Pád titánů
Ken Follett
Století / Storočie série
1. díl >
První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku - první světovou válku. Sto let staré historické události - a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše - znovu ožívají...... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2011 , Knižní klubOriginální název:
Fall of Giants, 2010
více info...
Přidat komentář
Na příběhu fiktivních postav, který je poutavý a čtivý, se čtenář dozví (popřípadě si oživí) mnoho historických událostí. Bohatý jazyk a přívětivý styl vyprávění dají zapomenout velkému rozsahu knihy a oči po stránkách jen letí.
Docela opět napínavé a informativní, tak jak K. Follett vždy píše. A při čtení se navíc často zjevují neveselé, avšak inteligentní paralely s následnými osudy Evropy a světa až do doby dnešní. Naopak vadí černobílé rozdělení postav (hodní/zlí) a absurdnost jejich opakovaných setkávání na nepravděpodobných místech a v různých časech. Kniha občas působí téměř jako sociální & politická agitka jejíž míra naivity je bohužel silnější, než v jiných dílech autora. Přesto, pokud má člověk chuť dozvědět se něco víc o WWI a souvislostech s ní spojených, stojí za to se rozsáhlým textem prokousat - a závěrem panu Follettovi poděkovat za úsilí, se kterým shromáždil množství historických fakt i moudrých a nadčasových myšlenek....
Je to takový standard, na který jsme u Folleta zvyklí. Zajímavý děj, ale ploché postavy. Černobílý svět.
Dobrý začátek, ovšem brzy po rozpoutání 1. světové války začala kniha dost upadat. Cílovou skupinou (nic ve zlém) historických románů jsou lidé, kteří si pamatují něco málo z dějepisu na základní škole, pak znají pár klišé - a všechna jim autor potvrdí, aby byli spokojení a nemuseli moc přemýšlet. Tak se například dozvíte, že každý prostý voják byl daleko chytřejší než všichni důstojníci. První světová byla dle autora celou dobu stejná. Neuvěřitelně ploché postavy. Levičáci dobří, pravice špatná, čtyři nohy dobré, dvě... atd. Pravici autor kritizuje za výsledky (tím už hodnotím celou trilogii). Úspěchem levičáka je, když ho někam zvolí.
Postavy byly u všeho, asi jako Forrest Gump, aby se čtenář taky trochu vzdělal. Ovšem pro toho, kdo události zná, jsou jejich objevné předpovědi zajímavé asi jako včerejší noviny ("Proboha, snad nepůjdou do Evropy bojovat ještě naše děti!")
Když se narodí v Německu mentálně postižené dítě, dá se tušit, jak dopadne. A bohužel, přesně tak to skončí, bez jakéhokoli překvapení a dozvíme se to jen plochou zprávou. Mne třeba u Akce T4 zaujalo, že do ní byli zařazeni i lidé, kteří celý život pracovali a u kterých se duševní choroba projevila až prakticky v důchodovém věku, ale tohle si nechme na literaturu faktu, s tím nemůžeme historické romány zatěžovat.
Trilogie napsaná jednoduchým jazykem se dala snadno číst v angličtině, tzn. je dobře přístupná např. pro školní mládež, ovšem to asi neukazuje vysoké literární kvality... U Stephena Kinga jsem musel po slovníku sahat mnohem víc. Ještěže tu erotiku nepřekládal Vondruška, jinak by na každé druhé stránce někdo zvedal suknici.
Po přečtení jsem se od historických románů vrátil k literatuře faktu, kde je děje a zajímavostí mnohem víc.
K této knize jsem se dostala po delší době čekání... a teď si říkám, proč jsem čekala tak dlouho ... zachycuje se zde jak krátké období před první světovou válkou, tak i její průběh a kniha končí rokem 1924 ... osudy lidí z Ruska, Anglie (Welšané a Skoti), Německa (i Rakouska), Ameriky a Francie ... kniha je rozdělena na 3 části... no mám z toho fakt dobrý pocit a těším se na další díl...
O první světové válce jsem toho mnoho nevěděla, na gymnáziu jsme se učili fakta, ale až tato kniha mně je všechny hezky propojila.
