Stručnější historie času
Stephen William Hawking
Žijeme ve zvláštním a nádherném světě. Je třeba být obdařen neobyčejnou představivostí, aby člověk dokázal docenit ohromující stáří vesmíru, jeho velikost, bouřlivost a dokonce i krásu. Postavení přisouzené nám lidem je docela bezvýznamné. Musíme se velice snažit, abychom dali nějaký smysl tomu všemu, čím jsme obklopeni, a abychom pochopili svou úlohu a účel svého bytí. Nesporný úspěch první Hawkingovy Stručné historie času svědčí o tom, jak rozšířený je zájem o otázky, které si v ní autor klade: Odkud pocházíme? Proč je vesmír takový, jaký je? Pro mnohé čtenáře nebylo snadné některým pasážím v původní verzi knihy porozumět. V novém vydání, napsaném nyní ve spolupráci s teoretickým fyzikem Leonardem Mlodinowem, si autoři dávají za cíl především usnadnit pochopení obsahu, také však doplnili řadu nových poznatků, které se ve fyzice a kosmologii objevily během posledního desetiletí. ... celý text
Literatura naučná Věda
Vydáno: 2006 , ArgoOriginální název:
A Briefer History of Time, 2005
více info...
Přidat komentář
Kniha sa snaží zrozumiteľným a zjednodušeným spôsobom podať zložitú problematiku fungovania vesmíru. Myslím, že sa jej to aj podarilo, až na poslednú kapitolu, kde už to bolo mimo moje chápanie a vyslovene už vysoko v oblasti teoretickej fyziky. Ale to je môj subjektívny pocit. Je až neuveriteľné, že v takom rozľahlom priestore, ktorý známy vesmír predstavuje, existuje entita = malý človek, ktorý je schopný porozumieť jeho fungovaniu v takom rozsahu. Aspoň si to teda myslí :)
Srozumitelné čtení a díky obrázkům i lépe představitelné i když témata jsou složitá. Na těchto knížkách je krásné to, že se něco nového vždy dozvím.
Pre človeka, ktorý je v prírodných vedách len diletantom, ako ja, je Hawking maximálne zrozumiteľný tam, kde mi ho moja diletantská platforma vedomostí dovolí pochopiť, preto je mi ľúto, že plnohodnotný zážitok z tejto knihy asi majú len fyzici, či matematici, mne ostalo len tušenie, že ma obchádza. Na svete existujú dva fenomény, ktoré si vyžiadali špecifickú pozornosť v podobe imanentných vedných odborov - neuroveda a astrofyzika. Ľudský mozog a vesmír sú tak komplexné fenomény, že napísať o jednom alebo druhom populárnu knihu s jednoduchou zrozumiteľnosťou vhodnou pre laikov, je umením. Hawking je teda pre mňa umelcom a jeho umením je, priblížiť nás k pochopeniu niečoho, čo sami pochopiť nedokážeme. On nám podobne ako Jiří Grygar, otvára "okná vesmíru" dokorán a dovoľuje nazrieť, pričom neopúšťa perspektívu, že videné ostáva pre nás laikov z veľkej miery tajomné.
Něco srozumitelné více, (později v knize) něco méně, ovšem pořád obohacující ať už o vysvětlení termínů, jenž jsem znala, ale nevěděla význam, a nebo o nabídnutí nových pohledů na vnímání vesmíru, času a tak vůbec.
Srozumitelněji se to asi už vysvětlit nedá. Ne ale že bych všemu rozuměl. Oceňuji pochopitelná přirovnání. Ten úžas nad nekonečnem mě snad nikdy neomrzí.
Fyzika nikdy nepatrila medzi moje obľúbené predmety (obzvlášť z elektriny sa mi vlasy ježili dupkom), napriek tomu sa mi kniha čítala prekvapivo dobre. Obzvlášť oceňujem autorovu schopnosť ilustrovať zdanlivo ťažkopádne a abstraktné koncepty na trefných a zrozumiteľných príkladoch.
Navýsost zdařilé dílo. Skvělé ilustrace k lepšímu pochopení látky. Nad hodně tématy je se třeba zamyslet, ale tak už to u fyziky prostě je. Zajímavá byla kniha celá, zejména pak pasáž o cestovaní časem. Netvrdím, že jsem porozuměl všemu, ale větší polovině určitě - a to jsem fyzikální poleno. Mám teď mnohem jasnější představu o vesmíru i dění v neznámých prostorách. Můžu jenom doporučit..
Autorovy další knížky
1991 | Stručná historie času |
2008 | Jirkův tajný klíč k vesmíru |
2004 | Ilustrovaná teorie všeho |
2002 | Vesmír v kostce |
1995 | Černé díry a budoucnost vesmíru |
Fyzika nikdy nebola nejako mojim hlavným "študijným odborom", no toto bolo celkom zaujímavé čítanie.