Stopka & spol.
Rudyard Kipling
Humorný příběh z prostřední anglické střední školy. Autobiografický román zachycuje autorovy zážitky z anglické internátní střední školy v posledních desetiletích minulého století. Autor, který chtěl původně napsat traktát o výchově mládeže, zde polemizuje s podobnou anglickou literaturou na toto téma, koriguje její soudy a přináší poprvé reálný pohled na život ve školách tohoto typu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2010 , Naše vojskoOriginální název:
Stalky & Co., 1899
více info...
Přidat komentář
Možná jsem jí poprvé četl příliš pozdě, když už jsem nebyl dítě, ale zase tolik mně nebavila. Poslechnuto jako audiokniha.
Zážitky tří kamarádů z britské školy. Místy hodně vtipné, místy člověk bez znalosti prostředí těchto škol poněkud tápe.
Důležitý poznatek, bohužel až z druhé poloviny knihy - ano, je to autobiografické, ale Kipling není Stopka, ale Brouk...
Popis tradičního školního systému výchovy chlapců v internátní škole pod dozorem učitelů a prefektů, je podán ve formě humorných příběhů. Jednotlivé taškařice party kamarádů na sebe navazují a vytváří knihu, která vás rozesměje a přivede k zamyšlení. Tohle musí pobavit starší školáky i rodiče. Jako spousta jiných čtenářů, i já knihu četl opakovaně.
Mikulášovy patálie pro hodně starší a o hodně, hodně pokročilejší - s inteligentním humorem vylíčené příběhy kluků z britské internátní školy na základě prožitků samotného autora. Boj proti vychovatelům a učitelům, kteří je chtěli srovnat do jedné šedé masy (nikdy se nepouštěj do sporu s kantorem, nemůžeš-li vyhrát - a oni vyhráli vždy), kanadské žertíky, nesentimentální přátelství dospívajících. Vracím se k ní pravidelně, vždycky pobaví a přinese dobrou náladu. Pošlé prtě z prváku pod podlahou je nezapomenutelné. Druhá polovina knihy pak vypráví o setkání kluků po letech v dospělosti. Vynikající kniha skvělého autora, která má i vynikající audiozpracování.
Tato kniha mě provázela koncem dětství, bavil mě autorův humor, a teprve v době googlu jsem si ujasnila, co znamenají japonské výrazy TOKONOMA a ŠIBUIČI a jak vypadá HLODÁŠ.
Na tuhle knihu jsem po letech narazila a vzpomněla si, jak mě v mládí bavila. Doporučuji mládeži :-)
Štítky knihy
internát humoristické romány anglické romány
Autorovy další knížky
1958 | Mauglí |
1968 | Knihy džunglí |
2008 | Just So Stories / Bajky i nebajky (dvojjazyčná kniha) |
1971 | Stopka & spol. |
2006 | Kim |
Skvěle napsané, takový mix: místy zábavné, místy detektivka či sociologická studie studentů a učitelů této zvláštní střední internátní školy, která připravovala z velké části na vojenskou dráhu v koloniích Anglie. Vadilo mi ale násilí páchané s jakousi samozřejmostí na zvířatech a dost jsem se ztrácela v dovětku v podobě setkání absolventů po x letech (ve jménech i ve vojenských akcích). Trefné a vtipné se mi naopak zdálo líčení povah dětí i dospělých. Kniha je částečně autobiografická a důkazem, že jak spisovatelský talent, tak i vlohy k matematice nebo třeba k manipulaci s lidmi se projeví už v dětském věku.