Stroj času / Ostrov Dr. Moreaua
Herbert George Wells
„Stroj času" vypráví o krkolomné pouti časem svérázného vynálezce a klade otázky o mezích vývoje lidské civilizace. „Ostrov Dr. Moreaua" rovněž přesahuje žánr dobrodružného románu. Pojednává o vědeckých experimentech, jež se pokoušejí změnit odvěký řád přírody. Oba tyto romány, které možná až dnes nabývají pravé aktuálnosti, stojí u zrodu žánru vědeckofantastické literatury. Kniha, kterou provázejí ilustrace Mikuláše Rachlíka, vychází k uctění 150. výročí autorova narození a 70. výročí jeho úmrtí.... celý text
Přidat komentář
Obě povídky jsem už v nějakém stylu viděla zpracované i filmově, takže jsem nešla do neznámých vod, i když třeba stroj času se v něčem liší. Ale ničemu mu to nevadí. Sice mě místy lehce unavovaly zdlouhavé popisky, ale jinak mě obě povídky bavily.
Díky H. G. Wellsovi získávám třetí zářez ve stávajícím kole #klasikomilove – a rovnou dvojitý, neb jsem přečetla dva romány v jedné knize, oba poprvé vydané na samém konci 19. století. Spojuje je nejen žánr sci-fi, ale také styl vyprávění. V prvním hrdina vypráví skupině posluchačů, co prožil na cestě časem, v druhém se příběh hrdiny dozvídáme ze zápisků, které byly součástí jeho pozůstalosti. Děj už je tedy hotový a my ho poznáváme skrze zpětné vyprávění.
Stroj času se zabývá dnes už typickým sci-fi fenoménem, tedy cestováním napříč čtvrtým rozměrem – časem. Ovšem na rozdíl od vyprávění, kdy se typicky dostáváme dopředu jen o několik desítek či stovek let, tady se spisovatel nebál ani milionů. Fantaskní příběh, který pak svým posluchačům Poutník předkládá, pro mě skoro hraničil s pohádkou, byť možná s hororovými prvky.
Ostrov Dr. Moreaua se pak vrhl na pole možností poněkud jiného oboru, konkrétně šlo o vědecké experimenty se zvířaty a opět jsou tu popsané v dosti hororovém duchu, tentokrát o dost drsnějším. Na rovinu musím přiznat, že jsem narazila kvůli své obvyklé neochotě přečíst si anotaci, protože znát tohle téma, skončím jen u Stroje času – tohle prostě není nic pro mě… Já prostě nesnesu, když při své hře na Boha člověk ubližuje zvířatům!
Když to shrnu, tematicky zajímavější byl rozhodně první román, ale styl mi zase více sedl u Ostrova, protože Poutníkovo vypravování mi prostě nepřišlo tak záživné, jak by si příběh určitě zasloužil. Snad to bude i tím, že to vlastně byla Wellsova prvotina.
Kdybyste se ale mezi těmi dvěma romány rozhodovaly, stejně vám doporučím spíš Stroj času. =) Na mě byl Ostrov prostě moc krvavý a tyhle řezničiny já opravdu moc nemusím…
Ostrov se mi líbil víc než Stroj času. Tam jsem hodně cítila autorovo politické smyšlení.
Ostrov výborný, leč děsivý, Stroj času mne zaujal méně - komentáře jsem přičinila u obou samostatných knih.
Klasika, která se dá číst o jedno a čtvrt století od napsání.
A nejen číst, ale i užít (bát se i náležitě podumat).
Dobrodružné a napínavé, možná trochu lovecraftovské (nebo spíš s nádechem Lovecrafta). Váhám, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček.
Na tuhle knihu jsem byla opravdu zvědavá. Nejdřív jsem viděla filmy, natočené podle těchto povídek. A po přečtení musím zase říct, že kniha je lepší než film.
Od H. G. Wellse jsem dosud četl pouze Válku světů a několik povídek, proto mě potěšilo, když nově vyšly Stroj času a Ostrov Dr. Moreaua. I když mi knížka nějakou dobu ležela v knihovně, nyní přišel ten správný čas si ji přečíst.
Dnes by možná někdo oba příběhy označil za brak, ale faktem je, že se i přes možnou míru naivity (pochopitelné s ohledem na staří obou příběhů) jedná o literární klasiku, jejíž odkazy můžeme v kultuře nalézat dodnes. A že se ve skutečnosti jedná o inteligentní četbu, o tom svědčí mnoho obsažených etických otázek a myšlenek.
