Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7299 7299

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

honza66
26.04.2013 5 z 5

Perfektní kombinace moderního švejka a forest gumpa! Jak humoristické romány většinou nečtu, tak tohle fakt stojí za to, doporučuju

Neo1tex
23.04.2013 3 z 5

Autor nezapře jasnou inspiraci, kterou čerpal z Forresta Gumpa. A nutno říct, že se o to ani nesnaží. Prostě si jede svůj příběh bez ohledu na více či méně nápadné podobnosti se zmíněným dílem.

Stoletý stařík není špatná kniha. Je to vcelku jednoduché čtení, kde největší nápor na mozek znamená přečtení a zapamatování švédských vlastních jmen a názvů měst, po kterých se hlavní hrdinové přesouvají. Kniha je to vcelku vtipná. Ano, hodně krát jsem se opravdu dobře zasmál, ale že by to byl nějaký ukrutný humor, u kterého bych se řezal smíchy nebo mi do této chvíle utkvěl v hlavě (a to jsem tu knihu právě dočetl) to není. Nutno říci, že nejvtipnější je jedna z posledních kapitol, kde se celý příběh uzavírá.

Chvílemi je bohužel cítit, jak se autor snaží celý příběh až příliš podřídit formě, kterou zvolil. Odporuje to nejen do té chvíle používané logice hlavního hrdiny, ale zdravému rozumu a pozorného čtenáře to mírně uráží. Volně parafrázuji: Pojedeme za Mao Ce-Tungem. Proč? No protože proč ne. Aha, no to dá rozum. Proč ne.... Tak jedeme. Sorry, chápu, že se autor snaží "jet" v jednom stylu celou knihu, ale tohle, už na tak dost prostou rozumovou výbavu hlavního hrdiny, je až příliš jednoduchá úvaha.

Nicméně: Stoletý stařík je docela příjemné odpočinkové čtení. Neurazí, ale ani nenadchne. Pokud máte takhle jednoduchou literaturu rádi, budete si libovat. Pokud oceníte propracovanější příběhy, zápletky a charaktery, budete velmi pravděpodobně, stejně jako já, ke konci uvažovat, zda by zkrácení knihy alespoň o sto stran neprospělo. Prospělo.

Aimee1
21.04.2013 5 z 5

Výborná kniha, kterou mohu vřele doporučit. Obzvlášt pro milovníky Forresta Gumpa bude tato kniha opravdovým zážitkem. Můj obdiv patří autorovi, který dokázal perfektně vystavět tak náročný příběh plný úžasného situačního humoru. Škoda, že neumím švédsky, jsem si jistá, že číst knihu v Jonassonově rodném jazyce musí být ještě zábavnější!

evafort
20.04.2013 5 z 5

Sta

exitus
18.04.2013 3 z 5

Očekávání byla veliká, bohužel se nevyplnila. Čekala jsem větší vtip, dost mi vadila prvotní vulgarita a celkově mi kniha přišla dosti absurdní. Paradoxně ale čím déle jsem jí četla, tím se mi líbila více a na konci se dal nalézt i ždibec romantiky Nápad zakomponovat staříka do velkých světových událostí připomíná Forresta Gumpa či Járu Cimrmana a nutno říct, že u obou zmíněných humor funguje lépe.

brabofka
18.04.2013 5 z 5

Úsměvný, milý příběh o stoletém staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Stejně jako ve Forrestu Gumpovi i tady hlavní postava zasahuje i když nepřímo nebo přímo do dějin 20. století. Setkává se s Kim-Čong-Ilem, Stalinem nebo H. Trumanem. Vše doplňuje laskavý humor a místy až neuvěřitelné řešení nastalých situací :-) Dávám 5h protože, jsem se tak nepobavila a neodpočinula si u knihy už hodně dlouho!

ajinav82
12.04.2013 5 z 5

Prave ctu a musim uznat, ze autor ma opravdu skvely smysl pro humor

bondula
08.04.2013 3 z 5

Príjemné dovolenkové čítanie, príbeh je veľmi precízne vyskladaná skladačka. Žiaľ tento štýl humoru mi akosi nesadol, nie že by to nebolo vtipné, ale na zadok som z toho nepadal. Verím, že sa knižka niekomu môže páčiť celkom dosť, no mne prišla taká bežná.

