Stopařův průvodce po galaxii jazyků

Stopařův průvodce po galaxii jazyků
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400533/bmid_stoparuv-pruvodce-po-galaxii-jazyku-5Ml-400533.jpg 4 53 53

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nebo také elfem, gulliverovským Liliputánem či mimozemšťanem. Yens Wahlgren, odborník na umělé jazyky, kterými se mluví ve fikčních světech, se v jedinečné knize zabývá takovými lingvistickými fenomény, jaké představují například seriály Star Trek a Hra o trůny nebo Tarzanova dobrodružství či komiksy s Tintinem. Ve více než stech jazykových portrétech nabízí strhující pouť napříč historií, od záhadného spisu svaté Hildegardy z 12. století až po newspeak Orwellovy dystopie 1984 a řeč Burgessova Mechanického pomeranče. Přístupně napsaného průvodce fantastickou lingvistikou ocení nejen akademičtí profesionálové, ale i scifističtí nerdi, fanoušci popkultury a ti, kdo si rádi čtou o zajímavostech jazyka. Zaposlouchejte se do hlasů z hlubin časů a vesmíru. Aarrr Wwgggh Waahh!... celý text

Literatura naučná Jazyky, lingvistika
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Liftarens parlör till galaxen: En berättelse om 101 språk som egentligen inte finns, 2015


více info...

Přidat komentář

DreamerX9
26.08.2021 3 z 5

Mnoho zajímavostí nad kterými se člověk rád pozastavi, když zjistí odkud slavní autoři své smyšlené jazyky čerpali. Hezký příspěvek všem fanouškům sci-fi u fantasy

Tritvaetna
31.10.2020 5 z 5

Kniha je (minimálně v ČR, jak je to se zahraničními zdroji nevím) snad jediným dílem zabívajívím se problematikou konstruovaných jazyků. Mezi její plusy patří určitě přehlednost, srozumitelnost a velmi pečlivě provedený překlad. Člověk nemusí být lingvista ani znalec fantasy děl, aby pochopil.
Za mínus se dá považovat nedostatečné pokrytí jazyků, již zmíněné níže. Na druhou stranu autor se zřejmě nesnažil obsáhnout všechny jazyky, spíš ukázat rozmanitost jejich vzniku, znění a využití. Více mi vadila autorova vlastnost se opakovat. Některé jazyky byly zmíněny vícekrát, například v souvislosti s nějakým jevem a potom ještě samostatně, nicméně v obou případech jsme se o nich dozvěděli víceméně totéž.
Stručně řečeno, moc dobře napsaná kniha (až na to občasné opakování), pokud vás alespoň trochu zajímají fiktivní jazyky, v češtině lepší publikaci určitě neseženete.


Beer_bro
23.01.2020 5 z 5

Výborná kniha o umělých jazycích a nenáročný úvod do lingvistiky pro zájemce.
Doporučuji těm, kteří se o jazyky nejen umělé zajímají nebo je berou třeba pouze jako jednu z rekvizit nějakého filmu, seriálu nebo knihy.
Bohužel se ale autor věnuje některým jazykům více a druhým méně. Například toki pona jazyk by zasloužil více prostoru, oproti tomu jazyky z Tintina jsou probrány poměrně podrobně.
Také mi nesedí některé poznámky, například srovnávající konlang s mandarínštinou.
Rozhodně jsem rád za popsání fenoménu grammelotu - viz legendární seriál Pingu.

zanetkov77
21.09.2019 4 z 5

Jste lingvista a zajímají vás umělecké jazyky? Nebo jste nadšení fanoušci popkultury a chcete se dozvědět víc o jazycích ze Star Treku, Her o trůny, Tin Tina, Středozemě nebo dokonce Pingu? Anebo obojí? Stopařův průvodce po galaxii jazyků je k tomu skvělou příležitostí. Celá kniha je psána velmi přívětivě pro kohokoli, takže i pokud o lingvistice zrovna moc nevíte, tak nebudete nijak tápat, autor hned na začátku jednoduše vysvětlí základní termíny jako co to je konlang, artlang nebo rozdíl mezi apriorními a aposteriorními jazyky. Následně, po krátkém historickém ohlédnutí se za prvními konlangy, se pouští do širokého spektra jazyků od fantasy, přes sci-fi až po dystopie, a to jak z literárního, tak z filmového a seriálového prostředí. Vzhledem k tomu, že rozpětí jazyků je opravdu široké, nevěnuje se žádnému opravdu do hloubky, spíše jde o základní charakteristiku a popis toho, jak daný jazyk vlastně vznikl, jak se ujal a dál rozvíjel. Pokud vás některý jazyk zaujme, můžete si vyhledat víc, třeba s pomocí literatury, na kterou mnohdy odkazuje. Mně knížka, kromě spousty zajímavých informací, přinesla i pár tipů na nové knihy, nutkání napravit své popkulturní resty a podívat se konečně na některé filmy a seriály, a v neposlední řadě učit se jazyky, kterými se sice domluvíte tak na Comic Conu a v životopise nikoho nepřesvědčí, ale zase kolik lidí kolem vás umí klingonsky?

Veka01
25.07.2019 5 z 5

Pro mě jako obdivovatele fiktivních světů a cizích jazyků (i pozemských!) naprosté intelektuální porno. Yensi, děkuju! ♥

ZlýJabko
30.05.2019 3 z 5

Ten průvodce jazyky mě naštval. Má tam takový pitominy jako jazyk Mimoňů a Pingu, ale už ne docela dobře propracovanou Starší mluvu Sapkowského Zaklínače nebo jazyky z Eragona. Fail a hanba, povídám.

Štítky knihy

jazykověda, lingvistika kulturní historie

Autorovy knížky

Yens Wahlgren
švédská, 1968
2019  88%Stopařův průvodce po galaxii jazyků