Oba příběhy byly velmi čtivé, v případě Stroje času i při absenci přímé řeči. Ostrov Dr. Moreaua byl doslova strhující a rozhodně jej neváhám označit za horor. Mám velkou radost z toho, že jsem si četbou této knížky rozšířil literární obzor o další klasiku, která se navíc výborně četla.
Úžasná kniha, plná skvělých myšlenek. Oba příběhy mají skvělý děj, ačkoliv Ostrov Dr. Moreaua mě oslovil trochu více. Knihu mohu jedině doporučit.
"A přesto mi bylo tehdy jasné - a myslím si to dosud -, že kdybych věděl, že někdo tak strašně trpí ve vedlejší místnosti, ale snáší bolest bez hlesu, zdaleka by mě to tak nedrásalo. Teprve když utrpení získá hlas a rozechvívá nám nervy, sevře se nám srdce lítostí."
Stroj času je mým prvním setkáním s legendárním autorem - útlá knížečka se čte sama, i po jednom a čtvrt století od napsání je až na pár dnes už neplatných a úsměvných myšlenek je to pořád zajímavé počteníčko, především námětem, o kterém nebudu zastírat, že jsem jeho velkým fanouškem. Jedno je ale jisté, jsem přesvědčen, že lidstvo se rozhodně 800 set tisíc let nemá šanci dožít :-) - 70 %
Je to skoro k neuvěření, že jsem se dostal ke klasickému dílu Wellse až na prahu zralé dospělosti, no ale lepší někdy než nikdy. Na malém prostoru mi byl představen jednoduchý příběh o "genetických" pokusech na ostrově, kde bádá a provozuje svou praxi podivný doktor Moreau se zálibou v mutacích a polidštění božích hovádek. Na tehdejší poměry dílko myšlenkově nadčasové, samozřejmě ve srovnání s novodobými thrillery / sci-fi romány nutně zaostává hlavně kvalitou nabaleného textu, přesto to vidím jako rychlou oddychovku v lehce průměrném hodnocení - 60 %. Jako celek mi to vychází na solidních 65 %
Dva příběhy a oba znepokojivé. Stroj času, který je až lehce mrazivý a poukazuje kam až může sahat lidský vývoj a že cestování časem není vážně žádná sranda. A pak Ostrov Dr. Moreaua a jeho děsivé experimenty se zvířaty a myslí. Oba se čtou dobře, ale Ostrov je přeci jen poutavější.
Stroj času
- myšlenka stroje času jako takového je určitě zásadní myšlenka, kterou Wells přinesl. Celkové zpracování není špatné, líbilo se mi, že poslal našeho Poutníka až do opravdu, ale opravdu vzdálené budoucnosti. Také se mi líbili dvě "rasy" eloiové a morloci. Výprava a popis Smaragdového chrámu mě přišla také super, a rád bych se o této stavbě dozvěděl více. No a ke konci pak samozřejmě cesta ještě dále až na úplný konec. A samotný závěr nás nechá hádat.
Ostrov Dr. Moreaua
- V tomto příběhu se dostáváme na ostrov, kde jeden "šílený" doktor provádí své výzkumy, které na jednu stranu nejsou až tak šílené. Celkový kodex a etika tohoto počínání čtenáři pokládá různé otázky a občas na ně i odpoví.
Oba tyto příběhy byly slušně napsané a četly se opravdu dobře.
Celkové hodnocení 50%
Čtyřhvězdičkové hodnocení této vizuálně moc pěkné publikace je výsledkem zprůměrování pro mě průměrného Stroje času a skvělého, jasně pětihvědičkového, Ostrova Dr. Moreaua. Byť chápu význam zejména Stroje času pro vědeckofantastickou literaturu, musím přiznat, že i přes zajímavé pasáže mě děj chvílemi poněkud nudil a hlavní hrdina mě příliš neoslovoval. Naproti tomu Ostrov Dr. Moreaua pro mě znamenal naprosto špičkovou záležitost s výbornou napjatou atmosférou (a to zejména v první části příběhu, když ještě přesně netušíte, co se na ostrově děje) i zásadními etickými otázkami. Přečtení rozhodně nelituji, zejména Ostrov. Dr. Moreaua opravdu stojí za to.
Autorovy další knížky
2005 | Válka světů |
1992 | Stroj času |
1990 | Neviditelný |
1928 | Ostrov doktora Moreaua |
1927 | První lidé na Měsíci |
Stroj času je rozhodně z plný počet. Jako takhle napsaný příběh by asi obstál i dneska. Natož před těmi lety. Ostrov je jen o fous horší a pořád super. Rozhodně si přečtěte.