V knize se dozvíme, jak vznikala demokracie v Evropě, kterou známe nyní. To, co nám dnes připadá normální, ještě před 100 lety normální nebylo. A bylo velmi těžké to změnit, např. volební právo žen.
Ačkoli byly postavy románu vždy ve "správný" čas na "správném" místě, nevadilo mi to. Líbilo se mi, jak se postavy měnily s dobou. Díky nim pozorujeme, jak se z obyčejných prostých lidí mohli stát silné osobnosti, kteří položili základy současné demokracii. Nejvíce proměny jsem si užila u Ethel a u Grigorije.
Díky knize jsem dále pochopila úpadek šlechty. Babička vždy říkala, šlechtu do čela státu ne, tu už jsme tady měli a stačilo.
Těším se na druhý díl.
vynikajúca trilogia , kvalitatíbne neporovnatelné s neskutočnou nudou pre detského čitatela Piliere zeme
Pád titánů je takovou zábavnou a poutavou učebnicí dějepisu. Po pravdě jsem první světovou válku znal pouze z fragmentů. Tenhle rozsáhlý román mi je umožnil poskládat dohromady a hlavně pochopit. Velmi se těším na druhý díl, který nás posune do války druhé a odhalí další osudy oblíbených i neoblíbených postav.
Citace: "Co se to událo zajímavýho?"
"Ale jen zprávy ze zahraničí," mávla rukou. "Nějaká vražda. Princeznu to strašně rozrušilo. Rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda zavraždili někde v Sarajevu."
"To musí vyděsit každou princeznu."
"To ano," přitakala Nina. "Ale stejně bych řekla, že takových, jako jste vy a já, se to nijak nedotkne."
"Jistě," souhlasil Lev, "taky si myslím."
Historie počátku 20.stoleti bez větších literárních ambic. Za mě dost politiky a málo příběhu.
"Pád titánů" je druhá knížka od Kena Folletta, která se ke mně dostala. Obě pěkně tlusťoučké a každá úplně jiná.
Tenhle příběh, či spíše příběhy několika rodin, které se různě prolínají, anóbrž sága, se tentokrát odehrává v období kolem první světové války. Nejsem pamětník, takže nezbývá než věřit, že to tak nějak bylo. To ostatně čtenáři Follettových knih nečiní velký problém. Děj je nejen uvěřitelný, je také po většinu času poutavý, což je při sedmistechpadesáti stránkách docela majstrštyk.
"Snít o pomstě však nemělo smysl. Šlo o to nevzdat se."
Mno, co říci, asi mám Folleta již plné zuby. Středověká trilogie ze stavby chrámu je asi i literárně kvalitnější. Zde možná více lákalo moderní téma. Po 200 stranách ale odkládám. Jednak vlastně stále to samé a pak také je to takové povídání, rozhovory, snaha o udržení napětí, jak trochu Daniel Steelová. nevidím žádnou pořádnou přidanou hodnotu - ani intelektuální ani uměleckou. Není pro mě, ačkoliv chápu, že mnoho mainstreamových čtenářů hodně potěší.
Spíše než mistr historických románů a ság se pán autor jeví jako technologický a marketingový mistr v namíchání několika vybraných historických okamžiků s lascivní růžovou knihovnou. Tato pro někoho čtenářsky atraktivní syntéza je však zesměšněna neuvěřitelnou schopností hlavních postav z různých koutů světa se vždy sejít společně u historických událostí, ať se dějí kdekoliv a kdykoliv. Historicky povrchní a zavádějící. Snad jen ta růžová knihovna, ale i tady to skřípe...
