Střízlivění
Petr Hampl
O českých národních rozcestích v době hroucení liberální hegemonie a nadvlády Západu. Kniha obsahuje esej Střízlivění a delší rozhovory s profesory Budilem, Drulákem a Kellerem.
Přidat komentář
Asi nejlepší tuzemský počin na poli společenských věd v tomto století. Crossdisciplinární syntéza aplikovaných a empiricky otestovaných poznatků z politické sociologie, geografie, filozofie a k tomu hypotézy nápravných opatření.
BRAVO - Petr Hampl zraje jako víno. Střídmý ale čtivý styl dokáže do útlé knížečky vložit manifest (nebo spíše kšaft) umírajícího národa českého. Teď již jen získat mocenské prostředky k jeho naplnění!
Navíc společnost profesorů Druláka a Kellera vytváří doslova hvězdné trio na poli českých společenských vědátorů.
Jakkoliv má pan Hampl občas zajímavé postřehy, celkově se nemohu zbavit dojmu, že se nemůže rozhodnout jestli zastávat revoluční myšlenky nebo spíše ideje mírného pokroku v mezích zákona.
Zmatená mi ale přijde i struktura knihy. V první polovině prezentuje vlastní myšlenky, které namnoze působí recyklovaným dojmem, což ale asi není úplně na závadu. Druhou část tvoří rozhovory s pány Budilem, Drulákem a Kellerem. Ty jsou sice zajímavé, ale umocňují dojem, že kniha je pouze slepencem různých textů. To přináší pro autora nečekané riziko - z mého pohledu je nejzajímavější pasáží knihy právě rozhovor s panem Kellerem. Možná bude proto příště lépe nechodit ke kováříčkovi, ale rovnou ke kováři.
Útlá knížka, která přináší odlišný pohled na nedávnou minulost, přítomnost a blízkou budoucnost, než jaký nám prezentují mainstreamová média a politici. Pokud máte někdy pocit, že společnost se zbláznila, nápady EU už přesahují meze normálnosti, o politicích v ČR ani nemluvě, anebo se prostě jen cítíte osamoceni se svým názorem na politický a společenský vývoj posledních let, určitě nešlápněte vedle. Kniha je psána tak, že jí porozumí každý, nejen odborník na sociologické vědy.