Straka na šibenici
Daniel Petr
Porozumět vlastnímu životu a najít sám sebe nemusí nutně znamenat výhru. Představme si obraz Pietera Brueghela Straka na šibenici. Dítě na něm vidí především ptáka sedícího na podivné houpačce, dospělý však straku úplně přehlédne, neboť v centru pozornosti u něj stojí šibenice. Hrdina románu žije s otcem alkoholikem v chátrajícím domě na okraji severočeského zapadákova. Přestože se díky své inteligenci naučí číst dřív, než jeho vrstevníci poprvé vkročí do školy, zůstává v důsledku otcovy pokřivené představy o výchově v zajetí téměř středověké nevědomosti plné přízraků a démonů. Od dětství jej pak provází Brueghelův obraz, vracející se v různých situacích jako šifra, kterou je třeba vyluštit. V dospělosti opouští manželku i právě narozenou dceru a jen o vlásek unikne vězení za daňové úniky. Stejně jako jeho otec tráví celé dny opilý na gauči a jediné, co jej zajímá, je důvod, proč kdysi zmizela jeho matka. Nakonec se vrací do vesnice, v níž strávil dětství, a skrze zvláštní setkání dospěje k poznání, že nalezení sebe sama vyžaduje oběť.... celý text
Přidat komentář
Taková chlapska a zoufalá kniha o tom, jak ničí alkohol lidi a rodiny. Sudety jsou krajina poznamenána historií a neštěstí se vpilo do země...děti opakují chyby rodičů a pokud se člověk nepoučí z minulosti, musí ji opakovat.
Čtivé a rychlé, hodně se mi to líbilo, jen jsem někdy vlastně nechápala co se děje, např. duchovní zážitek v jeskyni...
Hodně syrové a drsné, stejně jako život ve šluknovském výběžku (aspoň tedy v mých představách). První cca třetina se mi zdála zajímavější; poté, co hlavní hrdina "dospěje", vyprávění trochu ztratí dech. Marná pouť jednoho ztroskotance, který se nesnaží uspět, spíš doufá, že se mu aspoň něco podaří v životě nepodělat.
Koupeno zcela náhodně ve výprodeji za pětikorunu. A ani nevím, jak tu knížku popsat. Jeden zpackaný život už od mala. Všemi možnými způsoby. Velmi originální životní situace, většinou dost depresivní a neveselé. Příběh hlavního hrdiny se mi zpočátku dost líbil, ale čím více stárnul, tím mi jeho osud přišel těžkopádnější a jakoby se autor až moc snažil a nepsal už tak lehce. Celkový dojem ale dobrý a zase si o něco víc vážím svého života. Netradiční kniha.
Dobrý román o outsiderovi ze Šluknovského výběžku,značný narativní"drajv".Místy až příliš se předvádějící autor/stran kunsthistorických znalostí/,ale budiž.Příjemné čtení.
Tak tohle bylo něco. Kniha se čte doslova sama. Hodně zvláštní příběh kdy čtete a nevíte co se děje. Surový, drsný jako kraj ve kterém se děj odehrává. Je to ten tip knihy kdy každý čtenář z ní bude mít jiné pocity a jinak ji pochopí. Stojí za přečtení.
Drsná, syrová, skvělá. Dala jsem ji na jeden zátah, protože jsem neměla ani jednou chuť ji odložit a to se mi dlouho nestalo.
Zajímavá česká kniha Zmar rodiny táhnoucí-se přes dvě generace.Pády a vzestupy hlavního hrdiny.Autor píše hodně dobře.
Četlo se dobře, rychle.
Dobře vystavěný příběh. Něco mi tam ale drhlo a také nemám ráda knihy o alkoholicích - doufám, že jde o výjimky a ne rys Čechů.
Nějak se mi nedaří číst takto vystavěné a spíše pesimisticky laděné knihy. Možná by stálo se k tomu vrátit za pár let.
Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě, chtěla jsem knihu opravdu z mého okolí. Díky tomu mě místní popisy bavily, protože vím, kde to je a jak to vypadá. Příběh je zvláštní, vlastně hodně smutný a negativní, drsný jako kraj, kde se děje. Děj mě vtáhl a držel. Hezké čtení.
Velmi pěkný jazyk. Vypořádat se s traumaty dětství je sloźité a každý jednotlivec to zvládá jinak. Bylo to zajímavé čtení. Syrovost severočeských koutů - už se těším na novou knihu, tentokráte prý detektivku a opět ze severočeského prostředí.
Vzpomínky pětiletého kluka mi připomněly knihu O holčičce, co si ráda hrála se sirkami (Gaétan Soucy), ale pak už to jelo samo za sebe. Originální, drsné, tajemné.
A ta čeština! Úsporná, přesná, čistá. Radost číst. Přitom se bát a těšit se, co ještě se stane.
Kniha se četla jedním dechem, více se mi líbila část s hrdinou dítětem. Ve druhé půlce jsem měla problém se orientovat.
Trochu ujeté, ale alkoholici svět asi takto vidí. Čtení poutavé, chvílemi se nedalo přestat.
Štítky knihy
dospívání rodinné vztahy psychologické romány alkoholismus vesnice otcové a synové Magnesia Litera rodiče a děti české romány despotický rodičAutorovy další knížky
2015 | Straka na šibenici |
2018 | Sestra smrt |
2012 | Díra |
2022 | Odečítání pohybu souřadnic |
2005 | Příběh z české mládeže |
Objevena čirou náhodou a rozhodně stojí za přečtení, docela překvapení takhle po těch letech :-D Autor objevil rodinná traumata a vyloučené lokality ještě než to bylo cool...