Naprosto skvělý historický román , Follett tohle fakt umí a mě nezbývá nic jiného než skočit na druhý díl:)
Knihá Pád titánů je velmi dobrý historický román, kde autor klade hodně důraz na autentičnost a menší důraz na fiktivní příběhy k mnoha historickým postavám, které se mohly stát. Postav skutečných i fiktivních je tu opravdu hodně a politika je také na denním pořádku. Často zatlačuje fiktivní příběhy do ústraní, takže je to vlastně taková učebnice o tom, jak diplomatická a tajná služba spolu s vládami zemí v Evropě a v Americe začaly a skončily první světovou válku až do roku 1923. Na rozdíl od knih: Večer a Jitro, Pilířů země, Na věky věků, kde hlavní roli hraje dramatický příběh fiktivních postav, který je vždy velmi poutavý, v knize Pád titánů hraje prim skutečná událost, která může místy nudit a taky mě trochu i občas nudila. Láska tu je, ale ne tolik jako v jeho jiných knihách. Na druhou stranu jsem se díky této knize mnoho nového pro mne dozvěděl, věci, které jsem neznal ani ze škol. Jsou zde postavy z Ruska: Katěrina, Grigorij, Lev, Car, Anglie: Maud, hrabě Fitherbert, princezna Bea, Billy Williams, Ethel Williamsová, Německa: Walter, Otto, Robert von Ulrichovi, Ameriky: Gus Dewar, Rosa a mnoho jiných dalších. Tyto postavy natolik vzdálených zemí se nakonec střetnou i v samotném závěru a vygradují v závěru knihy. Konec je otevřený a pokračuje dílem Zima světa, který si s chutí přečtu. Pád titánů je poutavá kniha, ale sága Pilíře země u mě hraje prim právě tím, jak poutavě jsou vylíčeny osudy fiktivních postav na pozadí historických reálií a zbývá mi poslední nedočtený díl: Ohnivý sloup. Knihu Pád titánů doporučuji všem zájemcům o historii a trpělivým čtenářům. Jsem velmi zvědavý na pokračování, na které se těším. :-) Pět hvězd a doporučení :-)
Moje první setkání s Kenem Follettem a vím, že si od něj přečtu všechno. Jestli napíše telefonní seznam, tak i ten. Úžasně čtivě zpracované dějiny, s postavami žijete. Když jsem na úvodu knihy viděla seznam postav, bála jsem se, že se budu ztrácet, ale vůbec. Všechno krásně zapadá.
Skvělá sága a učebnice dějepisu v jednom. Přečteno jedním dechem, hned pokračuji druhým dílem.
Mám ráda historické romány, ale Follettovou fanynkou se nestanu. Příběh mne po obsahové stránce velmi zaujal, postavy byly hned od začátku reálné, uměla jsem si je představit a neztrácela se mezi nimi *****
Odložila jsem, protože se mi špatně četl sloh, proto i ten malý počet hvězd.
Pozoruhodný historický román, čtivý a zajímavý. Postupným odhalováním životních příběhů jednotlivých postav se přenášíme do velice divokého období první světové války. Maud, Ethel, Bill, Walter, Gus, Gregorij, Lev a mnoho dalších jsou vhozeni do nového, měnícího se světa a my můžeme sledovat jejich napínavé dobrodružství na pozadí skutečných historických událostí. Napsáno neuvěřitelně poutavě.
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) Anglie Německo tajemství mezilidské vztahy ságy historické romány na pozadí skutečných událostí
Autorovy další knížky
2013 | Zima světa |
2015 | Hranice věčnosti |
2021 | Večer a jitro |
2021 | Pilíře země |
2018 | Pád titánů |
Ideální kniha pro čtenáře, kteří mají rádi historii, ale ne zas tak moc, aby se mořili s literaturou faktu.
Folletovy romány jsou extrémně čtivé a také poučné. Fiktivní postavy setkávající se s reálnými historickými událostmi umožní pochopit historické události a atmosféru doby. Má to ovšem tu nutnou nevýhodu, že postavy jsou nápadně u všeho podstatného, co se v dané době děje, nepravděpodobně se setkávají a ovlivňují. Pokud chcete popsat politiku v jednotlivých zemích, situaci v různých společenských vrstvách, špionáž, válečnou taktiku jednotlivých národů a desítky dalších faktorů ovlivňujících průběh událostí, není zřejmě možné popasovat se s tím lépe.
A některé sexuální narážky mi přišly nevkusné, nemůžu si pomoct.
Celkově vzato ale velmi dobrá kniha a s radostí se vrhnu na další díl.