takže chybí kompletní uzavření.
Poslední (česky vydaný) díl se opět odráží od přílišné realističnosti předchozích dvou, když jednoho po druhém odesílá dříve dětské vojevůdce na nově vznikající kolonie, zatímco se válka na Zemi chýlí ke svému konci. Zvlášť ten konec je takový hořkosladký, když člověk sleduje, jak to všechno zvolna končí... ale za mě spokojenost.
Nebo tedy, všechno. Obrův příběh vlastně ukončen nebyl; k tomu by mělo dojít až v pátém a česky nevydaném (pochybuju, že i někdy v budoucnu) Shadows in flight...
No – co k tomu dodat.. Obrův stín pokračuje ve stejném duchu jako Hegemonův stín a Stínové loutky, takže jedinou výjimkou v téhle sérii je Enderův stín, místy paralelní s dějem Enderovy hry. Snad proto jej mám nejraději – že je o něčem JINÉM než ostatní díly Stínové série. V Obrově stínu zabírají valnou většinu děje mezinárodní události, popisy válečné či mírové strategie, politikaření a jen okrajově se dozvídáme něco o tom, co si myslí naši hlavní hrdinové. V knize se setkáváme se všemi postavami z předchozích dílů, které zůstaly na Zemi, a sledujeme Petrovu snahu vrátit úřadu hegemona nějakou váhu a Fazolkovo pátrání po ztraceném potomstvu a možnostech léčby. Card má neoddiskutovatelně skvělou představivost, takže na jeho straně problém nebude, jen mě osobně rozbory mezinárodní situace prostě zas už tolik nebaví a mnohem raději bych si přečetla něco ne o vývoji válečného úsilí ale o vývoji jednotlivců. Komu se ale líbí tyhle představy “coby kdyby” a jak by svět mohl vypadat, ten si užije. Jinak bych Cardovi vytkla snad jen to, že se na můj vkus až moc nakazil všeobecnou nevraživostí k islámu a místy se snaží do děje propašovat i Spojené státy coby ty “hodné strážce míru”. Souhrnně – kniha je jako obvykle napsaná skvěle a komu je její téma blízké, ať neváhá. Jo, a skutečně se mi nezdá, že by tohle měl být úplný konec ;) A navíc doufám, že případné pokračování nabude už trochu jiné dimenze a bude se podobat víc třeba Xenocidě či Mluvčímu za mrtvé, potenciál by na to byl :)
Brečela jsem doslova jako krokodýl. Kvůli osudům postav, které mi za ty 2 nebo 3 měsíce čtení knížek z Enderova světy přirostly k srdci, kvůli tomu, že i když je knížka přes 10 let stará, je bohužel stále pravdivá, hrozby jsou stejné, jen ta řešení jsou v nedohlednu.
Tato celá série mi dala něco, na co nikdy nezapomenu...
Možná jsem tento komentář měla napsat ke knize Děti ducha, ale čert to vem, tahle knížka mě zasáhla mnohem víc!
Stále jsem očekával někde nějaké zvraty, ale nedočkal jsem se. Tato poslední část byla předvídatelná už z různých předchozích nastínění, ale i přesto jsem si ji užil.
Musím přiznat, že stínovou sérii jsem si užíval podstatně více než Hru. Především od druhé a třetí knihy této série jsem se nedokázal odtrhnout.
Autorovy další knížky
1994 | Enderova hra |
2002 | Mluvčí za mrtvé |
2001 | Enderův stín |
2002 | Xenocida |
2010 | Ender ve vyhnanství |
Sláva, čtvrtý díl Stínové série je kvalitativně opět na výši a pravděpodobně za to může i fakt, že se v něm již nevyskytuje Achilles. Tentokrát se navíc více střídají perspektivy, takže skáčeme ze státu do státu, kdy jednotliví vůdci plánuji a intrikaří, co se světem udělají oni. Jako uzavření série to jinak skončí skvěle a otevírá to vrátka pro další Fazolkova dobrodružství, kdy další knihy již bohužel přeloženy nebyly. Ukončení je to ale velmi důstojné a proto si zaslouží zase hvězdičku navíc.