Středověký svět
Míla Linc (p)
Středověký svět série
1. díl >
Příručka rad pro mladé autory fantasy, pány jeskyně a další, z pera renomovaného autora přináší mnoho dobrých nápadů i poučení. Čerpá z odborné literatury a předkládá tak soubor popisů míst, kde se může hrdina vyskytnout, co jej může potkat a předkládá dobové reálie k inspiraci.
Přidat komentář
Výborný základní přehled o středověkých reáliích pro každého zájemce, ideální startovka pro autory, aby měli základ pro historické romány nebo fantastiku.
Jen malá poznámka k těm nesmyslům jako brambory ve středověku:
Pokud píšete historickou záležitost, je tohle třeba brát na zřetel. Pokud píšete fantastiku, klidně si tam brambory mějte, ale nějak to zdůvodněte. V takovém případě je Mílův Středověký svět výborným základem, který si můžete s dostatečným vysvětlením přizpůsobovat obrazu svému;-)
Proč čtyři? Ten propojovací příběh mě v průběhu času spíš unavoval, ale to je jen drobnost.
Útlá knížečka pro všechny spisovatele, pány jeskyně či čtenáře zvědavé na to, jak se žilo v dávném středověku. Autor prostudoval řadu titulů, ze kterých udělal poctivý výtah pro výše uvedený účel. Jen ten příběh Martina a Iluve není nic, co by brožuru obohacovalo, aspoň má ne úplně tuctový konec.
Včera jsem tuhle knížku objevil doma v knihovně, mám dokonce první vydání z roku 2005 s jiným obalem a vydané v nákladu jenom 200 ks :D
Jinak je to zajímavé a poměrně přesné čtivo (pár nesmyslů se samozřejmě najde, ale jdou spíše na vrub velmi omezenému rozsahu knížky). Nelze než doporučit!
Užitečné čtení pro začínající spisovatele, aby nepsali z hlediska historie nesmysly a anachronismy (viz bramborová polévka ve středověké krčmě).
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2009 | Stín Černého hvozdu |
2007 | Středověký svět |
2012 | V prachu a krvi |
2011 | Mrtví muži netančí |
2010 | Wilth Ahwa |
Velmi praktická příručka pro autory fantasy a historické literatury, pány jeskyně či zájemce o středověk. Všechno je popsáno přehledně a srozumitelně, oceňuji také chytré členění, díky němuž se člověk může k čemukoliv vrátit a rychle najít to, co ho zajímá. Pochvalu si zaslouží i smysl pro detail a předvídavost, je znát, že autor nejspíš kdysi sám na mnohé otázky pracně dohledával odpověď, a tak tuší, co by čtenáře mohlo zajímat a co by mohl potřebovat. První díl je o něco lépe uspořádaný, ve druhém je zase víc konkrétních příkladů z dobových pramenů.
Těžko říct, proč autor vše propojil střípky příběhu. K příručce tohoto typu se myslím moc nehodí a vůbec nic k ní nepřidává, ba naopak, docela rychle začne překážet. Ale to je jen malá vada na kráse.
Je každopádně škoda, že žádné další díly již nevyšly, případně že po letech nevzniklo nějaké rozšířené a přepracované vydání, které by existující díly propojilo a šlo u všech témat víc do hloubky. Vím, že nemělo jít o vyčerpávající přehled, věřím ale, že kdyby se do toho autorovi chtělo a celé se to pojalo o něco velkolepěji, výsledkem by nebyla „jen“ užitečná příručka, nýbrž „bible“ oboru, kterou by si okamžitě obstaral každý vypravěč, co příležitostně zabrousí do středověku.