Zorka
07.04.2013 4 z 5

Zajímavě psaná kniha, perfektně poskládané dějové linie, ale že bych si z ní úplně sedla na zadek, nemůžu říct. Stařík mi byl mnohokrát doporučován, proto jsem od něj asi očekávala trošku víc. Byla jsem zklamaná předimenzováním té neuvěřitelné moci malého človíčka, i když pochopitelně vím, že to byl záměr autora a že právě v tom tkví absurdita a ironie celého příběhu.

petrzel
07.04.2013 3 z 5

jsem taky jedna z divných kniha mě nebavila a s ní mě přestávalo bavit i číst takže za mě nedočteno nedá se to třeba se k ní někdy vrátím.

m1jd1
06.04.2013 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se s Alanem sžila. Potom už to šlo samo a při dočtení knížky mi bylo líto, že se musím s pohodovým Alanem rozloučit. Popravdě po dočtení mám chuť si jí vzít znovu do ruky a začít od začátku. :) Prostě a jednoduše "Je tak, jak je a bude tak, jak bude"

j.kostal
01.04.2013 5 z 5

Smršť láskavo-ironického a čierneho situačného humoru, ktorý sála z každej stránky tejto knižky ma dokonale dostal do kolien. Miestami až neskutočný príbeh Alana Karlssona, ktorý sa dokázal vždy objaviť v správnom čase na nesprávnom? mieste a poupraviť tak beh dejín 20. storočia. Čo spolu s faktom, že v tejto knižke si precvíčite zemepis i históriu v jednom a pritom sa ešte budete usmievať či rehotať na všetkých okolo vás, robí tento príbeh neopakovateľný a nezabudnuteľný...Osobne sa teším na filmové spracovanie, ktorého sa dúfam v dohľadom čase tiež dočkáme. A nezabudnite na to príslovečné karlssonovské: Všechno je tak, jak je a bude tak, jak bude! A možno sa dožijete trebárs stovky...:D :D: :D

Andulienka
31.03.2013 4 z 5

Miestami sa mi kniha dobre čítala, inokedy to bolo menej záživné.....Ono to bolo asi tým, že nie všetci ovládame históriu, a tým to je pre nás ťažšie čítanie.... (môj názor). Veľmi ma pobavili niektoré pasáže, napr. bibla, špionáž.....záverom - kniha je čitateľná i zábavná.

Pande
25.03.2013 4 z 5

Mě Alan připomínal trochu vojáka Švejka s F.Gumpem dohromady.Dobrá kniha,zábavná.

RADOST
24.03.2013 4 z 5

Kniha plná nadsázky, humoru a absurdit, která nám říká, abychom se radovali ze života a nebrali všechno tak vážně…

mySaints
22.03.2013 5 z 5

"Vys*at se můžu jít, kdy chci?" :D Když se člověku něco nelíbí, na co čekat? Vylezte z okna a jděte objevovat svět, nikdy nevíte, co vás tam čeká! Skvělá knížka, nejenom zábavná a oddychová, ale i s určitým poselstvím. "Je tak, jak je, a bude tak, jak bude". :)

bookcase
22.03.2013 2 z 5

Jsem asi divná, ale mě tahle kniha vůbec nenadchla. Nebavila mě, nevím proč.

Skokan44
21.03.2013 5 z 5

Naprosto výborná kniha. Hlavní postavu Alana, který je tak trochu Forest Gump a tak trochu Jára Cimrmann si zamiluejte kvůli jeho bezprostřednosti a pozitivní přístupu k životu. Celou knihou ještě trochu prostupuje atmosféra nepodobná té z Muže, který sázel stromy.

Ivadus
18.03.2013 5 z 5

Velmi vtipně napsaná kniha, opravdu mi zvedla náladu.

bukiet
16.03.2013 5 z 5

Po čase jsem opět během četby bavil kolegy hlasitým smíchem .